Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám

Byly doby, kdy Mini bylo vždy mini. Dnes nabízí řadu modelů a mezi nimi i Countryman, který svou subtilností rozhodně neboduje. Jaký je?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám

23.9.2011 | Ladislav Soukup | 1 příspěvek

Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám

/

Foto: Jiří Kaloč, Autoforum.cz

Byly doby, kdy Mini bylo vždy mini. Dnes nabízí řadu modelů a mezi nimi i Countryman, který svou subtilností rozhodně neboduje. Jaký je?

Automobilka Mini zažívá po převzetí německým BMW stále větší úspěchy, tedy alespoň ty prodejní. Jistě by je ráda podpořila i zatím posledním novým přírůstkem do rodiny, modelem Countryman, který byl v podobě konceptu nazvaného prostě Crossover představen již na Pařížském autosalonu v roce 2008. Díky kladnému ohlasu na tento koncept se vedení automobilky téměř okamžitě rozhodlo začít pracovat na produkční verzi a firma své první SUV přivezla hned následující rok na autosalon ve Frankfurtu. Tam se již ukázalo pod sériovým názvem Countryman.

Pro Mini přináší tento model mnoho novinek, které jsme dosud znali jen z modelů jiných značek. Mini nikdy v historii nemělo pět dveří, nikdy nemělo na délku přes čtyři metry a nikdy nemělo pohon všech kol. A aby toho nebylo málo, jako první model v historii značky se Countryman nevyrábí v britském Oxfordu, ale v rakouské továrně firmy Magna Steyr v Grazu.

Těsně před zahájením výroby (v létě 2010) oznámila automobilka i vstup do nového šampionátu WRC právě s modelem Countryman, který v závodním provedení poprvé ukázala světu na loňském autosalonu v Paříži. Mini Countryman WRC bojuje naplno již v letošním ročníku WRC, bohužel zatím bez větších úspěchů. My jsme zkusili, jak si vede na běžných silnicích.


Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 1 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 02Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 2 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 03Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 3 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 04

První velké Mini

Countryman má jako první model v nabídce Mini několik nových vlastností, které jsou patrné už na pohled. V prvé řadě si všimnete kompletního „nasteroidování” muskulatury Mini. Countryman působí oproti svým sourozencům jako přemotivovaný kulturista - mohutné nasávací otvory pro chladič nebo pro chlazení brzd již od prvního pohledu dávají najevo, že nemáte čest s pokojnou ovečkou, ale s divokým býkem čekajícím na vpuštění do arény. Co na tom, že realita je spíše opačná a na silnici to budou více menší modely, které ztrestají asfalt svými výkony, nyní se bavíme pouze o vzhledu.

Konstruktéři Countryman zvětšili oproti jeho bratříčkům ve všech směrech. Na délku se natáhl lehce přes čtyři metry (4 110 mm) při rozvoru 2 595 mm. Na výšku pak vyrostl do 1 561 mm a také široký rozchod 1 525 mm vpředu a 1 551 mm vzadu dělá z toho venkovana největší Mini v historii automobilky. Díky těmto rozměrům se rozšířil prostor pro cestující v oblasti nohou a hlavy, a tak v tomto Mini nemáte klaustrofobické pocity. Naopak, dozadu naložíte i pár basketbalistů a hlavně každý z nich bude mít vlastní dveře pro nastoupení a vystoupení z vozu. Ano, čtete správně, toto Mini už je klasické pětidvířko.

Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 4 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 05Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 5 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 06Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 6 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 08

Podívejme se ale i na další novinky pro tento model. Countryman dostal i nabídku pohonu všech čtyř kol v podobě upraveného xDrive od BMW fungující na principu elektricko hydraulického středového diferenciálu, který umožňuje rozdělování hnací síly mezi přední a zadní nápravu přičemž standardně je poháněna ta přední. Poslední velkou novinkou v rodině Mini je použití vznětové motoru o objemu 1 995 cm3 přeplňované turbodmychadlem, dosud zůstávala auta této značky u naftové šestnáctistovky.

Vše podřízeno stylu

Styl, styl a zase styl, vidíte ho na každém centimetru auta. Jezdil jsem se základním Cooperem i Clubmanem a už v jeho případě jsem kvůli rozměrům slyšel z okolí otázky, zda je to ještě Mini. Velikostí jistě ne, ale díky specifickému designu ano. Ten dokáže i z auta, které je ve skutečnosti SUV, udělat opravdové Mini, jen ty rozměry jaksi nepasují.

Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 7 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 11Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 8 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 10Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 9 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 13

Ale Mini podle mě necharakterizuje jen velikost nebo technické vlastnosti, vůz této značky může být rychlý, pomalý, malý a v dnešní době i velký. Mini dělá jeho styl, na trhu nenajdete jiné stylovější této třídy a velikosti, i když se o to po úspěchu britské značky mnozí snaží. Automobilku sice převzalo BMW, což ji dozajista přineslo i kvalitní techniku, i Němci ale zapracovali hlavně na image. Však se zeptejte kohokoliv na ulici, co to právě projelo kolem - nikdo vám sice neodpoví, jaký model přesně to byl, má ale jasno v tom, že na střeše měl britskou vlajku, na kapotě pruhy a na zádi pak jistě i logo Mini. V případě „dámské populace” se dočkáte i básnění o kráse celého vozu.

Zajděte si někdy do prodejny Mini a podívejte se na prodejní katalogy k jednotlivým modelům. U běžných aut v nich najdete leda strohé informace o výbavě a motorizaci, katalog Mini je z 90 % zaplněn informacemi o barevných kombinacích interiéru a exteriéru podpořený stylovými vychytávkami od kompletního měnícího se osvětlení interiéru (osvětlení kliky, světel na nohy apod.) po nejnovější přírůstek v podobě středové konzole vedoucí od předních sedaček k zadním sedadlům, která dovoluje připevnit doplňky interiéru (držák na brýle, pití, ...) a posouvat je po autě, nebo si jen tak nechat poslat zezadu třeba sushi. Bohužel, „náš” Countryman se musel obejít bez této konzole, protože v konfiguraci 2+3 pasažéři není pro tuto vychytávku na zadních sedadlech prostor a mohou ji omezeně využívat pouze řidič a spolujezdec.

Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 10 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 15Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 11 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 16Test Mini Countryman Cooper SD ALL4: dámám k službám - 12 - Test Mini Countryman Cooper SD ALL4 17

Představovat interiér Countrymanu nemá větší smysl, protože je stále ztvárněn v jednom a tom samém stylu. Palubní desce dominuje velký rychloměr, který má uprostřed velký displej komunikačně-zábavního systému, jenž zvládání ovládání telefonu připojeného přes Bluetooth, audiosystému, palubního počítače nebo jisté servisní menu plné informací o množství oleje v motoru, tlaku v pneumatikách nebo míře opotřebení brzdových destiček. Řidič má u volantu pouze malý otáčkoměr ukazující také základní hodnoty palubního počítače a v případě konfigurace námi testovaného vozu i zvolený režim automatické převodovky.

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.