Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky

Nejsme příznivci přehnané moderny a přílišné integrace ovládacích prvků do dotykových systémů. Jenže i v opačném případě všeho moc škodí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky

16.4.2019 | Petr Prokopec

Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky

/

Nejsme příznivci přehnané moderny a přílišné integrace ovládacích prvků do dotykových systémů. Jenže i v opačném případě všeho moc škodí.

Na dotykové displeje nahrazující v automobilech tradiční tlačítka lidé obvykle nahlíží ze dvou úhlů - buď tuto novou módu milují, nebo ji nenávidí. Jak už to ale bývá, svět není černobílý a i tady ideál je někde mezi oběma extrémy - v kombinaci velkého displeje a několika tlačítek, jež vám umožní přímý přístup k těm nejdůležitějším funkcím i za jízdy a přitom dovolí rychlé a přímočaré ovládání na místě přes dotykové rozhraní.

Paradoxem je, že ať se již výrobci vydali kterýmkoliv směrem, své snahy vždy postupně začali přehánět. Výsledkem tak v obou případech byl značný chaos, ve kterém se dokázal jen ten, kdo si důkladně nastudoval manuál. Že tomu tak u dotykových displejů není? Tak schválně zkuste v takové Tesle třeba jen navolit klimatizaci nebo spustit cyklovač stěračů. Zjistíte, že kdokoliv v „analogovém“ voze zvládne stejnou činnost rychleji a především bezpečněji, klidně po paměti.

Pokud ovšem usednete do vozu, v jehož případě se výrobce rozhodl, že čím více tlačítek do interiéru napěchuje, tím lépe, moc si nepolepšíte. V takovém případě vám nepomůže asi ani fotografická paměť, místo toho budete muset jednoduše zastavit, dané tlačítko nalézt a teprve poté zmáčknout. Příkladem budiž nový Lexus GS F 10th Anniversary Edition, v jehož případě jen volant zdobí více tlačítek než v mnoha moderních autech celou kabinu.

Tím se však Japonci teprve rozehřívají, neboť řadu dalších tlačítek nalezneme na středové konzoli, středovém tunelu, dveřních panelech či na palubce za volantem. Mimo to tu máme ještě stropní panel. Ovládacích prvků je více než 100 a je jich skutečně přehršel, řada z nich navíc dělá totéž. Třeba volbu mezi skladbami audio systému můžete učinit pomocí tlačítek na levé straně volantu. Stejně tak lze mezi nimi přepínat i tlačítky na právě straně volantu. A aby toho nebylo málo, totéž zvládá i ovládání na středové konzoli.

Někdo by mohl namítnout, že Lexus jednoduše věci pouze předimenzovali, aby tytéž věci mohl ovládat třeba nejen řidič. Nicméně v té chvíli již tedy Japonci nemuseli dovnitř instalovat svou „počítačovou myš“, která vás postupně v palubním menu dovede ke stejnému prvku, jaký máte na dosah po stisknutí jednoho tlačítka - bez ohledu na to, zda se dané tlačítko nachází na levé i pravé straně volantu, stejně jako na středové konzoli.

Jisté nelogičnosti se pak ostatně týkají i samotné myši, jež má po straně v několikamilimetrové vzdálenosti instalované tlačítko „Enter“ sloužící k potvrzení příkazů. Na to ovšem nemusíte vůbec sahat, stačí jen myš zatlačit směrem k podlaze. Proč tu tedy je další tlačítko dělající to samé? Nesmíme zapomenout na skutečnost, že GS F není žádným letitým strojem - jako takový byl představen v roce 2016 a ona 10th Anniversary Edition byla odhalena loni v létě.

Suma sumárum tu tedy máme ani ne rok starý vůz, jenž je posetý desítkami tlačítek. Něco takového snižuje jeho přitažlivost, což je více než škoda, neboť po technické stránce lze staromilství Japonců přivítat. Máme tu totiž kombinaci pohonu zadních kol a atmosférický motor vpředu. Osmiválcová pohonná jednotka disponuje pětilitrovým objemem, ze kterého doluje 473 koní a 530 Nm točivého momentu. Sprint na stovku tak vůz zvládne za 4,5 sekundy, zatímco nejvyšší rychlost byla elektronicky omezena na 270 km/h.

V české nabídce jej však již nenajdete, stejně jako standardní verzi. Lexus GS se tu sice dlouho prodával, automobilka jej ale nakonec kvůli minimálnímu zájmu stáhla. Vůbec bychom se přitom nedivili, kdyby část zákazníků odešla právě proto, že kabinu hyzdí více než sto tlačítek a ovládacích prvků.


Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 1 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 01Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 2 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 02Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 3 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 03Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 4 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 04Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 5 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 05Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 6 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 06Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 7 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 07Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 8 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 08Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 9 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 09Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 10 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 10Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 11 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 11Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 12 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 12Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 13 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 13Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 14 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 14Japonci jdou někdy proti proudu až moc, prodávají nový vůz s více jak 100 tlačítky - 15 - Lexus GS F 10th Anniversary Edition 2019 prvni sada 15
Lexus GS F 10th Anniversary Edition je v prodeji teprve od loňska. Jeho kabina však vypadá jako hodně letitá, tlačítek je v ní ještě více než v autech z 80. let

Zdroj: Carscoops

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše