Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta

Ještě před pár lety byla laserová světla výsadou jen několika málo velmi drahých vozů, teď je ale můžete mít i na docela obyčejném autě. Jeho design ani nutně nemusí narušit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta

2.11.2020 | Mirek Mazal

Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta

/

Foto: Baja Designs

Ještě před pár lety byla laserová světla výsadou jen několika málo velmi drahých vozů, teď je ale můžete mít i na docela obyčejném autě. Jeho design ani nutně nemusí narušit.

Pořádné světlomety dnes dokáží pomalu změnit noc v den a zásadně tak zvýšit šanci na bezproblémový noční přesun. Přední reflektory jsou pochopitelně součásti každého nového automobilu, ne u každého ale svítí stejně. Nabídka na trhu je dnes nepřeberná a sahá od stále klasických halogenových, přes kdysi výjimečná xenonová světla až po dnes stále častější LEDkové a někdy dokonce laserové světlomety.

Právě laserová technologie je současným vrcholem nabídky. Má vysoký světelný výkon a současně umožňuje dynamické nastavování tvaru osvětlené plochy před autem tak, nebyli oslňování ostatní řidiči. Nejnovější řešení zatím mají standardně k dispozici jen kupci drahých modelů, v nižších patrech stále vládnou skromnější řešení.

Existuje ale i možnost přidat lasery do prakticky jakéhokoli vozu. Kalifornská společnost Baja Design se dlouhodobě zabývá přídavným osvětlením aut a donedávna oslňovala (v obou smyslech toho slova) hlavně LED-technikou, nabízet ale začala i panely s nejmodernějšími laserovými reflektory včetně silniční homologace.

Její produkty čítající leccos od jednotlivých světel po laserové světelné rampy, jsou prý na špici svého segmentu. Laserový paprsek údajně zvládne vytvořit kužel světla, který za optimálních podmínek osvětlí prostor i několik kilometrů (!) daleko. Firma prodává buď jednotlivé hledací světlo za 600 dolarů, větší hledací světlomet sestávající ze čtyř zdrojů za 1 000 dolarů nebo rampu s šesti zdroji pro plošné osvětlení za 1 700 dolarů. To je 14 až 40 tisíc Kč, tedy žádná láce, ale jak můžete spatřit níže, světelný výkon je opravdu mimořádný. A zakomponovat jej lze i do normálních silničních modelů, jako je Subaru WRX.

Praktická věc, která sice není levná, její cena se ale nakonec může vrátit. Třeba když pořádná záře včas osvětlí stádo zvěře, které se kdesi v dáli chystá vběhnout vám pod auto.


Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 1 - Baja Designs laser lights 2020 01Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 2 - Baja Designs laser lights 2020 02Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 3 - Baja Designs laser lights 2020 03Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 4 - Baja Designs laser lights 2020 04Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 5 - Baja Designs laser lights 2020 05Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 6 - Baja Designs laser lights 2020 07Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 7 - Baja Designs laser lights 2020 08Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 8 - Baja Designs laser lights 2020 09Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 9 - Baja Designs laser lights 2020 10Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 10 - Baja Designs laser lights 2020 11Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 11 - Baja Designs laser lights 2020 12Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 12 - Baja Designs laser lights 2020 13Laserová světla, která umí udělat z noci den, si můžete dopřát i do vašeho auta - 13 - Baja Designs laser lights 2020 14
Laserová světla z druhovýroby pálí tam, kam až oko dohlédne. Levná nejsou, ale mohou se vyplatit. Foto: Baja Designs

Zdroj: Baja Designs

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše