Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky

Zemřel v pouhých 30 letech, i tak za svůj život stihl navrhnout řadu aut. Jedním z nich bylo Bugatti Type 55, které se dočkalo působivé moderní pocty. Vypadá skutečně jako vosí stíhač na kolech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky

25.5.2024 | Petr Prokopec

Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky

/

Foto: Bugatti

Zemřel v pouhých 30 letech, i tak za svůj život stihl navrhnout řadu aut. Jedním z nich bylo Bugatti Type 55, které se dočkalo působivé moderní pocty. Vypadá skutečně jako vosí stíhač na kolech.

Nejspíš neexistuje Bugatti, které by nebylo možné považovat za výjimečné, a to ani v případě moderní produkce. Kupci těchto aut si obvykle své vozy specifikují hodně na míru, někteří ale zachází o poznání dál než jiní. Hodně daleko zašel také člověk, který si objednal Chiron Super Sport v úpravě připomínající legendární Type 55. Nikoli však „obyčejný“ Type 55, nýbrž ten, který kdysi patřil Jeanu Bugattimu. Jean v jeho případě sáhl po žluto-černé barevné kombinaci, což byly oblíbené odstíny jeho otce Ettoreho. Dvoubarevná kombinace se pak následně stala jedním z poznávacích znamení automobilky.

Chiron Super Sport tedy nosí tutéž žlutou a černou, přičemž nejvíce jejich kombinace zaujme v případě předních blatníků. Ty jsou dekorované číslicí 55, kde tento motiv postupně přechází od jasně zřetelného až po takřka neviditelný. Jascha Straub, manažer zakázkové divize Sur Mesure, k tomu uvedl, že „u historických aut jejich části vždy končily v určitém bodě, nalakovat jste je tedy mohli jen do jisté linie“. Moderní technologie ale nyní umožňují plnit jakékoli přání zákazníků.

Číselný motiv byl nanášen ručně. „Šlo o dlouhý a náročný proces. Myslím si ale, že náš přístup je správný,“ dodal Straub. Zároveň zmínil, že nikdo nedokázal porozumět proporcím tak jako Jean Bugatti. Jeho přínos branži tak automobilka využívá i 85 let od jeho předčasného úmrtí, ke kterému došlo v srpnu 1939 při testu speciálu Type 57, který měl čerstvě po vítězství v závodě 24 hodin Le Mans. Jeanovi v té době bylo pouhých třicet let.

Provedení „55 1 of 1” se synovi zakladatele značky klaní i v jiných ohledech, jeho podpis je tak kupříkladu vyveden na dveřních prazích. Číselný motiv se pro změnu objevuje na víčku nádrže, stejně jako třeba na hlavových opěrkách sedadel. A nechybí ani na vnitřních dveřních panelech, kde bylo znovu zopakováno jeho částečné zmizení. Společnost pak těmto doplňkům dělají karbon a jemná kůže, což je znovu odkaz na historii a Jeana Bugattiho.

Právě on totiž prosazoval, aby automobilka více spojovala vysokou rychlost s nemalým komfortem. Type 55 tak dokázal jet rychlostí až 180 km/h, což je tempo, na které se dnes nedokáže dostat většina elektromobilů - ve 30. letech minulého století tak šlo pomalu o zázrak. Otec se synem se u svých aut až neuvěřitelně doplňovali, neboť starší z nich měl na starosti především techniku, zatímco ten mladší byl geniálním designérem.

Lze už jen dodat, že po stránce mechanické zůstává nová verze u standardu, to ale neznamená, že by nebyla zajímavá i v tomto ohledu. Její osmilitrový šestnáctiválec produkuje 1 600 koní výkonu a 1 600 Nm točivého momentu, jenž sedmistupňový dvouspojkový automat posílá na všechna čtyři kola. Chiron Super Sport se tak rozjede až na 440 km/h, kdy ale jeho rozlet nebrzdí slabý motor, nýbrž elektronický omezovač. Jiný svět v každém ohledu...


Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 1 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 01Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 2 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 02Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 3 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 03Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 4 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 04Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 5 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 05Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 6 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 06Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 7 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 07Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 8 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 08Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 9 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 09Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 10 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 10Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 11 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 11Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 12 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 12Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 13 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 13Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 14 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 14Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 15 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 15Nejnovější Bugatti vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, klaní se geniálnímu synovi zakladatele značky - 16 - Bugatti Chiron SuperSport 55 Hommage 2024 prvni sada 16
Jeden z posledních vyrobených Chironů Super Sport dostal do vínku unikátní žluto-černou kombinaci, kterou umocňují odkazy na Jeana Bugattiho. Ten se postaral o vzhled legendárního modelu Type 55. Pro šestnáctiválcový hypersport, který nyní vypadá jako rozzuřený velitel vosí letky, byl hlavním zdrojem inspirace. Foto: Bugatti

Zdroj: Bugatti

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.