Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj

Pokud chcete svou rezidenci postavit okolo garáže a složit tak hold značce z Zuffenhausenu, není lepší způsob, než požádat o pomoc architekta, který vlastní ještě větší kolekci. Přesně to udělal majitel této stavby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj

28.9.2020 | Petr Prokopec

Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj

/

Foto: Scott Frances/Steven Harris Architects LLP

Pokud chcete svou rezidenci postavit okolo garáže a složit tak hold značce z Zuffenhausenu, není lepší způsob, než požádat o pomoc architekta, který vlastní ještě větší kolekci. Přesně to udělal majitel této stavby.

Porsche pro řadu lidí představuje jakýsi Svatý grál automobilového světa. Pro terapeuta Joerga Ineichena z kalifornského San Diega však znamená ještě o něco víc. Šestačtyřicetiletý Američan vozům z Zuffenhausenu propadl natolik, že si z nich udělal další členy rodiny. Vůbec by nás přitom neudivilo, kdyby každému z vozů před spaním dával dobrou noci, zvláště pak poté, co svým strojům nechal postavit rezidenci na míru více než sám sobě.

Za vskutku unikátním domem stojí newyorský architekt Steven Harris, který nebyl osloven náhodou. Sám totiž vlastní sbírku více než třiceti Porsche, pročež dokázal přesně pochopit, co po něm Ineichen požaduje. Navrhl tedy čtyřpatrovou rezidenci, která na první pohled až tak nezaujme, její spodní dvě patra o celkové ploše 232 metrů čtverečných ale okupuje neobvyklá garáž. Vrchní dvě, stejně velké, jsou pak určené k samotnému bydlení.

Sbírka Porsche zahrnující mimo jiné ikony jako Carrera GT, Speedster či 964 RS nicméně okupuje pouze spodní garáž, ta vrchní je určena vozům, s nimiž Ineichen běžně jezdí, tedy Toyotě Tacoma TRD Pro a Jeepu Wrangler. Mimo to si můžeme povšimnout také Astonu Martin, který si terapeut možná pořídil i proto, že někdejší šéf značky Ulrich Bez dříve pracoval pro Porsche.

Majitel o domě neprozradil mnoho detailů, zvláště pak o garáži určené pro sbírku Porsche, která byla do jisté míry koncipována jako tajná místnost. Byť k ní vede hned několik přístupových cest od klasického schodiště až po speciální tunel. Mimo to se dočkala i jedné neobvyklé zdi, která disponuje kulatými otvory nabízejícími výhled na San Diego a okolí.

Majitel unikátní rezidence dodává, že vždy toužil po domě, který bude postaven okolo garáže a nikoliv naopak. Nyní se mu jeho sen splnil. K dispozici přitom mimo jiné má otevřenou kuchyň i rozlehlou jídelnu v prvním patře či tři ložnice ve druhém. Stejně tak nechybí ani bazén a zejména rozsáhlá zahrada, která má umocnit pocity vzdušnosti.

Prakticky veškeré detaily přitom mají nějakou souvislost právě s vozy značky Porsche, což dle Harrise bylo opravdu namáhavé. „Stejně jako já má totiž Ineichen také pouze jedno auto se čtyřmi dveřmi,“ uvádí architekt s tím, že i tato okolnost se nakonec na domě projevila. Místo aby totiž působil opulentně, je spíše štíhlý a ne až tak nápadný, jako pravý atlet z Zuffenhausenu.


Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 1 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 01Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 2 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 02Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 3 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 03Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 4 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 04Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 5 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 05Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 6 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 06Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 7 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 07Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 8 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 08Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 9 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 09Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 10 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 10Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 11 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 11Dům milovníka Porsche na první pohled asi neohromí, uvnitř ale skrývá automobilový ráj - 12 - Dum milovnika Porsche 2020 prvni sada 12
Milovník Porsche se rozhodl postavit dům okolo garáže pro svou sbírku. Aby měl jistotu, že výsledek bude dokonalý, oslovil jiného sběratele vozů z Zuffenhausenu. Foto: Scott Frances/Steven Harris Architects LLP

Zdroj: Auto Evolution

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše