Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Lada Niva dostane sportovní verzi s novým motorem, výrobci ostrých SUV černé vlajky asi nevyvěsí
15.9.2022 | Petr Prokopec
Zvlášť za současné situace je to pozoruhodný krok, jde o největší technickou vzpruhu pro ruskou legendu za posledních 30 let. Ovšem ne zase takovou, aby se nad označením Sport nešlo jen pousmát.
Lada Niva rozhodně není žádným trhačem silnic, a to ani ve svém vrcholném provedení Bronto. To sice má mimořádné schopnosti v terénu, ovšem nikoli díky motoru. Čtyřválcová jedna-sedma naladěná na 83 koní výkonu a 129 Nm točivého momentu je jedinou možností pro veškeré verze, stejně jako pětistupňový manuál. Toto spojení dorazilo již v roce 1993, kdy nahradilo původní jedna-šestku disponující 76 koňmi a 126 Nm. O jejich přenos na všechna čtyři kola se tehdy staral čtyřstupňový manuál.
Letos kultovní off-road stejně jako třeba Hvězdné války slaví pětačtyřicáté výročí. To si pochopitelně i navzdory rusko-ukrajinskému konfliktu vyžádalo oslavy, na které došlo v továrně v Toljatti. Během nich pak nový šéf značky Maxim Sokolov uvedl, že Niva se od příštího roku dočká nového motoru. Jeho objem sice klesne na původních 1,6 litru, navzdory tomu se nicméně dočkáme vyššího výkonu. Není přitom až tak překvapivé, že AvtoVAZ toho dosáhne i bez přeplňování, sto- i vícekoňové jedna-šestky nebyly dávno ničím zvláštním.
„Více než jedna generace milovníků Lady Niva kritizovala AvtoVAZ, že by rádi výkonnější motor. Všechny tyto návrhy a prosby byly vyslyšeny, načež od příštího roku začneme vůz vyrábět s novou silnější jednotkou. Jsme si jisti, že Niva se díky tomu dočká nejen kýženého osvěžení, ale dokonce i druhého životního cyklu,“ uvedl Sokolov. Jeho slova tak naznačují, že nová Niva vzešlá ze spolupráce s Renaultem v roce 2024, jak bylo původně oznámeno, nejspíše nedorazí.
Je přitom vskutku otázkou, jak tomu bude s SUV, které mělo stanout na modulární platformě CMF-B. Součástí nové strategie totiž bylo užší propojení mezi AvtoVAZem a Dacií. Renault však ruský trh zcela opustil, dovoz západních komponentů na něj navíc neumožňují mezinárodní sankce. Ty by sice Francouzi mohli obejít třeba přes Čínu, ne každý ale alternativní cesty hledá, je to politicky komplikovaná záležitost.
To jsme ale poněkud odbočili, proto zpět k existující Ladě Niva, která se od počátku loňského roku chlubí přídomkem Legend. Stávající jedna-sedma bude totiž v jejím případě zachována, ovšem jako základní motor. Zájemci požadující vyšší dynamiku pak budou moci sáhnout po nově příchozí jedna-šestce, která nese označení VAZ-11182. Jde tedy o čtyřválec s osmiventilovou technikou, jenž 90 koňmi a 143 Newtonmetry roztáčí přední kola Lad Granta a Largus.
Niva se pak nejspíše dočká stejných parametrů, přičemž v jejím případě bude agregát uložen podélně. Takto vybavená verze pak bude pojmenována Sport, ač ani v tomto případě logicky na trhání asfaltu nedojde. Auta jako BMW X6M, Porsche Cayenne či nově odhalené Ferrari Purosangue tedy mohou zůstat naprosto v klidu.






Příští rok dorazí Lada Niva Legend v nové verzi Sport, jenž bude profitovat z motoru VAZ-11182 převzatého z modelů Granta či Largus. Produkovat přitom bude 90 koní a 143 Nm. Foto: AvtoVAZ
Zdroj: Drom
Bleskovky
„Americkej kýbl” dal lekci z efektivity hybridnímu supersportu Lamborghini. Umí i víc za míň jak třetinu ceny a s pohonem dvou kol
12.7.2025Čínský hit, který vypadá i jede jako Porsche, ale stojí jako Škoda, oficiálně dorazil do Evropy, první kus přihlásili v Německu
9.7.2025I levná základní Corvette v klání osmiválcových sporťáků ukázala, jak výjimečná je, silnějšího konkurenta roznesla na kopytech
8.7.2025
Nové na MotoForum.cz
- Marc Marquez jel svůj 200. závod Grand Prix v MotoGP včera 17:34
- Vítězný hattrick Razgatliogla, který je novým lídrem šampionátu včera 17:00
- Vítězství Cana Öncüho, 21. Vostatek včera 16:00
- Zkrácené Moto2 pro Denize Öncü, 10. Salač včera 12:48
- Toprak vyhrál Sprint a je už pouze bod za Bulegou včera 12:30
Nejnovější články
Ivan „Hrozibus” dojezdil. Legendární antarktický stroj dokončil poslední cestu, teď všichni doufají, že neskončí ve šrotu
včeraAudi začalo u skvělých „rychlých” nabíječek elektromobilů nabízet zákazníkům program pro zkrácení dlouhého čekání
včeraMazda konečně dostala do prodeje slibovaný sedan s pohonem zadních kol, srdce lidí si jím ale asi nezíská
včeraAuto z dob lidových sporťáků s řízením zadních kol v dokonale originálním stavu po 1. majiteli je dnes v prodeji naprostou raritou
včeraMercedes po sérii požárů svolal do servisů desítky tisíc aut dvou typů, lidem vrací podstatně horší vozy
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 07.13. 23:40 - Truck Daškam
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 07.13. 23:34 - řidičBOB
- Policejní kontroly a měření 07.13. 22:10 - řidičBOB
- Kabelový svazek motoru Octavia I 1,8T 07.13. 14:34 - Carrert93
- S větrem ve vlasech.... 07.13. 13:52 - pavproch
- Ložisko spojky 07.13. 08:32 - 970ka
- Lexus (a jeho evropska anabaze) 07.12. 18:30 - pavproch
- BMW Divize 07.11. 14:38 - pavproch