Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku

Automobilky zvučných jmen obvykle nenabízí nové velké modely levně, Toyota ale zjevně chce být výjimkou. V případě její poslední novinky je ale třeba se výměnou za nízkou cenu smířit se zvláštním jménem, vzhledem k i původem auta.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku

12.10.2021 | Petr Prokopec

Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku

/

Foto: Toyota

Automobilky zvučných jmen obvykle nenabízí nové velké modely levně, Toyota ale zjevně chce být výjimkou. V případě její poslední novinky je ale třeba se výměnou za nízkou cenu smířit se zvláštním jménem, vzhledem k i původem auta.

Módní trendy jsou pomíjivé. Po čem tedy ještě donedávna toužili davy, po tom dnes neštěkne ani pes. Příkladem za vše může být vývoj zájmu o vozy kategorie MPV ve většině světa, starý kontinent nevyjímaje. Dříve je Evropané považovali za ideální rodinná vozidla, načež většina z nich pro narození dětí nabídla svůj dosavadní sporťák na protiúčet a místo braní zatáček smykem přepřáhla na klidnější jízdní styl. Poté však do módy přišla SUV všeho druhu a s dosud oblíbenými minivany byl rázem konec. Ne však v úplně celém světě.

Zamířit nyní můžeme do Jižní Afriky, kde Toyota odhalila svůj nový model Rumion. Přes poněkud alkoholové jméno jde o rodinné MPV jak vyšité, které i při délce 4,4 metru počítá se třemi řadami sedadel. Pokud nicméně tu poslední sklopíte, dočkáte se pro změnu 550litrového zavazadelníku. Prostřední řada je pak dělená v poměru 60:40, načež umožňuje převoz čtyř cestujících i velkých předmětů. Na elektrické ovládání víka zavazadelníku je však třeba zapomenout, koneckonců jde o MPV, jenž má vykrýt potřeby spíše méně majetných.

Z toho důvodu ostatně Toyota vůz sama nevyvinula, místo toho jen prohloubila svou spolupráci se značkou Suzuki. Ta pod svým logem nabízí modely jako RAV4 či Corolla, stejně jako pro změnu svému partnerovi umožňuje opatřit jiným emblémem Baleno či Vitaru Brezza. Rumion vychází právě z Ertigy, která je též k mání na jihoafrickém trhu již od roku 2019.

Obě japonská MPV přitom používají stejný motor, a to 1,5litrový benzinový čtyřválec naladěný na 105 koní a 138 Nm točivého momentu. O jejich přenos na přední kola se přitom může starat pětistupňový manuál či čtyřstupňový automat, dechberoucí jízdní dynamika však není na programu dne ani s ohledem na relativně muší hmotnost pohybující se mezi 1 135 a 1 245 kilogramy. Stejně tak nelze počítat s příchodem dieselu, jakkoliv varianta od Suzuki s takovým motorem existuje.

Rumion přitom bude nabízen ve třech úrovních výbavy S, SX a TX, z nichž každá již ve standardu počítá s předními airbagy, dětskými pojistkami na zadních dveřích nebo s ABS a EBD. Interiér pak páruje černé čalounění se stříbrnými dekory a falešným dřevem. I navzdory nízké ceně startující v přepočtu na 360 tisících Kč dále nechybí elektrické ovládání všech oken, stejně jako třeba multimédia disponující funkcemi Android Auto či Apple CarPlay.

Lze už jen dodat, že Toyota Rumion je postavena na platformě HEARTECT, kterou používá i takový Swift. Ten nicméně dostal do vínku pouze 2,45metrový rozvor, zatímco u MPV s ohledem na ony tři řady došlo k jeho prodloužení na 2,74 metru. Toyota pak vozu dodala hlavně své výsostné znaky, při její ceně se ale nebudeme divit, když to na úspěch na trhu bude stačit.


Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 1 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 01Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 2 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 02Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 3 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 03Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 4 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 04Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 5 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 05Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 6 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 06Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 7 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 07Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 8 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 08Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 9 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 09Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 10 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 10Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 11 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 11Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 12 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 12Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 13 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 13Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 14 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 14Největší automobilka světa ukázala nové levné rodinné auto, sedm lidí ubytuje za hubičku - 15 - Toyota Rumion 2021 prvni sada 15
Toyota Rumion je přepracovaným Suzuki Ertiga a míří na jihoafrický trh. Tam se originál již dva roky nabízí, na souboj o zákazníka tedy může být zajímavý. Foto: Toyota

Zdroj: Toyota

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.