K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla

Nejde o podomácku stvořenou přestavbu, ale o raritní tovární stroj, který v nabídce vydržel jen chvíli a o jehož existenci málokdo ví. Teď je jeden takový na prodej v Německu a může to být zajímavá koupě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla

16.7.2022 | Petr Miler

K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla

/

Foto: Geisler Classics, publikováno se souhlasem

Nejde o podomácku stvořenou přestavbu, ale o raritní tovární stroj, který v nabídce vydržel jen chvíli a o jehož existenci málokdo ví. Teď je jeden takový na prodej v Německu a může to být zajímavá koupě.

Dieselové motory se v posledních letech zrovna nevyhřívají na výsluní přízně, po skandálu Volkswagenu přestaly být evropskými politiky považovány za cestu k lepší budoucnosti. Místo toho začaly představovat problematickou minulost, což může do budoucna vyústit v mnohá omezení, zvlášť v případě starších motorů. Koupě více jak 20 let starého auta s dieselem tedy v tuto chvíli nepůsobí jako bůhvíjak moudré rozhodnutí, dnes vám představíme ukážeme starší naftové auto, které je na prodej a má čím zaujmout.

Pochází z Ruska, tedy země dnes málokdy skloňované v pozitivních souvislostech, jako nový byl ale prodán ve Španělsku. K mání byl ovšem i ve své domovině, která svými klimatickými podmínkami dieselům historicky moc nefandí. Lada ale i tak na sklonku předchozího milénia s několika naftovými verzemi přišla a nedá se říci, že by jimi rozbila bank. Jedním z nich byla i legendární Niva.

Ta se v roce 1999 dočkala 1,9litrového naftového čtyřválce XUD9. Znalci už zavětřili, o jaký motor šlo, Rusové nakoupili i u nás velmi dobře známé atmosférické jednotky 1,9 od Peugeotu, která v tomto případě produkovala 71 koní výkonu. Při pohledu na tento výstup nepřekvapí neoslnivá jízdní dynamika, zrychlení z klidu na stovku SUV i přes nízkou hmotnost 1 240 kilogramů zabralo nekonečných 25 sekund. S pětistupňovým manuálem je pak možné dosáhnout maximální rychlosti pouze 125 km/h. A spotřebou 7,8 litru na sto kilometrů Lada auto taktéž neoslní.

S ohledem na vše zmíněné není překvapením, že se vůz nestal hitem zejména na domácím kolbišti, a tak a z nabídky po pár letech zase vypadl. Vyrobena byla jen velmi omezená série dieselových aut (přesné číslo není známo), a tak většina lidí ani neví, že něco takového vůbec existovalo. Exemplář, který je na prodej, už proto obklopuje aura výjimečnosti, přičemž za uplynulých 23 let (na webu nám už známého prodejce je mylně uveden rok výroby 1992, jde o auto z roku 1999) měl pouze dva majitele. Celkový nájezd činí necelých 63 tisíc kilometrů, na autě je ale vidět, že lehký život nemělo (podívejte se na sedačku řidiče). Španělský provoz se ale postaral o to, že vůz není výrazněji zrezlý.

Právě sklony Lad k prorezavění jsou důvodem, proč výjimečnost tohoto vozu bude již v krátkodobém horizontu ještě větší než nyní. Servis na rozdíl od některých jiných dieselů Lady (1,5litrovým motor pro jiné modely brala od společnosti Barnaultransmash, která se specializuje hlavně na námořní a průmyslové agregáty) nebude problém, neboť XUD9 umí opravit snad každý dobrý mechanik. Vlastnit tohle auto tak nebude zase takovým dobrodružstvím a - byť se nechceme opakovat - holky budou koukat. Však kdy jste viděli v akci tovární dieselovou Nivu? Jen nápis na zádi to bude chtít nahradit originálním NIVA 1.9 D, jako 2000 D se tento vůz nikdy oficiálně nenabízel


K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 1 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 01K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 2 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 02K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 3 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 03K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 4 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 04K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 5 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 05K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 6 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 06K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 7 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 07K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 8 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 08K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 9 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 09K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 10 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 10K mání je velevzácná Lada Niva, většina lidí nebude ani tušit, že taková vůbec vznikla - 11 - Lada Niva 1999 19 D vzacna prodej 11
Na prodej je vzácná Lada Niva s dieselovým motorem. Nejde o dodatečnou přestavbu, ale tovární stroj, který se vyráběl a prodával na přelomu milénia. Foto: Geisler Classics, publikováno se souhlasem

Zdroj: Geisler Classics

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše