Mercedes už tříválce odmítá zcela, vadí mu hluk a vibrace

Závan zdravého rozumu ze Stuttgartu jen vítáme. Jeden z největších motorových omylů Mercedes podporovat nebude, teď už vůbec.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes už tříválce odmítá zcela, vadí mu hluk a vibrace

11.4.2015 | Petr Miler | 33 příspěvků

Mercedes už tříválce odmítá zcela, vadí mu hluk a vibrace

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Závan zdravého rozumu ze Stuttgartu jen vítáme. Jeden z největších motorových omylů Mercedes podporovat nebude, teď už vůbec.

Pokud si přečtete náš přehled nepovedených downsizingů, tříválců v něm najdete hned několik. A to je třeba dodat, že tento přehled sloužil spíše jako ukázka typů nepovedených motorů, nikoli jejich úplný výčet. Za všechny můžeme jmenovat jednotku 0,9 TCe, která si v našem testu vysloužila označení tragický motorový omyl. Ne všechny podobné agregáty jsou tak nepřesvědčivé, opravdu dobrý tříválec ale neznáme, takový neexistuje, nejde vyrobit.

Motor této koncepce bude z podstaty vždy trpět vibracemi, zvláštním zvukovým až hlukovým projevem a nestandardním rozprostřením dodávaného výkonu v průběhu otáček. Ať už si s s jeho vývojem kdokoli bude hrát jakkoli. Motivace k přepřáhnutí na tento typ motoru jsou dobře známé, nemůžeme se ale smířit a zřejmě se ani nikdy nesmíříme s tím, jak mnoho z kultivovanosti, zvukového projevu a uživatelské přívětivosti obětují a čemu. Snížení spotřeby paliva je mnohdy iluzorní či naprosto minimální a když si k tomu vezmete, co všechno navíc umí povedený čtyřválec podobného ražení. Přesto se na tříválce přepřahá a přepřahat bude, ne však všude.

Jedním z nečekaných odpůrců motorů této koncepce je už delší dobu Mercedes. Ten, i když BMW s touto výhybkou nemá problém, už dříve konstatoval, že tříválce nenasadí do větších modelů, protože nejsou dostatečně kultivované. Teď svůj odpor dále rozšířil - už je odmítá zcela.

Prof. Dr. Thomas Weber, šéf výzkumu a vývoje značky v rozhovoru pro Car and Driver doslova uvedl: „Abychom postavili menší motor, bylo by teoreticky možné 'uříznout' jeden válec, ale takový tříválec by nebyl ani blízko tomu, kde bychom chtěl být pohledem vynaložených nákladů. Navíc by nesplnil naše standardy z hlediska hluku a vibrací. Proto jsme se rozhodli následovat strategii stavící na malých i větších čtyřválcových motorech.”

Dobrá zpráva a není jediná. Automobilka sice počítá s tím, že 90 procent jejích motorů bude čtyřválcových, jen kvůli tomu ale nechce zavrhnout zbylých 10 procent zákazníků. V nabídce tak dále zachová šesti-, osmi- a dokonce i dvanáctiválcové jednotky. K tomu odmítá postavit vůz jako BMW 2 Gran Tourer, protože prý existují „zajímavější cesty, jak přepracovat více než čtyři či pět osob. A pro nás se počítají i emoce”.

Inu, ne každý chce být jako Mnichov. Jedině dobře, pro nás se počítá rozmanitost a konkurence schopná nastavovat zrcadlo nemohoucnosti rivalů...


Mercedes už tříválce odmítá zcela, vadí mu hluk a vibrace - 1 - Mercedes-AMG GT S 2015 test prvni preview 01Mercedes už tříválce odmítá zcela, vadí mu hluk a vibrace - 2 - Mercedes-AMG GT S 2015 test prvni preview 02Mercedes už tříválce odmítá zcela, vadí mu hluk a vibrace - 3 - Mercedes-AMG GT S 2015 test prvni preview 03
Také Mercedes podléhá tlaku na downsizing pohonných jednotek, jak ukazuje třeba nový osmiválec AMG v modelu GT, jehož test vám brzy nabídneme. Zná ale limity, „pod čtyřválce” z rozumných důvodů nepůjde

Zdroj: Car and Driver

Petr Miler

Diskuze 33 příspěvků