Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly

Nespočet paradoxů lze vysledovat v letošním vývoji prodejů aut v Itálii, až se člověk diví. Na druhou stranu, kde jinde čekat něco bláznivého než v Itálii?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly

11.5.2021 | Petr Prokopec

Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly

/

Foto: Lancia

Nespočet paradoxů lze vysledovat v letošním vývoji prodejů aut v Itálii, až se člověk diví. Na druhou stranu, kde jinde čekat něco bláznivého než v Itálii?

Vzpomenout na loňské jaro dá možná někomu zabrat. Situace nicméně nebyla zrovna veselá, neboť Evropa se potýkala s první vlnou koronaviru, jež tehdy zasáhla především Itálii. Prakticky celý apeninský poloostrov padl do uzávěry, což vyústilo v přímo tragické registrace nových aut. Loni v dubnu bylo prodáno pouze 4 295 aut, zatímco o rok dříve zákazníci převzali takřka 175 tisíc nových vozů. Skutečně se tedy jednalo o neskutečný sešup.

Z toho důvodu by nás nyní neměl překvapit opravdu razantní růst. Letos se tedy v dubnu prodalo 146 270 aut, respektive 145 033, pokud budeme brát v potaz data asociace automobilových výrobců ANFIA a nikoliv té jménem UNRAE zastřešené automobilkami. Srovnání s loňským rokem v obou případech maluje obrovské růsty, okolo 3 400 procent a ještě lépe jsou na tom některé značky - například Smart je výš o 64 900 procent, to jsou šílená čísla.

Srovnání s rokem 2020 tak mnoho neřekne, lepší obrázek poskytne porovnání s rokem 2019. A v té chvíli optimismus mizí, neboť letošní registrace jsou o 16,7 % nižší. Přesto je možné ve výsledcích najít řadu bizarních věcí svědčících o bláznivosti doby, Italů a kdo ví, čeho všeho ještě.

Lídrem v zemi v každém případě zůstává Fiat, který prodal 23 237 aut. Ve srovnání s rokem 2019 se propadl o 21,5 %. Jde o jeden z největších pádů v první desítce, neboť hůře jsou na tom už jen osmý Opel (-38,1 %) a desátý Renault (-42,2 %). Spíše než čelo žebříčku nás ovšem zaujal jeho chvost, kde se nachází Tesla. Ta má za duben na kontě jen 22 prodaných aut, což je menší množství než v případě takového Lamborghini (41 ks). Lépe než americký výrobce elektromobilů je na tom ostatně i čínská značka Great Wall, která zvládla prodat 76 aut.

Je to jistě dáno nárazovými dodávkami nových Tesel, i tak jde ale o mimořádně nízké číslo nejlépe vyjádřené meziročním poklesem o 78,8 % - v době, kdy celý trh roste o tisíce procent a některé značky o desítky tisíc, žádná jiná automobilka meziročně dolů nešla. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se věci dále vyvinou.

To ostatně platí rovněž o Alfě Romeo, jež má za duben na kontě jen 970 prodaných vozů. Vůči roku 2019 si značka pohoršila o 56,3 % a znovu ji mnohonásobně překonává Lancia Ypsilon, tedy letitý hatchback dávno ukončené automobilky, která měla dožít jen na italském trhu. Její kořeny jsou ale evidentně velmi silné a v dubnu si našla neskutečných 5 156 kupců. Prodává se tak 234krát lépe než všechny modely Tesly.

Znovu se tak můžeme divit rozhodnutí koncernu FCA (i mateřského gigantu Stellantis) cpát do Alfy Romeo další a další peníze. Začíná být totiž zřejmé, že kromě Jeremyho Clarksona a pár dalších fanoušků již tato značka mnoho lidí neoslovuje. Na rozdíl od oné Lancie, která díky jednomu jedinému modelu okupuje 11. příčku v pořadí. Samotný Ypsilon se pak dokonce vyšvihl na pódium za vítězný Fiat Panda a stříbrný Fiat 500. Inu, Itálie.


Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly - 1 - Lancia Ypsilon 2021 facelift prvni sada 09Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly - 2 - Lancia Ypsilon 2021 facelift prvni sada 11Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly - 3 - Lancia Ypsilon 2021 facelift prvni sada 13Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly - 4 - Lancia Ypsilon 2021 facelift prvni sada 14Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly - 5 - Lancia Ypsilon 2021 facelift prvni sada 23Italský trh se zbláznil, jediný vůz umírající značky se prodává 234krát líp než všechny Tesly - 6 - Lancia Ypsilon 2021 facelift prvni sada 25
Lancia Ypsilon se letos dočkala faceliftu. Jak je přitom patrné z registrací, ten rozhodně nepřijde vniveč. O model ukončené značky je totiž v Itálii větší zájem než o celou produkci Alfy Romeo a Tesly dohromady a jde o třetí nejprodávanější model vůbec. Foto: Lancia

Zdroj: UNRAE

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše