Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně

Některým automobilkám podle nás chybí smysl pro realitu, když při převisu poptávky jen kvůli dočasnému nedostatku dílů nafukují ceny, kam až trh snese. Lada se drží při zemi a i v takové chvíli chce pro své kupce být zajímavá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně

27.9.2021 | Petr Prokopec

Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně

/

Foto: AvtoVAZ

Některým automobilkám podle nás chybí smysl pro realitu, když při převisu poptávky jen kvůli dočasnému nedostatku dílů nafukují ceny, kam až trh snese. Lada se drží při zemi a i v takové chvíli chce pro své kupce být zajímavá.

Rusko minimálně z automobilového pohledu na koronavirových patáliích vydělalo. Nestalo se tak ale jen díky pandemii, Evropská unie nastalé dění bizarně využila k tomu, aby přitáhla kohoutek regulací a dál pokročila v umělém zdržování aut. Důsledek je logický - druhým největším trh s auty v Evropě už je právě Rusko, které těží nejen z o poznání volnějšího tržního prostředí, ale také z přístupu tamních automobilek, které se dál snaží zákazníkům nadbíhat. Označme obojí vzhledem ke světovému vývoji minulých dekád za mimořádně paradoxní, ale je to tak.

Patrné je to i na aktivitách Lady, která nešla cestou Škody a dalších automobilek, které se rozhodly situaci, kdy sice auta kupuje méně lidí než dříve, ale ony jich nedokáží vyrobit ani tolik, využít k razantnímu zdražení. Nejsme naivní, prodej aut je byznys jako každý jiný a v momentě, kdy k tomu kombinace nabídky a poptávky dává prostor, je samozřejmě relevantním postupem pokusit se nastolit rovnováhu vyšší cenou. Je nicméně třeba nezapomínat, že trh s auty není Wall Street.

Nebavíme se zde o situaci, kdy si více nebo méně bezcitní obchodníci kupují v podstatě anonymní statky s vidinou jejich pozdějšího výhodného prodeje. Auta si kupují emotivní lidé z masa a kostí, u nichž podstatnou roli v budoucí náklonnosti hraje loajalita ke značce, která se snadno může vytratit, když vás automobilka při první možné příležitosti „natáhne”, protože to zrovna jde. Prodej aut přece není jen „teď”, jde o dlouhodobě budovaný vztah dvou stran, který trvá roky a za dalších několik let může odstartovat nanovo. Automobilky tak podle nás velmi riskují, když se najednou nezdráhají zdražovat klidně o desítky procent a pak se v době nejnižších prodejů za poslední roky chlubí zisky na hranici rekordních hodnot.

Podle nás moudřejší značky sází spíše na dlouhodobě dobré vztahy s kupci a Lada patří mezi ně. Ta se během pandemie rozhodla nikoli omezovat nabídku dostupných variant a ty v prodeji pořádně zdražit, ale naopak trh zasypat novinkami, které lze označit za levné. Někdy to bylo na poměry ruského trhu odvážné, třeba jako když model X-Ray Cross, tedy už tak vlajkovou loď značky a její nejdražší model, uvedla v několika dražších verzích, z nichž ta vrcholná dostala přízvisko Instinct. Je dnes tím nejluxusnějším a nejdražším, co Lada nabízí, což nepůsobí jako recept na oslovení zákazníků v době, kdy budou obracet každou korunu. Jenže u Lady ani „nejdražší” neznamená „drahý”.

X-Ray Cross jako vlajková loď začíná na 858 900 rublech, tedy asi 256 tisících Kč. To je suma, za kterou u takové Škody nekoupíte vůbec nic. A vrcholný X-Ray Instinct, byť se s cenou dostal daleko za v Rusku důležitou metu 1 milionu rublů (konkrétně stojí 1 182 900 RUB), je pořád k mání v přepočtu za 352 tisíc korun. Za to už u Škody něco koupíte, ale bude to něco jako základní Fabie s lepším lakem.

Není tedy nakonec až tak překvapivé, že Lada si toto luxusní provedení chválí a říká, že po něm sahá okolo 10 procent kupců X-Ray Cross. A to není málo, špičkové verze čehokoli mají v prodejích obyčejných aut obvykle jen velmi malé zastoupení. My dodáme, že Instinct nad zbytek produkce povyšuje v rámci zevnějšku černá střecha, černá zpětná zrcátka a dvoubarevná litá kola. Dovnitř se pak nastěhovalo čalounění kombinující kůži a látku, přičemž prošívání má specifický styl. Nechybí ani nápis vozu vyražený do sedadel nebo černé dekory.

Automobilka zároveň toto provedení vybavila modernějšími multimédii, se kterým přichází 8palcový displej, hlasové ovládání a zpětná kamera. Dále dorazilo i připojení na internet s pomocí 4G. Lada X-Ray Cross Instinct tedy kráčí s dobou a zákazníci na to zjevně slyší. I když je nejdražší z řady, svými vymoženostmi potěší a jakkoli lépe situovaného člověka nezruinuje. Škoda, že se Rusové stáhli z EU zrovna v době, kdy konkurenci ulétly ceny do stratosféry, měli by větší šanci na úspěch než dříve. V případě zájmu je ale pořád možné si i toto auto nechat dovézt individuálně.


Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 1 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 01Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 2 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 02Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 3 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 03Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 4 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 04Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 5 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 05Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 6 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 06Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 7 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 07Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 8 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 08Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 9 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 09Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 10 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 10Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 11 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 11Lada i v těžkých časech umí zaujmout, svou vlajkovou loď v nejlepší verzi prodává levně - 12 - Lada X-Ray Cross Instinct 2021 ceny 12
Nová luxusní Lada X-Ray Cross Instinct je překvapivě úspěšná, i když na trh přišla ve zdánlivě velmi nevhodnou dobu. Ukazuje se, že snaha automobilek v těchto časech přináší ovoce a může se vyplatit zejména z dlouhodobého hlediska. Foto: AvtoVAZ

Zdroj: AvtoVAZ

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.