Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi

Přijdou vám tato řešení povědomá? Ani celý nový model nevznikne zrovna „na zelené louce”. Malé SUV s opět staronovým označením bude do značné míry Scala na chůdách.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi

6.2.2019 | Petr Prokopec

Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi

/

Přijdou vám tato řešení povědomá? Ani celý nový model nevznikne zrovna „na zelené louce”. Malé SUV s opět staronovým označením bude do značné míry Scala na chůdách.

Na ženevském autosalonu nebude debutovat pouze faceliftovaný Volkswagen Passat, ale rovněž i nové SUV Škody. To nakonec neponese název Kosmiq, jak napovídala poslední návštěva značky na patentovém úřadu, místo toho se Škoda rozhodla, že opráší strategii, s jakou kdysi uváděla Rapid. I ten zamířil na různé trhy s odlišnou technikou, již zastřešovalo shodné označení.

Po Číně se tedy i Evropa dočká Škody Kamiq, jejíž název pochází z jazyka Inuitů obývajících sever Kanady a Grónsko a popisuje stav, kdy něco přirozeně „padne jako ulité“ za všech okolností. SUV by tedy dle automobilky mělo být doma na silnici i mimo ni, stejně jako má okouzlit emotivním vzhledem i tradiční praktičností. Kromě toho název plně zapadá do firemní politiky, dle níž všechny vozy s vyšším podvozkem i stavbou karoserie začínají písmenem „K“ a končí písmenem „Q“.

Novinka dostane do vínku širokou masku chladiče, jež má navodit dojem robustnosti. Lemována bude nově uspořádanými světlomety, kdy LEDky pro denní svícení jsou odděleny od hlavních lamp. Tuto koncepci Škoda použila vůbec poprvé, v případě konkurenčního Hyundai jde ale již o důvěrně známou záležitost. Toto uspořádání je aktuálně v kurzu, zvláště když diody dávající návrhářům více svobody.

Na inovace dojde i na zádi, Kamiq je prvním evropským SUV značky, u kterého zmizelo z víka zavazadelníku logo a jeho místo okupuje nápis Škoda. Nicméně o naprostou novinku nejde, jako první ji dostal čínský Kodiaq GT, po němž následovala Scala. Jelikož tato rošáda povyšuje vzhled modelů značky na vyšší úroveň, je více než jisté, že s něčím podobným přijde i facelift Škody Superb. A nejinak tomu bude také u čtvrté generace Octavie, která dorazí v létě.

Se zmíněným novým hatchbackem bude mít Kamiq mnohé společné také uvnitř, neboť rovněž SUV se pochlubí volně stojícím displejem multimediálního systému známým v tomto stylu hlavně z Audi. Zákazníci budou moci zvolit až 9,2palcové provedení, které může doprovázet i 10,25palcový virtuální kokpit. Ovládání je realizováno jen za pomoci velmi malého množství tlačítek, většina funkční je přístupna skrze dotykovou centrální obrazovku. Připlatit si ale budete moci i za hlasové ovládání.

Jelikož Škoda zkopírovala kabinu „skály“ do nejmenších detailů, nemá nejspíše již ani smysl zmiňovat, že třeba boční výdechy klimatizace byly koncipovány tak, aby zasahovaly do dveří a interiér opticky rozšiřovaly. Raději tedy rovnou sklouzneme k prozatím oznámeným suchým číslům, jež zmiňují 73 milimetrů prostoru před koleny zadních cestujících. Identický údaj má nejen Scala, ale i současná třetí generace Škody Octavia.

Ony shody s hatchbackem samozřejmě nejsou náhodné, i Kamiq stojí na modulární platformě MQB. V případě SUV ovšem došlo ještě na další protažení rozvoru, a to až na 2 651 milimetrů. V rámci zavazadelníku se ale novinka musí před loni odhaleným sourozencem klanět, neboť pobere „pouze“ 400 litrů ve standardu a 1 395 po sklopení zadních sedadel. Scala se oproti tomu pyšní kapacitou 467, resp. 1 410 litrů.

Dá se předpokládat, že nabídka osazenstva motorového prostoru bude identická, očekávat tedy můžeme příchod litrového tříválce ve dvou stupních naladění (95 a 115 koní), jedna-pětky (150 koní) a 1,6litrového turbodieselu (115 koní). Tyto agregáty pak zřejmě s menším zpožděním doplní verze 1,0 G-Tec, jejíž tříválec byl uzpůsoben spalování CNG a jehož výkon byl odlazen na 90 koní.

Na další informace bude třeba vyčkat, stejně jako na ceny. Pokud si ale uvědomíme, že Kamiq je v podstatě Škodou Scala se zvýšeným podvozkem, dá se předpokládat, že základ bude k mání někde okolo 400 tisíc korun. To není zrovna láce, při dnešním hladu po SUV všeho druhu by to ale nemuselo vadit...


Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi - 1 - Skoda Kamiq 2019 EU verze prvni foto 01
Škoda odhalila interiér nového SUV...

Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi - 2 - Skoda Kamiq 2019 EU verze prvni foto 02
...který vypadá přesně jako kabina modelu Scala

Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi - 3 - Skoda Kamiq 2019 EU verze prvni foto 03Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi - 4 - Skoda Kamiq 2019 EU verze prvni foto 04
V rámci exteriéru došlo pouze na náznaky...

Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi - 5 - Skoda Kamiq 2019 EU verze prvni foto 05Další nová Škoda dostane dvojitá světla, interiér ve stylu Audi - 6 - Skoda Kamiq 2019 EU verze prvni foto 06
...či oficiální ilustrace

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše