Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Hyundai HCD-14 Genesis: „čtyřdveřové kupé” odhaleno, nový Genesis to být může
14.1.2013 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Hyundai dorazilo do Detroitu s konceptem namířeným přímo proti Audi A7, BMW 6 Gran Coupe a Mercedesu CLS. Je to předzvěst příštího Genesisu?
Korejský koncern Hyundai se v Evropě profiluje jako výrobce dostupných automobilů se zajímavým poměrem cena/užitná hodnota, oslovuje především racionálně přemýšlející zákazníky a nově k nim přidává také nemalou dávku stylistické agresivity. Na emoce se snaží hrát Genesis Coupé a trochu toho „rozumového luxusu“ přináší třeba Santa Fe či model i40, o skutečné noblese na kolech ale v jeho podání mluvit nelze.
Ve Spojených státech je to díky limuzínám Genesis a Equus s osmiválcovými motory a pohonem zadních kol poněkud jiná, a tak asi není tolik překvapivé, že se koncepční studie stroje tohoto druhu představuje na právě probíhajícím detroitském autosalonu. A jak se zdá, má spadeno na především na německou trojku BMW 6 Gran Coupe, Mercedes CLS a Audi A7.
Hyundai prezentuje svou novinku pojmenovanou HCD-14 Genesis jako „čtyřdveřové kupé“ navržené ve „fluidním“ stylistickém směru. Charakterizuje jej silueta vzdáleně podobná šestce od BMW a velká jednodílná maska chladiče, která je tak typická pro současné modely Audi. Korejci k tomu přidávají výrazná světla sestavená z LED a pozměněné logo evokující vzdáleně „okřídlené“ znaky Bentley a Aston Martin.
Pro potřeby autosalonu vůz dostal zadní pár dveří zavěšený v zadních sloupcích a otevíraný proti směru jízdy. Jak je u podobných konceptů běžné, ani zde se nešetřilo na kůži, dřevě nebo karbonu, zdali se ale podařilo namíchat tyto materiály ve čtyřmístném interiéru v dostatečně elegantním nebo už spíše pouťovém stylu, to posuďte sami.
Ze statických obrázků asi neposoudíme, jestli se pod karoserií ukrývá funkční technika anebo jde pouze o prázdné pozlátko, každopádně Hyundai tvrdí, že „A“ je správně. Pod kapotou konceptu má být ukrytý pětilitrový atmosférický osmiválec série Tau, který pracuje s přímým vstřikováním a variabilním časováním ventilů D-CVVT. V8 dostala keramikou potažené výfukové potrubí a byla spojena s osmistupňovou automatickou převodovkou s pádlovým řazením. Samozřejmostí je pak pohon kol zadní nápravy.
Skutečně pozoruhodné je, že tisková zpráva mluví kromě jiného také o extrémně tuhé a vůči torzním silám odolné platformě a „sofistikovaném pětiprvkovém zavěšení kol vpředu i vzadu“. Ne že by se něco takového u konceptů nestávalo, opravdu se ale zdá, jakoby Hyundai komplexností informací prověřovalo nejen zájem veřejnosti o příští stylistický směr, ale spíše tento konkrétní vůz. Co si o tom myslíte?






















Studie HCD-14 se zabývá konceptem ovládání auta pomocí gest a snímání pohybu očí, tedy něčím, co rozpracovává také vývojové oddělení BMW
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Zakázaná reklama Toyoty ukazuje v plné nahotě absurditu dnešní doby, i čtyřleté dítě přece musí chápat, o co tu jde
včera
„Bugatti pro chudé” ohromilo svou rychlostí, vlastně levné auto na okruhu Formule 1 zničilo McLaren P1 i závodní motorku
11.2.2026
Už se ví, kdo dal skoro miliardu za jedno z nejdražších aut všech dob, unikátní bílou vránu mezi nejcennějšími Ferrari
10.2.2026
Nejnovější články
Už se ví, kdo kupuje kýčovitá auta od Mansory. Policie vzala už několikáté, v uniformě jim to snad i sluší
před 8 hodinami
Na francouzský pokus o luxusní lidový rychlík se zapomnělo, 1 z pouhých 300 aut teď vytáhli z garáže skoro nejeté v původním stavu
před 9 hodinami
Čínští výrobci elektrických aut za sebou mají tragický leden, i dosavadní hvězdy najednou odepisují ztráty
před 11 hodinami
Někdo si zjevně myslí, že fotbalové hvězdy Manchesteru budou místo Ferrari a Lamborghini jezdit čínskými „služebáky”
včera
Dotykové displeje v autech jsou „špatná technologie”, říká i designér iPhonu, sám spojil vzhled Applů s tlačítky
včera
Živá témata na fóru
- Ojete sportaky - zajimave nabidky 02.12. 17:15 - Snowman000
- BMW Divize 02.12. 16:20 - pavproch
- Cyklistické vlákno 02.12. 14:17 - HondaMan
- Jaké auto doporučíte do 700 tis.? 02.12. 10:42 - hollyjohnson
- Problém s plynem. Max otáčky po nastartování 02.11. 23:03 - 970ka
- Opel obecně 02.11. 21:16 - HondaMan
- VZKAZY 02.11. 21:04 - M.Z.
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 02.11. 21:04 - Truck Daškam
