Naděje na změnu směřování BMW definitivně pohasla

Velké firmy nemají rády velké změny a BMW nenašlo odvahu stát se výjimkou. Dozorčí rada jmenovala novým šéfem automobilky místo nerozhodného Haralda Krügera člověka, pro nějž jsou prioritou elektrifikace a autopiloty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Naděje na změnu směřování BMW definitivně pohasla

19.7.2019 | Petr Prokopec

Naděje na změnu směřování BMW definitivně pohasla

/

Velké firmy nemají rády velké změny a BMW nenašlo odvahu stát se výjimkou. Dozorčí rada jmenovala novým šéfem automobilky místo nerozhodného Haralda Krügera člověka, pro nějž jsou prioritou elektrifikace a autopiloty.

Směr, jakým se v posledních letech vydalo BMW, tradiční fanoušky stoprocentně netěší. Ještě před nějakými 15 až 20 léty jste v případě, kdy jste chtěli sportovní sedan či kombík jakékoli třídy, skoro neměli jinou možnost než skončit v lůně bavorské automobilky. Nemuseli jste ani sáhnout po eMkových modelech, abyste dostali auto, které bylo technologicky, dynamicky i kvalitativně na výši. Běžná Audi byla z tohoto pohledu vedle běžných BMW vtip a Mercedes mířil docela jiným směrem.

Dnes vtip v mnoha ohledech připomíná nabídka BMW. A nejde ani tak o to, že atmosférické motory jsou mrtvé, manuální převodovky nedostupné nebo zadní pohon raritou. Zmizela ona technologická, dynamická i kvalitativní nadvláda a třeba v rámci poslední generace trojkové řady jste si museli koupit M3, abyste dostali alespoň odlesk toho, čím BMW bývalo.

Automobilka se zaměřila na jiné zákazníky a byť ekonomicky tím netrpí, její image, na které stojí do značné míry i prodeje oněch obyčejnějších aut, upadá. Tento fakt je nyní třeba opět akceptovat, neboť v Mnichově se rozhodně neblýská na lepší časy. Značka aktuálně potvrdila, že jejím novým šéfem se od 16. srpna stává Oliver Zipse, dosavadní šéf výroby, který po žádné velké změně netouží.

Vedení se tak ujme poté, co jeho předchůdce Harald Krüger ředitelské křeslo v souladu s dřívějším oznámením po pěti letech opustí. Byl to přitom právě Krüger, který svou nerozhodností přivedl firmu na současné rozcestí. Krüger mohl buď tlačit na rozvoj elektromobility, ale to nedělal. Nebo se pokusit zachránit zbytky cti značky před tradiční klientelou, ale to také nedělal. Nyní tak BMW stálo před volbou, zda zatlačit na to první, nebo na to druhé. První cestu představoval zmíněný Zipse, druhou radikální šéf vývoje Fröhlich, který mimo jiné říká, že elektromobily nikdo nechce. Volbu dozorčí rady automobilky už znáte.

„Oliver Zipse vlije skupině BMW do žil čerstvou krev při formování mobility budoucnosti,“ uvedl ke střídání stráží na postu nejvyšším Dr. Norbert Reithofer, předseda dozorčí rady značky a bývalý generální ředitel, který nasměroval automobilku právě směrem k elektromobilitě. Jeho slovy je jasně potvrzeno, co můžeme od BMW očekávat v příštích letech - a sice ještě větší důraz kladený na elektromobily a autonomní řízení, s čímž volba Zipseho koresponduje.

Přehození výhybky se ostatně ani nedalo očekávat, neboť Zipse byl dlouhodobným favoritem do role Krügerova nástupce. Pro BMW začal pracovat již v roce 1991, ještě jako učeň. Od té doby stoupal po firemním žebříčku stále výše, až se v roce 2015 stal členem nejvyššího vedení. V té chvíli se stal zodpovědným za výrobu, jejíž efektivitu navýšil zejména v Číně, Spojených státech a Maďarsku. To následně vedlo k navýšení ziskových marží.

Zipse je tedy po celou svou profesionální dráhu spojen s jedinou značkou, a to s BMW. Brát to můžeme jako pozitivum i negativum, neboť na jedné straně je plně obeznámen s firemní politikou a strategiemi. Na druhé straně však ani nemůže vnést do značky svěží vítr, v Mnichově se tedy stoprocentně pojede po stejných kolejích, na jakých se značka nachází již pár let.

Naděje na změnu tedy pohasla a nyní můžeme být zvědavi snad jen na to, zda na internet nezamíří nějaké vtipné video Mercedesu, který by tak mohl BMW vrátit úder z letošního května. Šéf Mercedesu tehdy skončil a BMW se s ním rozloučilo nevídaným způsobem. Máme ovšem pocit, že Krügera nic podobného nečeká...


Naděje na změnu směřování BMW definitivně pohasla - 1 - BMW Oliver Zipse 01Naděje na změnu směřování BMW definitivně pohasla - 2 - BMW Oliver Zipse 02Naděje na změnu směřování BMW definitivně pohasla - 3 - BMW Oliver Zipse 03
Oliver Zipse začal pro BMW pracovat v roce 1991, nyní byl jmenován šéfem celé značky. Pro tradiční fanoušky značky to není dobrá zpráva

Zdroj: BMW

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše