Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu

(+ živé foto) Že ostřejší provedení GranTurisma není ničím novým? To máte pravdu, verze Sport ale přesto nová je. A nejen svým jménem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu

20.2.2012 | Petr Miler | 2 příspěvky

Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto) Že ostřejší provedení GranTurisma není ničím novým? To máte pravdu, verze Sport ale přesto nová je. A nejen svým jménem.

Základní GranTurismo se i v našem testu objevilo již v roce 2008, zrovna tou dobou ale Maserati dobře vědělo o zájmu zákazníků pořídit si také něco trochu ostřejšího. Záhy proto představilo provedení GranTurismo S s posíleným motorem, brzdami, upraveným podvozkem i vzhledem, aby právě takto smýšlejícím jedincům vyšlo vstříc. A zřejmě zamířilo správným směrem, neboť „eSko” se od té doby stalo vůbec nejprodávanějším provedením dnes nejmenšího trojzubce.

Automobilka tento model navíc průběžně vylepšovala. Loni přišla s verzí Automatic Sport Pack chlubící se rychlejším automatem a upraveným výfukem, naposledy pak vyrukovala s provedením Limited Edition určeným pouze pro dvanáct zákazníků. Tehdy jsme ještě netušili, že jde o labutí píseň GranTurisma S, jak jej známe, ale bylo tomu tak. Od letošního léta totiž žádné S k mání nebude, nahradí jej verze Sport.

Hlavním důvodem bude zřejmě fakt, že S asi neznělo dost sportovně, nepůjde ale o stejný vůz s pouze pozměněným jménem. Základem bude pochopitelně nadále „staré dobré” GranTurismo, dostane ale dále upravený osmiválcový motor objemu 4,7 litru, který bude vozu nově dodávat až 460 koní výkonu (o 10 více než dosud). Výrobce slibuje zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 5 sekund a maximální rychlost přes 285 km/h, přesná čísla ale hodlá držet v tajnosti až do autosalonu v Ženevě.

Motorem ale vše jen začíná. Jistě zajímavou zprávou je i fakt, že k dispozici budou dvě převodovky, žádná z nich nicméně nebude manuální. Vaše volba bude moci padnout buď na již dobře známý automat ZF s hydrodynamickým měničem, nebo sekvenční převodovku, zřejmě některé z převodovek F1, kterou dříve dostávala Ferrari. V obou případech půjde o šestistupňové skříně, jejich ovládání páčkami pod volantem u auta tohoto ražení asi nikoho nepřekvapí.

Po stránce vzhledu poznáte GranTurismo Sport od „eSka” hlavně při pohledu na přední nárazník, který je z velké části přepracován. Jeho nově tvarované otvory pro přívod chladícího vzduchu mají lépe vyhovět motoru i brzdám, kousek od nich ale najdeme i nová hlavní světla s LED pro denní svícení. Vzadu můžeme vidět též lehce upravená a mírně zatmavená světla.

Pohled do interiéru v tuto chvíli není k dispozici, Maserati ale slibuje nová, samozřejmě lepší sedadla a modifikovaný volant. Ostatní by mělo zůstat při starém.

Jak jsme již několikrát zmínili, vůz oslaví svou veřejnou premiéru v Ženevě, kde nám o něm Maserati řekne vše podstatné. Zatím můžeme dodat jen tolik, že do prodejů by se GranTurismo Sport mělo dostat na sklonku letošního léta za zatím neznámou cenu, nelze ale očekávat zásadní rozdíl proti dnešní cenovce verze S. Varianty GranTurismo a ještě ostřejší GranTurismo MC Stradale zůstanou v nabídce beze změn.

Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012


Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 1 - Maserati GranTurismo Sport zive 01Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 2 - Maserati GranTurismo Sport zive 02Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 3 - Maserati GranTurismo Sport zive 03Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 4 - Maserati GranTurismo Sport zive 04Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 5 - Maserati GranTurismo Sport zive 05Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 6 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 01Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 7 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 02Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 8 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 03Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 9 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 04Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 10 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 05Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 11 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 06Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 12 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 07Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 13 - Maserati GranTurismo Sport zive 05 08Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 14 - Maserati GranTurismo Sport zive 06Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 15 - Maserati GranTurismo Sport zive dalsi 01Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 16 - Maserati GranTurismo Sport zive dalsi 02
GranTurismo Sport na pořádné sadě fotek ze Ženevy

Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 17 - Maserati GranTurismo Sport 01Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 18 - Maserati GranTurismo Sport 02
Maserati GranTurismo Sport na prvních dvou uvolněných fotografiích

Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 19 - Maserati GranTurismo S 01Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 20 - Maserati GranTurismo S 02Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 21 - Maserati GranTurismo S 03Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 22 - Maserati GranTurismo S 04Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 23 - Maserati GranTurismo S 05Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 24 - Maserati GranTurismo S 06Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 25 - Maserati GranTurismo S 07Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 26 - Maserati GranTurismo S 08Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 27 - Maserati GranTurismo S 09Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 28 - Maserati GranTurismo S 10Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 29 - Maserati GranTurismo S 11Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 30 - Maserati GranTurismo S 20Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 31 - Maserati GranTurismo S 21Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 32 - Maserati GranTurismo S 22Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 33 - Maserati GranTurismo S 23Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 34 - Maserati GranTurismo S 24Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 35 - Maserati GranTurismo S 25Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 36 - Maserati GranTurismo S 26Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 37 - Maserati GranTurismo S 27Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 38 - Maserati GranTurismo S 28Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 39 - Maserati GranTurismo S 29Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 40 - Maserati GranTurismo S 30Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 41 - Maserati GranTurismo S 31Maserati GranTurismo Sport: vážně nový model pro Ženevu - 42 - Maserati GranTurismo S 34
Pro srovnání podoba dosavaní verze S

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky