Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly”

Japonci se po kritice ze strany švédského magazínu nerozhodli kolegy žalovat, ale na základě jejich výtek připravit aktualizovanou verzi stabilizačního systému.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly”

31.1.2020 | Mirek Mazal

Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonci se po kritice ze strany švédského magazínu nerozhodli kolegy žalovat, ale na základě jejich výtek připravit aktualizovanou verzi stabilizačního systému.

Loni v září neprošla losím testem inovovaná RAV4, už po léta nejprodávanější SUV Toyoty v Evropě i na celém světě. Švédský magazín Teknikens Värld (Svět techniky) vyzkoušel vůz hned v několika verzích a kritizoval vysoké SUV za nedržení stopy během prudkého zatočení vlevo a hned vpravo. Klasický vyhýbací manévr byl doprovázen nebezpečným poskakováním vozu, proto redaktoři doporučili novinku nekupovat, dokud Toyota nezjedná nápravu.

Švédské výtky doputovaly až do Japonska, kde se vývojáři Toyoty pustili do přenastavení stabilizace. Svou práci dokončili ještě před koncem roku a výsledky se rozhodli prezentovat Teknikens Världu na svém vlastním vývojovém autě. Právě to je ale první problém - vůz je modifikovaný nejen softwarově, ale i fyzicky a jeho zatížení neodpovídalo švédským standardům. Severští kolegové například obsazují vůz čtyřmi lidmi a volně loženým nákladem v kufru, jako to dělá většina lidí. Japonci ale použili pouze pevně přidělanou zátěž v interiéru i zavazadelníku, což chování auta v extrému nepochybně pomáhá.

Dalším nestandardním prvkem byla ona „křídla”, která mají zabránit převrácení vozu. Též jejich instalace (spolu s odstraněním zadních dveří) změnila rozložení hmotnosti a tedy i chování auta v extrémních situacích. Jít o cokoli jiného, budiž, zrovna v losím testu ale tyto faktory hrají roli.

Pokud od nich odhlédneme, výsledky nového testu jsou pozitivní. Změna práce VSC (označení Toyoty pro ESP) pozitivně ovlivňuje stáčivost vozu, který nyní dokáže jemněji reagovat na prudké změny směru a tím ve výsledku odstranit i dříve kritizované chování. Aktualizace softwaru byla skutečně jedinou změnou a opakovaný test Teknikens Värld prověřil schopnosti systému udržet celé auto na silnici. Toyota RAV4 prošla testem rychlostmi 65 km/h, 68 km/h, 70 km/h a 72 km/h, což je lepší výsledek než minulé nejvyšší tempo 68 km/h přinášející jízdu jen po dvou kolech.

Pokud tedy přehlédneme ona „fyzická specifika” testovaného auta, je vše v pořádku? Ne tak úplně, nově upravené ESP totiž stále nemá žádný produkční vůz a není ani jasné, kdy se do série dostane. Nově prodané exempláře by jej měly dostat někdy během druhého letošního čtvrtletí, pro ty již prodané se zatím neplánuje žádná svolávací akce a mechanici nemají ani pokyn instalovat efektivnější ochranu během pravidelných servisních prohlídek. Zákazníci si prý budou muset osobně požádat o přehrání řídicí jednotky bezpečnostního zařízení, což též nezní jako úplně ideální postup - Japonci jen v Evropě prodali přes 115 tisíc těchto aut a jejich majitelé by si možná zasloužili lepší péči.


Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 1 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 01Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 2 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 02Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 3 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 03Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 4 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 04Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 5 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 05Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 6 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 06Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 7 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 07Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 8 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 08Nejprodávanější SUV Toyoty loni selhalo v losím testu, teď si dalo reparát „s křídly” - 9 - Toyota RAV4 2019 oprava ESP 09
Toyota RAV4 dostala „křídla”, která zůstávají s dalšími specifiky testovaného auta stínem nad výsledky nového testu. Stejně tak není jasné, kdy se nový software dostane do nových, natož pak do dříve prodaných aut

Zdroj: Teknikens Värld

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše