Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti

Auta se v posledních letech rychle mění a jejich světla nejsou výjimkou. Audi chce už za pár měsíců nabídnout zcela nový typ světel s dosud nevídanou mírou individualizace.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti

16.9.2020 | Petr Miler

Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti

/

Foto: Audi

Auta se v posledních letech rychle mění a jejich světla nejsou výjimkou. Audi chce už za pár měsíců nabídnout zcela nový typ světel s dosud nevídanou mírou individualizace.

Audi i přes omezení způsobená koronavirem dál chystá spoustu nových modelů a mezi nimi i elektrická SUV nazvaná Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback. Jejich prototypy se podařilo poprvé nafotit v produkční podobě kryté kamufláží, což jen potvrzuje naplnění plánovaného data uvedení na trh počátkem roku 2021. Co nabídnou po technické stránce, není zcela jisté, koncept s bateriemi kapacitě 82 kWh byl ale spojen s dojezdem přes 450 kilometrů, sprintem na stovku za 6,3 sekundy a maximálkou 180 km/h. Tušíme, že dnes bude muset Audi zamířit výše, ale stát se to pochopitelně nemusí.

Technika novinky je tedy stále ještě zahalena poměrně hustou mlhou, a tak ji zatím nechme stranou, v případě světel je ale jasněji. Audi říká, že tyto modely budou prvními, které dostanou novou technologii Digital OLED, která naváže na stávající organické diody, oproti nim však nabídne neuvěřitelnou míru individualizace. Dosaženo toho bude rozdělením celého světlometu na mnohem větší počet nezávislých segmentů.

Momentálně Audi u světel používá jednotky segmentů, do budoucna jich však bude více než padesát. Navíc je bude možné nejen nezávisle aktivovat, ale také nastavovat jejich intenzitu. Designéři značky díky tomu dostali mnohem více svobody, neboť světla budou moci koncipovat dle svých představ. Na realizaci různých tvarů přitom bude používán stále jen ten samý hardware, jakkoliv samozřejmě dojde k jeho poskládání do odlišných krytů.

Tím možnosti nových organických LEDek nekončí, Audi je hodlá využít i jako komunikační prostředek. O tomto kroku se již dříve zmiňoval šéfdesignér značky Marc Lichte, nyní došlo na další upřesnění. Víme tedy, že vozy značky budou schopné na základě napojení na internet přebírat hlášení třeba o dopravních kolonách nebo ledu na vozovce. Následně pak budou moci varovat ostatní účastníky provozu, a to skrze výstražné symboly ve světlech. Zadní je budou umět zobrazovat, přední promítat.

Ani to ovšem není definitivní konec, německá automobilka chystá i nebývalou možnost pro zákazníky, kteří budou moci částečně mluvit do toho, jak bude jejich auto vypadat. Krom volby laku či litých kol si budou moci vybrat z desítek různých designů vnitřní grafiky světlometů, což je oblast, kterou dosud možnosti personalizace míjely. Jeden a tentýž model tedy mohou zdobit rozličné linie světel dle přání kupujících.

Na další informace si musíme počkat do dalších měsíců, kdy by se mohly světu ukázat sériové verze obou zmíněných aut. Nyní již jen dodáme, že pásky z organických diod budou pouhý milimetr tenké. Audi navíc zmiňuje i jejich daleko vyšší efektivitu, stejně jako se dá očekávat zlepšení svítivosti a menší omezování ostatních. Je jisté, že zadarmo to nebude, ale na to už jsme od Audi (a nejen od něj) zvyklí.


Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 1 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 01Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 2 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 02Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 3 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 03Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 4 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 04Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 5 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 05Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 6 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 06Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 7 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 07Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 8 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 08Němci brzy nabídnou zcela nový typ světel, přinesou dosud netušené možnosti - 9 - Audi Q4 Sportback e-tron concept 2020 09
Audi chystá nový typ organických diod, jako první je pokroková světla dostanou produkční verze konceptů Q4 e-tron a Q4 e-tron Sportback (na snímcích). Foto: Audi

Zdroj: Audi

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.