Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost

Rumunská automobilka musí prožívat šťastné období. Krom toho, že její auta se zdají být jako stvořená pro těžké časy, a proto prodejně bezprecedentně bodují, byl teď její bestseller vyhlášen nejspolehlivějším vozem své třídy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost

30.8.2021 | Petr Miler

Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost

/

Foto: Dacia

Rumunská automobilka musí prožívat šťastné období. Krom toho, že její auta se zdají být jako stvořená pro těžké časy, a proto prodejně bezprecedentně bodují, byl teď její bestseller vyhlášen nejspolehlivějším vozem své třídy.

Někdy zvítězíte proto, že ostatní prostě porazíte. Jindy ale bodujete díky tomu, že s vámi ostatní přestanou soupeřit. To druhé nyní zažívá Dacia, která jako jediná evropská značka udržela ve své nabídce hned několik modelů s cenou mezi 200 a 300 tisíci Kč a slaví s tím dosud nepoznané úspěchy. V červenci tohoto roku se její Sandero stalo vůbec nejprodávanějším autem Evropy, což se od jeho vstupu na trh v roce 2008 nepodařilo ani jedné ze dvou předchozích generací. Té třetí se to teď povedlo.

Nevídaná věc připomínající, že naprostá většina lidí od loňska rozhodně nezbohatla a někdy až kruté nárůsty ceny nových aut není ochotna reflektovat, ale není pro Rumuny jedinou dobrou zprávou. O tom, že nabízí levná auta a leckdy i dobrou hodnotu za peníze, se tak nějak ví, problémem Dacií je spolehlivost. V takovém TÜV Reportu po léta doslova lížou dno, možná se ale blýská na lepší časy.

Němci vám to zatím nepotvrdí, ostatně na nový TÜV Report si ještě pár měsíců počkáme, v nedávno skloňované anketě Driver Power britského časopisu Auto Express proslulé zatím hlavně totálním úpadkem prémiových značek, si ale vede mimořádně dobře. Dokonce tak dobře, že v rámci své třídy malých (my bychom spíše řekli subkompaktních, tahle už vážně nejsou malá) aut bylo Sandero vyhlášeno tím úplně nejspolehlivějším.

Mezi vozy do 5 let stáří majitelé za poslední rok nenahlásili jediný vážný problém a dvě třetiny z nich o Sanderu říkají, že celková spolehlivost je na autě tím úplně nejlepším. Poraženy tak byly modely Hyundai (i10) a Suzuki (Swift), které se potýkaly potíže s ve 4 resp. 3 % případů a někdy došlo i o docela vážné závady. Toto jsou vozy, které bychom vysoko čekali, Japonci (a dnes i Korejci) obvykle v takových anketách bodují. Tentokrát ale jim i dalším vypálila rybník Dacia.

Z kritizované oblasti se tak stává přednost, což bychom skutečně nečekali. Raději ale dodejme, že jedna vlaštovka jaro nedělá a raději si počkejme na další data, než budeme moci konstatovat, že se Rumuni poučili ze svých předchozích chyb.


Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 1 - dacia sandero stepway 2017 fl 05Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 2 - dacia sandero stepway 2017 fl 06Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 3 - dacia sandero stepway 2017 fl 13
Věřte, nebo ne, ale Dacia Sandero je podle britského Auto Expressu nejspolehlivějším malým či subkompaktním autem. Foto: Dacia

Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 4 - Hyundai i10 2016 facelift prvni sada 01Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 5 - Hyundai i10 2016 facelift prvni sada 04Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 6 - Hyundai i10 2016 facelift prvni sada 08
Překonala tak mj. Hyundai i10... Foto: Hyundai

Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 7 - Suzuki Swift 2017 EU verze prvni sada 04Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 8 - Suzuki Swift 2017 EU verze prvni sada 06Dacia asi vyřešila největší slabinu svého bestselleru, z předmětu kritiky je rázem přednost - 9 - Suzuki Swift 2017 EU verze prvni sada 09
...a Suzuki Swift, které dotvořily zbytek pódia. Foto: Suzuki

Zdroj: Auto Express

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.