Elon Musk ukázal další novou funkci Tesel, je znovu kontroverzní

Tesla je svá a máloco je ochotná dělat stejně jako jiní. Letos v září začne ve Spojených tátech platit zákon, dle kterého musí elektromobily varovat chodce. Kalifornská automobilka k řešení přistoupila svérázně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Elon Musk ukázal další novou funkci Tesel, je znovu kontroverzní

14.1.2020 | Petr Prokopec

Elon Musk ukázal další novou funkci Tesel, je znovu kontroverzní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla je svá a máloco je ochotná dělat stejně jako jiní. Letos v září začne ve Spojených tátech platit zákon, dle kterého musí elektromobily varovat chodce. Kalifornská automobilka k řešení přistoupila svérázně.

Tesle rozhodně nelze upřít snahu o inovaci automobilového průmyslu. Stejně tak je ovšem třeba dodat, že kalifornský výrobce elektromobilů nemá patent na rozum. Jakkoliv tedy s mnoha prvky zabodoval, v případě těch ostatních narazil. Známy jsou především potíže spojené se zrychlenou přípravou výroby aut a její maximální automatizací výroby, která se nakonec obrátila proti svým tvůrcům. S auty je spousta neobvyklých problémů a ani samotná výroba dlouho neprobíhala hladce.

Výrobou se ovšem dnes zabývat nebudeme. Místo toho zaujal naši pozornost způsob, jakým se chce automobilka vypořádat s novým nařízením, jež bude letos zavedeno ve Spojených státech. I když Amerika netlačí lid do elektromobility tak jako třeba Evropa nebo Čína, pochlubit se může nemalým zájmem podporovaným „jen” štědrými dotacemi na první statistíce elektrických aut toho kterého výrobce. Znamená to tedy, že elektromobily již na tamních silnicích nejsou anomálií, nýbrž v mnoha státech koloritem dnešních dní. A z toho vyplývají mnohá pozitiva i problémy.

Do obojího přitom zapadá tichý provoz, který těší hlavně posádku. Pro chodce však již může jít o negativum, neboť při přecházení vozovek se nemohou řídit tak úplně sluchem, nýbrž jediným smyslem, a to zrakem. Tím ovšem narůstá riziko srážky, i přes všemožné asistenční systémy, které jí mají zabránit. Proto letos v září vstoupí ve Státech v platnost zákon, dle kterého musí výrobci elektromobilů osadit své vozy novým systémem varujícím chodce.

Tato technologie bude užívat především dvojici venkovních reproduktorů, jež budou vydávat varovný zvuk. Systém musí být účinný do rychlosti 30 km/h, což naznačuje jeho využití hlavně v rezidenčních zónách. Potenciál záchrany životů pěších je přitom nemalý, stejně tak široké jsou možnosti výrobců pro hrátky s danou technologií. A právě zde nastupují inovace Tesly, která se rozhodla, že opětovně nebude kráčet s davem.

Musk proto na Twitteru již oznámil, že „Tesly budou zakrátko s lidmi mluvit, pokud to budete chtít“. Souběžně s těmito slovy pak bylo publikováno i video, na kterém vidíme Model 3, který pronese hlášku: „Tak tam nestůj a nezírej, koukej jít.“ Ta pak nejspíše odkazuje na pouštění chodce přecházejícího ulici, což je sice na jedné straně milejší pokyn než klasické pípání, nicméně na druhou stranu může tento způsob vyvolat jisté zmatení.

Více kontroverze ale budí znovu Muskovou oznámení, podle něj bude možné varovat chodce pomocí u Tesly oblíbeného zvuku připomínající prdění. Právě prdící režim, který automobilka představila loni, bylo možné považovat za zábavný a pozitivně laděný. Určený byl ale pouze k pobavení cestujících uvnitř. Nyní by ale něco takového mělo posloužit jako bezpečnostní systém, což nepřekvapivě budí pozdvižení.

Bude tedy zajímavé sledovat, zda Muskovi jeho další snaha o inovaci projde. Podle dostupných informací by přitom vnější mluvící a prdící režim měl být k dispozici již zakrátko, a to skrze online aktualizaci systémů vozů. Zda záměr Tesly najde pochopení u úřadů, teprve uvidíme. Předpis požaduje, aby měl zvuk jisté parametry a aby se s rychlostí měnil, teprve pak se podle něj mohou lidé orientovat. Zda něčeho takového půjde dosáhnout s hlasovými projevy a zvuky prdů, si nejsme jisti.


Elon Musk ukázal další novou funkci Tesel, je znovu kontroverzní - 1 - Tesla Model 3 mluvici a prdici rezim
Elon Musk přislíbil, že Tesly budou zakrátko s lidmi venku komunikovat, a to nikoliv jen slovem, ale také pomocí prdění

Zdroj: Elon Musk@Twitter

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše