Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen

(+ živé foto) Stejně jako Countryman není až tak malý, není ani jeho verze John Cooper Works až tak ostrá, jak je zvykem. Co nabídne?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen

29.2.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto) Stejně jako Countryman není až tak malý, není ani jeho verze John Cooper Works až tak ostrá, jak je zvykem. Co nabídne?

Ani představení ostré verze Countrymanu rozhodně nejde označit za překvapení. Nejen kvůli tomu, že se něco podobného dalo obecně očekávat, ale i proto, že automobilka již v polovině prosince avizovala, že právě tento vůz přiveze na letošní ženevský autosalon a dokonce uvolnila i snímky z testů, na kterých se částečně maskované JCW prohánělo sněhem. O dva a půl měsíce později byl tento model představen zcela, a tak se podívejme, s čím přichází.

Co je zajímavé především, Countyman v provedení nesoucím jméno Joha Coopera není vizuálně ani technicky tak odlišen od konfekce, jako jeho sourozenci cejchovaní stejnými písmeny. Pokud si odmyslíme divoké barevné schéma, honosí se tato verze ve srovnání se základem jen lehce upravenými spodními částmi nárazníků a jinými bočními prahy. Ani světlá výška se na pohled příliš nezměnila a konkrétní čísla to dokládají.

Vůz byl poslán k zemi pouze o 10 mm a také odpružení pracující s 18" koly nemá být tak tvrdé jak je u Mini JCW obvyklé. Ani o interiéru se - i přes dílčí modifikace - nakonec nedá hovořit jako o vnitřku sportovního vozu. Zkrátka už Countryman představuje na Mini kompromis, a tak není divu, že ostrá verze míří po všech stránkách stejným směrem. Spíše než o nějaký hot hatch (hot SUV?) tak půjde o rychlé cestovní auto.

Že rychlost tomuto venkovanovi chybět nebude dosvědčují zbylá technická data. Pohonu totiž bude sloužit benzinový čtyřválec o objemu 1,6 přeplňovaný turbodmychadlem, který vozu dodá až 218 koní výkonu pramenících z točivého momentu 300 resp. 320 Nm (krátkodobý overboost) dostupného v rozmezí 2 000 a 5 600 otáček.

Výkon pochopitelně míří na kola obou náprav, a to buď přes manuální nebo automatickou šestistupňovou převodovku, což je u varianty JCW vůbec poprvé. Vůz s oběma způsoby řazení zrychlí na stovku za rovných 7 sekund, maximální rychlost činí v případě ručního řazení 225 km/h, u samočinného 223 km/h. Kombinovaná normovaná spotřeba paliva pak činí buď 7,2 nebo 8,0 litru benzinu na 100 kilometrů, více pochopitelně u klasicky střiženého automatu.

K jízdním záležitostem se sluší ještě dodat, že ani Countrymanu JCW nebude chybět tlačítko Sport, které přiostří odezvu motoru, údajně i jeho zvukový projev (že by na straně výfuku?) a pozmění také fungování posilovače řízení.

Debut čeká tohoto „polosportovce” na ženevském autosalonu, do prodeje se pak dostane v září. Na české ceny je ještě brzy, ve Velké Británii ale přijde nejméně na 27 800 liber, což je o 5 tisíc liber (necelých 150 tisíc Kč) více než u dosud nejsilnějšího Countrymanu Cooper S. Podobný příplatek pak lze očekávat i u nás.


Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 1 - Mini Coutryman JCW 01Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 2 - Mini Coutryman JCW 02Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 3 - Mini Coutryman JCW 03Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 4 - Mini Coutryman JCW 04Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 5 - Mini Coutryman JCW 05Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 6 - Mini Coutryman JCW 06Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 7 - Mini Coutryman JCW 07Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 8 - Mini Coutryman JCW 08
Nejrychlejší Countryman živě v Ženevě

Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 9 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 01Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 10 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 02Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 11 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 03Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 12 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 04Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 13 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 05Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 14 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 06Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 15 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 07Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 16 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 08Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 17 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 09Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 18 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 10Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 19 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 11Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 20 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 12Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 21 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 13Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 22 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 14Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 23 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 15Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 24 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 16Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 25 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 17Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 26 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 18Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 27 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 19Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 28 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 20Mini Countryman JCW: přiostřený minimax plně odhalen - 29 - Mini Countryman John Cooper Works oficialni 21
Přiostřený Countryman je „nejméně JCW” ze všech takto dosud označených Mini. Už vizuálně se odlišuje jen lehce, jeho podvozek zůstává kompromisem a stejný motor jako u menších sourozenců jistě též nenabídne stejně dravý projev.

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.