Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl

Osmikolka připomínající tank je výjimečně schopným autem, dosud ale spíše jen předváděla své možnosti bez jasnějšího využití. Její překonvertování na ambulanci ji dovoluje nasadit v boji o záchranu lidských životů i tam, kam cesty nevedou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl

14.8.2020 | Petr Prokopec

Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl

/

Foto: Avtoros

Osmikolka připomínající tank je výjimečně schopným autem, dosud ale spíše jen předváděla své možnosti bez jasnějšího využití. Její překonvertování na ambulanci ji dovoluje nasadit v boji o záchranu lidských životů i tam, kam cesty nevedou.

Rusko je s rozlohou 17,1 milionů kilometrů čtverečných největším státem světa. Je však třeba dodat, že značná část země si musí vystačit bez vyasfaltovaných cest či vůbec zpevněných cest. Nelze se tedy divit tamním automobilkám, že zákazníkům nabízí vozy, které vypadají, jako kdyby měly přežít apokalypsu. Prim přitom v tomto ohledu hraje značka Avtoros, která se zaměřuje na terénní vozidla se třemi nebo čtyřmi nápravami, jenž jsou osazené nízkotlakými pneumatikami. Díky nim se totiž Rusové nemusí držet pouze na souši, ale mohou také do vody.

Avtoros již v roce 2012 představil osmikolku Shaman, která kromě výše zmíněných pneumatik dostala do vínku také tři jízdní režimy. Zatímco ovšem první dva jsou poměrně běžné, neboť jeden se zaměřuje na jízdu po silnici a druhý na jízdu v terénu, třetí je naprostým unikátem. Jde totiž o mód „krab“, díky kterému se Shaman může pohybovat také v příčném směru, nikoliv jen v tom podélném. Zároveň se stejně jako McLaren F1 chlubí centrálním sedadlem řidiče.

Po stránce dynamické však již nelze na srovnání s britským supersportem ani pomýšlet. Shaman totiž dostal do vínku třílitrový čtyřválcový turbodiesel od Iveca, který sice produkuje 176 koní, ovšem spárován je se 4,5tunovou hmotností. Není tak vlastně překvapivé, že nejvyšší rychlost činí pouhých 71 km/h. A že spotřeba 26 l/100 km. Na druhou stranu ale máte k dispozici 265litrovou nádrž, která vždy zaručuje slušný dojezd.

Až dosud byl Shaman nabízen ve dvou variantách, a to jako Hunter či Tourist. V případě „lovce“ je možné počítat s osmi sedadly pro cestující, jenž jsou osazeny tříbodovými bezpečnostními pásy a loketními operkami. „Turista“ pak má k dispozici pouze tři plnohodnotná sedadla pro pasažéry, mimo ně je ale vybaven i dvěma lavicemi. Ty mohou pohostit další cestující, stejně jako je lze proměnit v rozměrné lůžko.

Novinkou je nicméně příchod ambulantního provedení, která vozu konečně dává ten správný smysl a také umocňuje význam jeho názvu. Tentokráte tu totiž skutečně máme šamana, který dokáže léčit. Kromě řidiče pobere až čtyři zdravotníky či dva pacienty, z nichž jeden může být upoután na lůžku. Nechybí pak veškeré lékařské vybavení, ať již jde o defibrilátor, kardiostimulátor, termální deky, obinadla a obvazy, samozřejmostí jsou i ochranné obleky a masky.

Kromě interiéru a samozřejmě specifického zbarvení neudělal Avtoros jediné změny, technika tedy nadále počítá s průchodností jakýmkoliv terénem. V případě vodních toků tak Shaman dokáže vyvinout rychlost až 6,9 km/h, což možná sice není mnoho, nicméně stále je rychlejší než utíkající zdravotníci s lůžkem. Stejně jako je komfortnější, neboť posádka má k dispozici klimatizaci i předehřání kabiny.

Dodat už jen lze, že vše něco stojí a lidské životy nejsou výjimkou, právě naopak. Základní Avtoros Shaman je tak k mání od 150 tisíc Eur (cca 3,92 mil. Kč), ambulantní provedení již s ohledem na přidanou výbavu ale bude stoprocentně dražší. Výroba jednoho kusu zabere dva měsíce, což platí i pro civilní provedení, v jehož případě mohou zákazníci takřka po celou dobu montáže upřesňovat své požadavky.


Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 1 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 01Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 2 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 02Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 3 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 03Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 4 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 04Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 5 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 05Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 6 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 06Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 7 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 07Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 8 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 08Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 9 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 09
Avtoros Shaman je nově k mání jako ambulance. Foto: Avtoros

Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 10 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 10Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 11 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 11Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 12 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 12Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 13 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 13Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 14 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 14Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 15 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 15Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 16 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 16Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 17 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 17Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 18 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 18Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 19 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 19Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 20 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 20Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 21 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 21Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 22 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 22Jeden z nejschopnějších ruských offroadů dostal verzi, ve které konečně dává smysl - 23 - Avtoros Shaman 2020 prvni sada 23
Pořídit lze nicméně i starší civilní provedení Hunter a Tourist. Foto: Avtoros

Zdroj: Avtoros

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše