Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci

Niva měla co nevidět dorazit ve skutečně nové generaci, která by sdílela základy s chystaným větším SUV Dacie. Spolupráce Lady s Renaultem byla ale násilně přerušena, a tak si Rusové aspoň k dílčím novinkám musí pomoci sami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci

3.2.2024 | Petr Prokopec

Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci

/

Foto: AvtoVAZ

Niva měla co nevidět dorazit ve skutečně nové generaci, která by sdílela základy s chystaným větším SUV Dacie. Spolupráce Lady s Renaultem byla ale násilně přerušena, a tak si Rusové aspoň k dílčím novinkám musí pomoci sami.

Před čtyřmi lety se koncern General Motors rozhodl, že prodá svůj podíl v americko-ruském podniku, ze kterého vzešel Chevrolet Niva. Celý projekt tak připadl AvtoVAZu, který společně vyvinuté SUV přejmenoval na Ladu a po docela rozsáhlé, zejména vizuální modernizaci mu dal přídomek Travel. Pod tímto názvem se vůz prodává dodnes, přičemž stejně jako v roce 1998, kdy se ukázal poprvé, jej pohání 1,7litrový čtyřválec. Kořeny tohoto motoru jsou ale mnohem delší a sahají až k původnímu Žigulíku, jenž pod označením VAZ-2101 spatřil světlo světa již v roce 1970.

Právě z těchto důvodů jsou záměry ruské automobilky, které dostal do éteru tamní Avtopotok, vskutku přelomové. Rusové totiž hodlají Nivu Travel osadit novým motorem, konkrétně jedna-osmou. To nezní až tak zásadně, nakonec jde o stejný agregát, jaký pohání třeba Ladu Vesta. U něj nicméně mělo dojít k mnoha podstatným změnám, kdy mj. šestnáctiventilová technika byla nahrazena osmiventilovou. V důsledku toho výkon klesl ze 122 na 90 koní, navýšen však byl točivý moment a průběh výkonu v nižších a středních otáčkách. Přesné hodnoty zatím nejsou známy, nicméně nad 1 500 otáček má být jeho křivka plochá jako u dieselových motorů, což je u terénního auta pochopitelně záměr.

Souběžně s novou pohonnou jednotkou se změní také přední nárazník a úpravy schytat i podvozek. To ale pořád nebude poslední krok. Pro rok 2026 totiž Rusové chystají další modernizaci, která se bude týkat interiéru, osvětlení a některých elektronických komponentů. Je tedy více než jisté, že Niva Travel zůstane v nabídce minimálně do konce dekády. A vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby podobně tomu bylo i v případ Lady Niva Legend, která byla původně odhalena již v roce 1977.

Důvodem natahování životních cyklů na maximum jsou nepřekvapivě následky konfliktu na Ukrajině, který vyústil v řadu ekonomických sankcí. Kvůli nim se rozhodl svůj podíl v AvtoVAZu odprodat i Renault, pod jehož taktovkou vznikala zcela nová Niva spolu s větším SUV Dacie. S platformou CMF-B tedy může počítat už jen rumunská automobilka, které to ve finále dává více možností k expanzi, neboť Niva se mimo Rusko podívá spíše okrajově.

Dodejme, že Lada dnes Nivu Travel prodává od 1 198 900 RUB, to znamená asi od 304 tisíc Kč. I když je to tedy druhý nejdražší model značky, jde pořád o velmi dostupný vůz. Chystaná modernizace na tom stěží něco velkého změní.


Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 1 - Lada Niva Travel 2021 nove 01Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 2 - Lada Niva Travel 2021 nove 02Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 3 - Lada Niva Travel 2021 nove 03Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 4 - Lada Niva Travel 2021 nove 04Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 5 - Lada Niva Travel 2021 nove 05Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 6 - Lada Niva Travel 2021 nove 06Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 7 - Lada Niva Travel 2021 nove 07Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 8 - Lada Niva Travel 2021 nove 08Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 9 - Lada Niva Travel 2021 nove 09Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 10 - Lada Niva Travel 2021 nove 10Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 11 - Lada Niva Travel 2021 nove 11Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 12 - Lada Niva Travel 2021 nove 12Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 13 - Lada Niva Travel 2021 nove 13Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 14 - Lada Niva Travel 2021 nove 14Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 15 - Lada Niva Travel 2021 nove 15Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 16 - Lada Niva Travel 2021 nove 16Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 17 - Lada Niva Travel 2021 nove 17Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 18 - Lada Niva Travel 2021 nove 18Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 19 - Lada Niva Travel 2021 nove 19Lada Niva dostane nový benzínový motor s charakterem dieselu, zapadne mezi náhrady za zrušenou novou generaci - 20 - Lada Niva Travel 2021 nove 20
Ve své současné podobě se Niva Travel prodává od roku 2021. Dle aktuálních zpráv čeká toto SUV nový motor, i nárazník, za dva roky pak i přepracovaný interiér, světla a elektronika. Foto: AvtoVAZ

Zdroj: Avtopotok@Telegram

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše