Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Němci vyhlásili nejzbytečnější SUV světa, dostalo za to cenu Zlatý sup
14.8.2020 | Petr Prokopec
Nemůžeme říci, že bychom byli obdivovateli přemotorovaných SUV, pokud v nich ale někdo spatřuje své štěstí, je to jeho věc. Ne tak podle organizace Deutsche Umwelhilfe.
Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde, říká se. Beze zbytku to platí zejména o aktivistických spolcích, které nevidí a neslyší jiné argumenty než své vlastní a slovo „konzistence” ještě neslyšely. Německá organizace Deutsche Umwelthilfe patří mezi takové a v posledních letech se proslavila hlavně zejména tažením proti dieselovým motorům. Tedy těm jednotkám, které ještě před několika málo lety sama prosazovala na úkor benzinových agregátů.
„Benzinové motory bez filtru jsou na silnicích několikanásobně špinavější než dieselové motory s filtrem,“ uvedl šéf DUH Jürgen Resch v roce 2013 poté, co organizace provedla první vlastní test mimo laboratoře. Přitom nadevše vyzdvihoval především Volkswagen Golf vybavený DPF, který dle Deutsche Umwelthilfe takřka úplně zredukoval produkované emise. Organizace tak jeho koupi vřele doporučovala.
Co následovalo po roce 2015, kdy na VW praskly podvody s dieselovými motory, asi není třeba dodávat. DUH se rázem otočila o 180 stupňů a začala jednotky spalující motorovou naftu démonizovat. Své strašení okořenila tvrzením, že tyto agregáty jsou montovány zejména pod kapotu monstrózních SUV a tedy, že jejich výrobci doslova touží po zničení kdysi modré a zelené planety.
Ze svého tažení přitom DUH nehodlá ustoupit ani letos, jakkoliv je třeba podotknout, že evidentně začíná docházet na další výměnu kabátu. Až hysterický přístup v rámci boje proti dieselům se organizaci nevyplatil a pozvolna se od ní začali odvracet její sponzoři. Proto jsou již Němci v případě daného tématu opatrnější. Nově si tak berou na mušku hlavně SUV, která jsou veřejnosti předkládána jako zabijáci lidí i planety.
Vlastně by nás proto nemělo překvapit, že se DUH v rámci každoroční ankety Goldener Geier neboli Zlatý sup zaměřila přesně na kategorii aut, kterou zákazníci momentálně preferují. Na cenu symbolizující nulový ohled k bezpečnosti silničního provozu a samozřejmě také vůči životnímu prostředí byly nominovány Audi Q7 PHEV, BMW X7, Mercedes-Benz GLS, Range Rover Sport SVR a Volkswagen Amarok Aventura.
Smutným vítězem této soutěže se pak stala třícípá hvězda, která má v nabídce i variantu GLS 63 od AMG. Tedy model, jehož čtyřlitrový osmiválec neprodukuje pouze 612 koní, ale především 288 gramů CO2 na kilometr. To je navíc pouze laboratorní hodnota, realita má být dle DUH výrazně výše. Kromě toho je příliš velké, takže se za něj schovají děti, což fatální nehody činí nevyhnutelnými. Stejně jako je prý třeba počítat s bezohledností majitelů.
Názor si udělejte sami. My nemáme problém uznat, že velká a těžká SUV nedávají velký smysl, volbu takového auta musí každý ospravedlnit především sám před sebou. Ostrakizace jejich majitelů je nám ale cizí, dob paušalizace a házení všech do jednoho pytle jsme si v našich moderních dějinách užili už dost.





Organizace DUH má nového nepřítele, velká SUV. Aktuálně tak udělila cenu Zlatý sup Mercedesu-AMG GLS 63. Foto: Deutsche Umwelthilfe
Zdroj: Deutsche Umwelhilfe
Bleskovky
První elektrické Ferrari konečně předvedlo svůj zvuk, je to také slušný bizár
před 10 hodinami
Číňané vzali svůj „Rolls-Royce pro chudé” a skočili s ním z ostrého srázu. Podívejte se, jak dopadl po 20 metrech letu
27.5.2026
Skutečné Bugatti vyzvalo na souboj dvacetkrát levnější „Bugatti pro chudé”. Opravdu to nemělo dělat
25.5.2026
Nejnovější články
V následujících letech zemřou majitelé cenných klasických aut v hodnotě 12 bilionů Kč, trh s nimi to změní k nepoznání
před 7 hodinami
Ošklivý a „fejkový” nový Mercedes zná své ceny. Skoro to vypadá, jako by se jimi zkoušel podbízet
před 9 hodinami
První elektrické Ferrari konečně předvedlo svůj zvuk, je to také slušný bizár
před 10 hodinami
Spalovací Fabia měla rychle zemřít, nakonec ji bude Škoda mačkat jako citrón, sám šéf prozradil detaily
před 10 hodinami
VW našel cestu, jak směšné nové Polo GTI vnucovat i těm, kteří ho nechtějí. Může se mu to vrátit jako bumerang
před 11 hodinami
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
