Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo

To, nač se díváte, není nový Lexus, ale čínské auto, které myšlenku prémiové divize japonské Toyoty dotáhlo ještě „dál”. Novinka od GAC bude brzy k mání i na starém kontinentu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo

13.2.2024 | Petr Prokopec

Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo

/

Foto: GAC

To, nač se díváte, není nový Lexus, ale čínské auto, které myšlenku prémiové divize japonské Toyoty dotáhlo ještě „dál”. Novinka od GAC bude brzy k mání i na starém kontinentu.

Není žádným tajemstvím, že se čínským značkám v Evropě daří stále víc. Patrné je to všude, nejvíce ale v Risku, kde loni získaly 47procentní podíl na trhu, pochopitelně i díky sankcím, které aktivity automobilek jako Škoda, Volkswagen, Renault, Nissan, Hyundai, Kia či Toyota v zemi více či méně neutralizovaly. Ekonomická opatření zavedená mezinárodními mocnostmi ovšem nepřiměly Kreml k ukončení invaze na Ukrajině a ani tamnímu publiku nesebraly touhu koupit si nový vůz. Jen zákazníky odvály od zavedených značek k těm, z nichž mnohé před pár lety ještě neexistovaly či se věnovaly něčemu zcela jinému.

Taková automobilka GAC patří k těm déle fungujícím, založena byla již v roce 1955. Ovšem ještě před nějakými patnácti lety produkovala zhruba jen půl milionu aut ročně, což je na trh s více než miliardou lidí malé číslo. Od té doby šel nicméně výrobce nahoru, ostatně stejně jako jeho konkurenti. Mimo jiné i za pomoci Evropy, kam aktuálně míří minivan M8 druhé generace. Ta byla v Číně odhalena již před dvěma lety, a to pod značkou Trumpchi, která se dříve soustředila na sedany. Momentálně nicméně téměř celé její portfolio tvoří SUV a právě MPV.

M8 na první pohled působí jako Lexus LM, což asi nebude náhoda - první generace japonského minivanu se ukázala již v roce 2019 a byla určena právě pro Čínu. Rusové se mohou těšit na venkovní design vycházející z verze Master Edition odhalené loni, které se oproti základu liší jak tvarem čelní masky, tak i světlomety. Tyto nuance nicméně nemají vliv na rozměry vozu, na délku mu tak vždy naměříme 5 212 milimetrů, na šířku 1 893 mm, na výšku 1 823 mm a v rámci rozvoru 3 070 mm.

Blíže i našim končinám se toto MPV dostane zatím jen s jediným motorem, a sice s přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem. Ten nicméně oproti Říši středu poskytuje místo 252 pouze 231 koní. Jejich přenos dopředu pak bude mít osmistupňový automat. Zrovna závratnou dynamiku tedy nelze očekávat, o tu ale u MPV obvykle nejde. Podstatný je interiér, který má v tomto případě ubytovat až sedm cestujících včetně řidiče. Standardem pak bude klimatizace, přední či boční airbagy nebo panoramatická střecha.

V Číně je provedení Master Edition považováno za luxusní, osazené je tedy třeba koženým čalouněním či elektricky ovládanými křesly s podnožkami ve druhé řadě. Kolik se toho nakonec dostane na starý kontinent, je v tomto ohledu otázkou, stejně jako je zatím neznámá cena. V Číně auto startuje na 179 800 CNY, což je jako obvykle relativní láce - za asi 586 tisíc Kč v Evropě dnes nic podobného zdaleka nekoupíte. Dá se ale čekat, že „mimočínské” ceny budou vyšší.


Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 1 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 01Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 2 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 02Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 3 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 03Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 4 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 04Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 5 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 05
Do Evropy míří nové MPV M8, přičemž vzhledově bude odpovídat čínské verzi Master Edition, která... Foto: GAC

Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 6 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 06Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 7 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 07Do Evropy míří čínské auto s jednou z nejbizarnějších přídí sériových vozů, působí tak, že chce sežrat všechny okolo - 8 - GAC Trumpchi M8 Master 2023 prvni sada 08
...se oproti základu liší jinou maskou a světlomety. Uvnitř pak oba modely již necílí tak nízko jako předchozí generace. Foto: GAC

Zdroj: GAC

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše