Další nové a tentokrát levné SUV Škody se poprvé ukázalo, máme i detaily o technice

Auto, jehož cena by měla začínat už na 260 tisících Kč, chce okouzlit jen za pomoci dvou benzinových motorů a nakonec jen identickým rozvorem, jako má Škoda Kamiq. Oproti ní ale má být vyšší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Další nové a tentokrát levné SUV Škody se poprvé ukázalo, máme i detaily o technice

25.1.2021 | Petr Prokopec

Další nové a tentokrát levné SUV Škody se poprvé ukázalo, máme i detaily o technice

/

Foto: Škoda Auto

Auto, jehož cena by měla začínat už na 260 tisících Kč, chce okouzlit jen za pomoci dvou benzinových motorů a nakonec jen identickým rozvorem, jako má Škoda Kamiq. Oproti ní ale má být vyšší.

Není žádným tajemstvím, že Škoda chystá další nové SUV. Pod názvem Kushaq ovšem nezamíří na český trh, určeno je především Indům. Z toho důvodu mladoboleslavská automobilka vyvinula unikátní verzi platformy MQB A0, kterou budou používat ještě minimálně tři další vozy. Pouze jeden však dostane logo okřídleného šípu, zbývající dvojice bude totiž ozdobena emblémem Volkswagenu. Škoda totiž v rámci projektu India 2.0 zodpovídá za veškeré koncernové aktivity na indickém trhu.

Automobilka dnes odhalila „oficiální špionážní snímky”, které doprovodila i několika informacemi. Ty nejpodstatnější se týkají motorového prostoru, kde jsme ještě nedávno tápali kvůli dieselovému motoru. Indie je totiž jednou z mála zemí, kde se „producentům sazí“ ještě daří relativně dobře. Nicméně loni došlo na přijeti přísnějších emisních standardů, což dosavadní jedna-pětku poslalo mimo hru. A jelikož minulostí je u koncernu i jedna-šestka, zbýval maximálně dvoulitr TDI.

Nyní je ovšem definitivně jasné, že i Kushaq se bude muset obejít bez dieselů. Značka jej totiž nabídne pouze s benzinovými motory 1,0 TSI a 1,5 TSI, se kterými dorazí šestistupňový manuál a sedmistupňový automat. Zatím není jisté, jak výkonné tyto motory budou, nicméně aktuálně pokrývají škálu od 95 do 150 koní. Výše se značka nevydá, zvláště ne na trhu, kde se hraje o každou korunu. I z toho důvodu ostatně systém 4x4 nebude nabízen ani za příplatek.

Uvnitř by přitom Kushaq měl nabídnout podobný prostor jako Kamiq, zejména proto, že obě SUV sdílí naprosto identický rozvor 2 651 milimetrů. Zajímavá je v tomto ohledu skutečnost týkající se konceptu Vision IN, který novince předcházel - tomu jste totiž mezi nápravami mohli naměřit o 20 mm více. Jak se tedy zdá, vůz nebude až tak originální, ale skutečně bude ve velkém čerpat z již existujících koncernových komponentů. Jen tak totiž může být patřičně levný - stát má v přepočtu okolo 260 tisíc Kč, tedy na současné poměry Škody kdekoli ve světě opravdu málo.

Je přitom otázkou, zda Škoda půjde stejnou cestou také v případě ostatních rozměrů. Pokud však nikoliv, pak zásadní rozdíl mezi modely Kushaq a Kamiq bude ve výšce - první zmíněné SUV je totiž podstatně vyšší. Nabízet by tak mohlo nejen velkorysejší světlou výšku, což by s ohledem na kvalitu indických silnic bylo vítané, tak i více prostoru pro hlavy cestujících. Podrobnosti ale chybí, pročež jen dodáme, že Škoda v tiskové zprávě zmiňuje zvýšenou pozici sedadel.

Kromě toho můžeme dodat, že již v základní výbavě nebude chybět manuální klimatizace, jíž u vyšší úrovní nahradí automatická. Chybět pak nebudou ani moderní multimédia s centrálním dotykovým displejem či třeba na Indii poměrně široká bezpečnostní výbava zahrnující jak šest airbagů, tak i stabilizaci, asistent rozjezdu do kopce, monitoring tlaku v pneumatikách nebo dokonce tempomat. Ač tedy Kushaq má být hlavně levný, s konkurencí neztrácí krok.


Další nové a tentokrát levné SUV Škody se poprvé ukázalo, máme i detaily o technice - 1 - Skoda Kushaq 2021 oficialni spy foto 01Další nové a tentokrát levné SUV Škody se poprvé ukázalo, máme i detaily o technice - 2 - Skoda Kushaq 2021 oficialni spy foto 02Další nové a tentokrát levné SUV Škody se poprvé ukázalo, máme i detaily o technice - 3 - Skoda Kushaq 2021 oficialni spy foto 03Další nové a tentokrát levné SUV Škody se poprvé ukázalo, máme i detaily o technice - 4 - Skoda Kushaq 2021 oficialni spy foto 04
Chystané SUV Škoda Kushaq se již ukázalo ve své kůži. Tu ale zatím halí ochranná kamufláž. Foto: Škoda Auto

Zdroj: Škoda Auto

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše