Mazda 3 2013: unikly první fotky nové „M3”?

Pokud jsou to skutečné fotky, pak japonská novinka dle očekávání nabere styl. Také má shodit kila, dorazí prý i model 1,6 SkyActiv-D se spotřebou nižší než 3,9 l/100 km.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mazda 3 2013: unikly první fotky nové „M3”?

18.10.2012 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Mazda 3 2013: unikly první fotky nové „M3”?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud jsou to skutečné fotky, pak japonská novinka dle očekávání nabere styl. Také má shodit kila, dorazí prý i model 1,6 SkyActiv-D se spotřebou nižší než 3,9 l/100 km.

Tak tomu říkáme opravdu nečekané odhalení. Do redakce britského magazínu Auto Express prý dorazila neofrankovaná a nenadepsaná obálka, ve které se ukrývaly snímky budoucí Mazdy 3. Tamní zastoupení japonské automobilky vzápětí únik okomentovalo jen jako digitální hrátky firemních stylistů s designovým směrem Kodo. To by ale automobilka prohlásila, i kdyby se fotky našly na jejím webu. My této reakci moc nevěříme - pokud si někdo hraje s malůvkami, málokdy udělá tři naráz, to už je moc práce.

Jediné, co obrázky znevěrohodňuje, je uměle naplácnutá německá registrační značka na víku zavazadelníku. Pokud je to nová „M3”, pak maximálně předprodukční koncept (vzpomeňte na studii Mazda Takeri) a na takové se značky nedávají. Samy automobilky (a ještě spíše pak automobilové magazíny) je na ně ale někdy rády doretušují, aby vůz vypadal reálněji. Je tedy docela dobře možné, máme že čest s vozem, jenž by v druhé polovině příštího roku měl dorazit do prodeje.

Ve srovnání se současnou generací se bude měnit prakticky vše, od přídě ovlivněné Mazdou 6 a CX-5 přes výrazně klenuté blatníky až po záď, která u pětidveřového modelu připomíná spíše crossover konkurující Nissanu Juke než klasický hatchback. Mimo tuto karosářskou variantu pak japonská automobilka chystá ještě čtyřdveřový sedan, jeho prodej však hodlá vymezit jen na konkrétní trhy.

Inspiraci z většího modelu si ovšem budoucí Mazda 3 nebere jen v oblasti vzhledu. Po vzoru šestky bude rovněž lehčí, což přispěje k lepší ovladatelnosti a spotřebě. Tomu napomůže i speciálně odladěná verze 1,6litrového turbodieselu, jehož průměr by neměl překročit 3,9 l/100 km. Silnější dieselový motor 2,2 SkyActive-D by pak měl tuto hodnotu navýšit jen o necelý půllitr.

Benzinové jednotky zastoupí dvoulitr SkyActive-G, který byl rovněž představen společně s novou Mazdou 6. Očekávat bychom ale měli i přeplňovanou pohonnou jednotku, potvrzena totiž byla ostrá verze MPS. Zatím ovšem není jasné, zda Mazda vyvine turboverzi nového dvoulitru, či zda podrobí evoluci stávající čtyřválec 2,3 l. Ženevský autosalon ale určitě přinese rozuzlení.


Mazda 3 2013: unikly první fotky nové „M3”? - 1 - Mazda 3 2014 unik 01Mazda 3 2013: unikly první fotky nové „M3”? - 2 - Mazda 3 2014 unik 02Mazda 3 2013: unikly první fotky nové „M3”? - 3 - Mazda 3 2014 unik 03
Digitální snímky budoucí Mazdy 3 jsou podle automobilky jen hrátkami designérů. V kombinaci s dostupnými informacemi však poměrně jasně ukazují, jak bude novinka druhé poloviny příštího roku skutečně vypadat

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.