Honda Civic Type-R 2,0 Turbo: hon na Mégane RS začal, CTR chce být rychlejší

Zapomeňte na 1,6 turbo, šéf vývoje Hondy potvrdil pro nový CTR dvoulitrové turbo, samosvorný diferenciál a možná i systém natáčení zadních kol.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Honda Civic Type-R 2,0 Turbo: hon na Mégane RS začal, CTR chce být rychlejší

13.11.2012 | Miro Mihálik | 3 příspěvky

Honda Civic Type-R 2,0 Turbo: hon na Mégane RS začal, CTR chce být rychlejší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zapomeňte na 1,6 turbo, šéf vývoje Hondy potvrdil pro nový CTR dvoulitrové turbo, samosvorný diferenciál a možná i systém natáčení zadních kol.

„Věrohodné“ zdroje blízké značce Honda střídají motor pod přední kapotou budoucího modelu Civic Type-R jako na houpačce. Už několikrát byla připuštěna možnost, že ostrý japonský hatchback zůstane věrný tradici vysokootáčkových motorů VTEC a nakonec dostane atmosféricky plněnou jednotku, pak ale začal převládat názor, že Honda pracuje na civilní verzi přeplňované šestnáctistovky, která se již objevila nad přední nápravou závodního varianty pro šampionát WTCC. Teď je zase v kurzu jiná, přímo člověkem z Hondy deklarovaná verze.

Podle internetových stránek britského týdeníku Auto Express bude příští Honda Civic Type-R poháněná přeplňovaným čtyřválcem o objemu 2,0 litru, produkujícím až 300 koní. Kolegové dokonce uvádějí i jméno člověka, který jim to prozradil - jde o Yasuhisa Araia, šéfa výzkumného a vývojového oddělení automobilky.

Arai Auto Expressu potvrdil, že dvoulitr byl pro Hondu nutností, aby mohl nový Type-R nabídnout vyšší výkon, než Mégane RS s 265 koňmi. Jméno francouzského stroje sportovního oddělení z Dieppe přitom nezmínil jen náhodou. Pro Japonce se stal měřítkem, které hodlají v roce 2015 překonat na místě, kterému Renault momentálně dominuje: „Máme jistou představu o produktech vyvíjených naší konkurencí, ale bez ohledu na to, co vyrábí, se náš vůz stane na Nürburgringu nejrychlejším automobilem s pohonem předních kol. A uděláme cokoli, co bude zapotřebí, abychom to dokázali,“ řekl sebevědomě Yasuhisa Arai.

Sdílnost ředitele výzkumu Hondy tím ale nepolevila. Kromě jiného také naznačil, že nový motor bez ohledu na přeplňování nadále nabídne charakter a špičku vysokootáčkových agregátů VTEC a inženýři navíc pracují na zavěšení, které pomůže eliminovat přenos změny výkonového zatížení do řízení. A to není všechno. Ve hře je mechanický samosvorný diferenciál a systém řízení kol zadní nápravy, ačkoli by to znamenalo kompletní přepracování zavěšení s torzní příčkou. Tato technika přitom nemá být jen pasivním prvkem využívajícím změny geometrie v závislosti na poloze kola vůči karoserii. Honda právě tento týden představila v americké verzi nového Accordu technologii nazvanou Precision All Wheel Steer s elektronicky řízenými a vzájemně nezávislými aktuátory. Kromě pomoci se zatáčení umí tato technika třeba natočit obě kola mírně dovnitř při intenzivním zpomalení, aby eliminovala vlnění zádě.

Problematická má být údajně jen cena. Honda chce konkurenceschopný produkt s cenovkou kolem 800 tisíc, což by ale mohl být vzhledem k ambicím na Nordschleife docela problém.


Honda Civic Type-R 2,0 Turbo: hon na Mégane RS začal, CTR chce být rychlejší - 1 - Honda Civic WTCC 2012 02Honda Civic Type-R 2,0 Turbo: hon na Mégane RS začal, CTR chce být rychlejší - 2 - Honda Civic WTCC 2012 03Honda Civic Type-R 2,0 Turbo: hon na Mégane RS začal, CTR chce být rychlejší - 3 - Honda Civic WTCC 2012 04
Původně se mluvilo o tom, že nový CTR technicky vzejde ze závodního provedení Civic WTCC. Nakonec tomu bude jinak, dvoulitrové turbo míří výš

Zdroj: Auto Express, Poblete

Miro Mihálik

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.