Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc

Pneumatiky jsou na dnešních autech jednou z posledních částí, které unikají digitalizaci. Italové to chtějí změnit, tzv. Cyber Tire, což není pneu pro Teslu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc

31.12.2019 | Mirek Mazal

Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pneumatiky jsou na dnešních autech jednou z posledních částí, které unikají digitalizaci. Italové to chtějí změnit, tzv. Cyber Tire, což není pneu pro Teslu.

Moderní automobily hojně využívají všechny dostupné technologie k vytvoření komfortního prostředí řidiče obklopeného chytrými asistenty a jinak vstřícnými systémy. Soudobé prvky výbavy běžně komunikují přes OBD, některé se pak připojují bezdrátově. Snad jediná část auta, která se zatím nesnaží mít vlastní rozum, jsou pneumatiky.

Společnost Pirelli ovšem plánuje propojit i tento zbylý kus vozu s počítačem prostřednictvím zařízení Cyber Tire. Klasické pláště držící auto na silnici sice budou vypadat stejně, ztratí ale zastaralou auru a budou obsypány senzory spojenými s nadřazeným software. Informace od kol by měly putovat dále prostředím bezdrátové sítě 5G.

Pátá generace telekomunikačního standardu byla spuštěna letos v Jižní Koreji, o něco později byl zahájen vývoj automobilového využití firmami Pirelli, Ericsson, Audi, Tim, Italdesign a KTH. Tyto významné společnosti se podílejí na zavedení Cyber Tire do sériové podoby, která je stěžejním smyslem probíhajícího projektu.

Demonstrace konceptu s využitím dvou vozidel nastala v italském Turíně. Vedoucí vůz dostal na vodě aquaplaning, aby se projevila okamžitá činnost čidel informujících připojenou síť dalších řídicích jednotek kooperujících aut. Spolupracující systém vedlejšího automobilu byl schopen rozluštit upozornění změny adhezních podmínek a adekvátně zareagoval.

Samy pneumatiky spolu navíc komunikují a dovedou online varovat jiné vozy před možným nebezpečím pod koly. Doplňková funkce budoucnosti bude údajně schopna řešit nejen nebezpečné podmínky na silnici, ale přibudou i data o modelu pneumatiky, ujetých kilometrech a aktuálním dynamickém zatížení. Méně propracované monitorování tlaku a teploty už zvládá řada gum Pirelli P Zero Trofeo, novější provedení Cyber Tire jim přidá více inteligence.

Do zavedení chytřejšího obutí se snaží mluvit i Daimler. Elektronika prototypových kol Mercedesů bude brzy umět číst přilnavost vzorku a informace o přítomnosti sněhu či ledu posílat do centrály správy silnic. Podle vyhodnocených dat dispečeři zajišťují zimní sjízdnost udržovaných komunikací.


Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 1 - Pirelli Cyber Tire foto 01Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 2 - Pirelli Cyber Tire foto 02Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 3 - Pirelli Cyber Tire foto 03Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 4 - Pirelli Cyber Tire foto 04Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 5 - Pirelli Cyber Tire foto 05Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 6 - Pirelli Cyber Tire foto 06Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 7 - Pirelli Cyber Tire foto 08Italové odhalili pneumatiku budoucnosti, vypadá jako ty dnešní, ale umí toho víc - 8 - Pirelli Cyber Tire foto 07
Multimediální doba zasáhla i pneumatiky osobních aut - vypadat budou stejně, nebudou ale „hloupé” jako dnes

Zdroj: Pirelli

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše