Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další

Škoda to v posledních letech rozjela s SUV ve velkém stylu. A i když se stále častěji říká, že doba jejich nekritické obliby musí ustat, škodovka s rozšiřováním jejich nabídky ustat rozhodně nemíní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další

16.8.2019 | Petr Miler

Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Škoda to v posledních letech rozjela s SUV ve velkém stylu. A i když se stále častěji říká, že doba jejich nekritické obliby musí ustat, škodovka s rozšiřováním jejich nabídky ustat rozhodně nemíní.

Škoda již nějaký ten pátek neskrývá, že SUV jsou pro ni velmi důležité. Při pohledu na její evropskou nabídku to možná není tak zjevné, jakkoliv se oproti minulosti dočkala značného rozšíření, viditelnější kroky však podniká v Číně. Škoda tam dosud měla v ohni hned čtyři želízka (Karoq a Kodiaq jako u nás, k tomu trochu jiný Kamiq a navrch Kodiaq GT), další čtyři pak plánuje přidat do konce příštího roku. A tajemstvím jsou z nich po dnešku už jen tři.

Než se dostaneme k podstatě věci, sluší se vysvětlit, proč Škoda s SUV v Číně tak tlačí na pilu. Podstatou věci je, že tamní trh s auty slábne a problémy mají automobilky hlavně v nižších patrech trhu. Kdysi neochvějné jistoty v podobě malých a kompaktních sedanů rázem masová klientela nekupuje zdaleka tak moc, s levnými SUV ale zabodovat stále lze.

Nejlepším důkazem budiž loni odhalené základní SUV Kamiq, které se od svého evropského příbuzného neliší pouze vzhledem, ale také technikou. Postaven je na již několikrát zaplacené platformě PQ34, což značce umožnilo zajít s cenami opravdu nízko. Tamní Kamiq jistě není nejkrásnější, přesto čínští zákazníci berou showroomy Škody útokem. Jen letos v červenci si z nich odvezli 5 427 Kamiqů - to je více než 26 procent veškerých prodejů a také více, než kolik se prodalo Octavií a Rapidů, dvou dosavadních bestsellerů české automobilky za velkou zdí.

Tyto tendence Škoda sleduje v Číně už déle a nebýt dnes Kamiqu, klesá v Číně ještě o dost více než o 20 až 30 %, jako v posledních měsících. Logicky se tak rozhodla zatopit právě zde a na trh se chystá uvést další SUV, které má na to stát se ještě větším bestsellerem.

Podle očekávání se jedná o Kamiq GT, o němž zmínka unikla z interní prezentace už letos v únoru a nyní jeho podoba unikla zcela přes čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií. Stylovější verze nejlevnějšího českého esúvéčka hrající si na kupé vypadá s přepracovanou přídí, zádí i boční linií o dost lépe než základní provedení, přitom staví na úplně stejných technických základech. Mělo by tedy jít znovu o láci, která se navíc bude snažit zavděčit i o trochu náročnějším zákazníkům.

Krom základního atmosférického motoru 1,5 totiž přijde i s trochu lepší alternativou v podobě 1,2 TSI. U nás už mrtvý agregát nabídne 116 koní a 175 Nm, což jistě není žádný zázrak, s kombinaci s v tomto segmentu ožívajícím manuálním řazením (znovu kvůli ceně, pochopitelně) by ale měl nabízet slušnou porci muziky za peníze. Do interiéru nevidíme, z dostupných fotek je ale zřejmé, že Kamiq GT bude zkoušet stavět mimo jiné na vícebarevném lakování a také to, že přidá i trochu na výbavě. Třeba světla už nebudou jen halogenová, k dispozici budou také LED.

Tento Kamiq GT je pochopitelně zaměřen primárně na Čínu, takže u nás s ním příliš nepočítejme, alespoň ne v této podobě. Kromě něj a tří dalších novinek přitom Škoda hodlá poslat na největší trh světa ještě jedno SUV, a sice plně elektrický model. I když je otázkou, jak moc tento plán dojde po červencovém kolapsu tamního trhu s elektrickými auty naplnění - Číňané omezili dotace elektromobilů na polovinu a hovoří o dalším možném snížení podpor. Další tři konvenčně střižená SUV by ale měla do příštího roku dorazit stůj co stůj, v jejich případě naopak vývoj trhu Škodu o správnosti takové expanze jen přesvědčuje.


Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další - 1 - Skoda Kamiq GT unik Cina 01Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další - 2 - Skoda Kamiq GT unik Cina 02Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další - 3 - Skoda Kamiq GT unik Cina 03Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další - 4 - Skoda Kamiq GT unik Cina 04Další nové SUV Škody odhaleno únikem, brzy mají dorazit ještě tři další - 5 - Skoda Kamiq GT unik Cina 05
Škoda Kamiq GT byla v Číně nafocena bez špetky maskování, sloužit tam bude jako nejlevnější SUV-kupé značky

Zdroj: Autohome China

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.