Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu

Další z dosud tajemných frankfurtských novinek odhalila svou tvář. Hvězdou stánku Lamborghini bude superostré Gallardo Supertrofeo Stradale.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu

12.9.2011 | Petr Miler | 8 příspěvků

Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Další z dosud tajemných frankfurtských novinek odhalila svou tvář. Hvězdou stánku Lamborghini bude superostré Gallardo Supertrofeo Stradale.

Lamborghini již v začátkem srpna avizovalo, že na autosalonu ve Frankfurtu ukáže nový supersport, jeho dnešní představení tedy až tak velkým překvapením není. A to i když jsme dosud přesně nevěděli, o co půjde. Nejprve se totiž spekulovalo o tom, že by mohlo jít o něco zcela nového, třeba sériové provedení konceptu Sesto Elemento, pozdější informace ale hovořily spíše o vůbec nejsilnější verzi modelu Gallardo. A jak se dnes ukázalo, právě ty byly pravdivé.

Přivítat tak můžeme vůz, který si celým jménem Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale, pravou novinkou z jeho jména jsou ale hlavně poslední dvě slova. Právě ta odhalují jeho pravou podstatu - jde totiž o silniční provedení vozu, který je volně odvozen od závodního verze Super Trofeo.

Že se jedná o něco mimořádného, je patrné už na pohled. Provedení Supertrofeo Stradale sice nedává prostor k pochybám o tom, že se stále jedná o „staré dobré Gallardo”, zvláště ve vyobrazeném provedení kombinujícím tmavě rudou metalízu Rosso Mars s doplňky z nelakovaného černého plastu vyztuženého karbonovými vlákny (CFRP) nebo jiných materiálů v matné černi má ale daleko ke všem dosud známým verzím vozu. Se zbytkem karoserie kontrastují hlavně části předního nárazníku, střecha, kryt motoru, velké zadní přítlačné křídlo a neméně mohutný difuzor, vše v jednom ze zmíněných černých provedení. Tmavá jsou i kola z lehkých slitin, skrz která prosvítají pro změnu červeně zbarvené třmeny brzd. Lamborghini říká, že je to vůbec poprvé v její historii, co z továrny vyjede vůz s rozzuřeným býkem ve znaku opatřený takto lakovanými brzdiči., A to si váš soused po přetáhnutí reznoucích brzd na své Octavií červeným hammeritem jistě myslel, že ji přiblížil vozům poněkud věhlasnější koncernové značky.


Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 1 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 02Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 2 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 03Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 3 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 04

Pozastavit se na chvíli můžeme i samotné červené barvy, která pro Lamborghini není zrovna typická. Proslavilo ji hlavně konkurenční Ferrari v době, kdy si „Lambo” říkaly jen traktory. Automobilka ale svou volbu obhajuje tím, že červená barva je tradiční pro italské závodní vozy všeho druhu, ne nutně jen Ferrari, a tak vrcholnému Gallardu bude slušet stejně jako třeba Ferrari 458 Italia. A pokud byste byli jiné názoru, můžete vybírat i z dalších dvou odstínů - šedé Grigio Telesto a bílé Bianco Monocerus, kontrastující prvky budou ale vždy černé.

Také interiér tohoto supergallarda je pochopitelně specifický a zřejmě vás nepřekvapíme tvrzením, že je opět červeno-černý. Dominují mu přitom dva materiály - alcantara a karbonová vlákna. Alcantaru najdeme uvnitř jak v červeném, tak v černém provedení a to zejména na sedadlech a palubní desce, něco málo se jí ale objevuje i na volantu. Na tom najdeme také trochu „karbonu”, a to na tradičně trapně zploštělé spodní části, více se ho pak nachází na středovém tunelu a na výplních dveří. Tisková zpráva výrobce v tomto případě nehovoří o tom, že by barevné provedení vnitřku mohlo být jakkoli jiné, a tak se červenou a černou zřejmě budete muset smířit, i když karoserie bude hrát barvami medvídka Pandy.

Ale co si budeme povídat, pro nejostřejší verzi Gallarda není tím nejcharakterističtějším prvkem vzhled, ale technika. A tak se pojďme na podívat pořádně podívat i jí. Výrobce samozřejmě hovoří v prvé řadě o tom, jak moc má vůz blízko k závodním provedením účastnícím se seriálu Lamborghini Blancpain Super Trofeo, realitu ale posuďte sami. Úplně stejný jako u soutěžáku je prý srdce vozu, desetiválcový motor dosahující výkonu až 419 kW (570 koní) dosahovaného v 8 000 ot./min, jenž pramení z točivého momentu nejvýše 540 Nm posazeného do 6 500 ot./min.

Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 4 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 07Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 5 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 08Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 6 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 10

Prakticky stejný má být u silniční verze též masivní, manuálně nastavitelný zadní spojler. Zadní nápravě prý dokáže dodat až trojnásobek přítlaku ve srovnání s „běžným” Gallardem LP 560-4, což má vozu zajišťovat daleko stabilnější chování ve vysokých rychlostech. Třetím shodným prvkem je pak již zmíněný kryt motoru z CFRP vybavený systémem rychlého upínání pro snadnou manipulaci s ním.

Další podobnosti závodní a silniční verze jsou již pouze vágní, výsledky jsou ale přesto pozoruhodné. Jako první je třeba zmínit hmotnost vozu, která díky masivnímu použití CFRP a hliníku činí jen 1 340 kilogramů. Není to samozřejmě až tak okouzlující hodnota jako třeba u tunového konceptu Sesto Elemento, u modelu, který koncepčně vznikal jako citelně těžší vůz, jde ale přesto o dobrý výsledek. Však je oproti verzi LP 560-4 o 70 kilo lehčí a i díky zvýšenému výkonu se může pochlubit poměrem výkonu a hmotnosti ve výši 2,35 kilogramu na koně.

O přenos výkonu na silnici se starají obě nápravy, o čemž ostatně vypovídá již označení vozu. Převodovkou je bohužel standardní robotizovaný automat E-Gear, který proslul hlavně dvěma vlastnostmi: pomalostí kombinovanou s neskutečně tvrdým řazením. Nevíme, proč se i v tomto skvostu objevuje - podle všeho neupravená - robotizovaná převodová skříň tohoto ražení, ale už se s tím budeme muset smířit. O lepší pocit z této konfigurace se má postarat jen tzv. Thrust Mode, což je podle všeho systém kontroly trakce při startu.

Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 7 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 15Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 8 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 11Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 9 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 13

Krom pohonu všech kol se o ten správný kontakt kol se silnicí stará hliníkové zavěšení kol s dvojitými lichoběžníky na obou nápravách. Již zmíněná 19" kola v černém provedení nejsou jen tak pro parádu, jde o lehké disky, z nichž každý váží pouze 13 kilogramů. Abychom byli úplní, obouvají semi-slicky Pirelli P Zero Corsa, které též patří k lehkým, navíc se mohou pochlubit vysokou trakcí.

A jak takto disponované Gallardo jede? Určitě ne špatně: na stovku zrychlí za 3,4 sekundy, hranici 200 km/h zdolá za dalších 10,4 sekundy. Maximální rychlost je pak dána jistě hlavně krátkým zpřevodováním již zmíněné šestistupňové převodovky a činí 320 km/h. Dynamický potenciál vozu pak krotí mohutné kotoučové brzdy s průměrem disků 365 mm vpředu a 356 mm vzadu, do kterých se zakusují osmipístkové třmeny vpředu a čtyřpístkové vzadu. Kdyby vám to bylo málo, připlatit si můžete u za karbon keramické kotouče vskutku monstrózních rozměrů: 380 mm na přední a 356 mm na zadní ose. Když už jsme u extrémní příplatkové výbavy, k dispozici je i ochranný rám do interiéru, čtyřbodové bezpečnostní pásy a hasící systém. Prvků komfortní výbavy je pochopitelně mnohem více.

Jak je vám jistě jasné, Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale se odhalí veřejnosti poprvé zítra na autosalonu ve Frankfurtu, odkud vám dozajista přineseme jeho živé snímky. Informace o něm ale máme podle všeho kompletní.

Oficiálně uvolněné fotografie Lamborghini Gallardo Supertrofeo Stradale

Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 10 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 01Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 11 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 02Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 12 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 03Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 13 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 04Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 14 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 05Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 15 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 06Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 16 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 07Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 17 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 08Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 18 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 09Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 19 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 10Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 20 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 11Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 21 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 12Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 22 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 13Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 23 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 14Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 24 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale 15

Živé fotky vozu z frankfurtské večerní předpremiéry

Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 25 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 01Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 26 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 02Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 27 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 03Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 28 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 04Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 29 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 05Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 30 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 06Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 31 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 07Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 32 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 08Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 33 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 09Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 34 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 10Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 35 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 11Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 36 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 12Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 37 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 13Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 38 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 14Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 39 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 15Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 40 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 16Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 41 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 17Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 42 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 18Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 43 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 19Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 44 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 20Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 45 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 21Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 46 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 22Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 47 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 23Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 48 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 24Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 49 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 25Lamborghini Gallardo LP570-4 Supertrofeo Stradale: nejostřejší Gallardo je tu - 50 - Lamborghini LP570-4 Supertrofeo Stradale zive vecer 26

Petr Miler

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše