Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl

Karavanům se říkává domy na kolech, je to ale jen připodobnění, ve skutečnosti domy připomínají leda zevnitř. Kde jinde než v Nizozemsku ale stvořili skutečný přemístitelný dům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl

24.8.2020 | Petr Prokopec

Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl

/

Foto: Haaks Campers

Karavanům se říkává domy na kolech, je to ale jen připodobnění, ve skutečnosti domy připomínají leda zevnitř. Kde jinde než v Nizozemsku ale stvořili skutečný přemístitelný dům.

Léto je pomalu u konce, lidé se tak již chystají spíše na návrat do prací a škol než na dovolenou. Představovat vám tak nový dům na kolečkách by mohlo být považováno za křížek po funuse. nicméně tentokrát jde skutečně o dům, a to dokonce patrový. Ten už by nemusel být podřízen pouze jednomu či dvěma ročním obdobím, jakkoliv se dá předpokládat, že zrovna na lyže do Alp s ním nevyrazíte.

Za novinkou stojí nizozemská společnost Haaks Campers, která představila unikátní nástavbu určenou pro šasí Fiatu Ducato. O žádné další alternativě firma nemluví, i proto italský model dodává komplet s „domem“. Respektive s chatou, jak by asi měl znít správný termín. Jde totiž o dřevem obloženou kukaň o rozměrech 400 x 228 x 252 centimetrů, která dostala do vínku hydraulické vzpěry. Lze ji tak složit na zem a vůz normálně používat.

Nejde přitom o jediné vzpěry, kterými je nástavba vybavena. Další slouží ke zvednutí střechy, která jinak za jízdy slouží jako kryt bočních oken. Ducato si tak nikdy nesplete s nadměrným nákladem. Zvednutím střechy však vzniká patro, které je vyhrazeno ložnici, zatímco v přízemí nechybí kuchyňka, obývací pokoj a dokonce i separované WC a sprcha. Je nicméně třeba počítat s omezením na dvě 45litrové nádržemi na vodu.

O tu se přitom toaleta musí podělit s kuchyňkou, jejíž součástí je dřez, indukční varná deska a 81litrová lednice s mrazákem. Úložných prostor je nicméně pomálu, koneckonců nástavba je určena pouze dvojici cestujících, tak jako samotná kabina Fiatu Ducato. Ten byl osazen 2,3litrovým turbodieselem se 146 koňmi, šestistupňovým manuálem, multimediálním systémem Uconnect a zadním vzduchovým odpružením.

Za tohle všechno si firma Haaks Campers účtuje 129 983 Eur (cca 3,4 milionu korun), což už ceně domu skoro odpovídá. Účet navíc můžete patřičně vyšponovat, neboť Nizozemci jsou ochotni splnit pomalu každé vaše přání. Zvolit si tedy můžete třeba i solární panely, které se budou starat o napájení palubní elektroniky, či třeba dvojitou matraci, deku a polštáře vyvedené ve stejné či jiné barvě jako zbytek čalounění.


Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 1 - Haaks Campers 2020 prvni sada 01Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 2 - Haaks Campers 2020 prvni sada 02Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 3 - Haaks Campers 2020 prvni sada 03Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 4 - Haaks Campers 2020 prvni sada 04Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 5 - Haaks Campers 2020 prvni sada 05Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 6 - Haaks Campers 2020 prvni sada 07Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 7 - Haaks Campers 2020 prvni sada 08Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 8 - Haaks Campers 2020 prvni sada 09Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 9 - Haaks Campers 2020 prvni sada 10Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 10 - Haaks Campers 2020 prvni sada 11Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 11 - Haaks Campers 2020 prvni sada 12Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 12 - Haaks Campers 2020 prvni sada 13Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 13 - Haaks Campers 2020 prvni sada 14Nizozemci stvořili skutečný mobilní dům, něco takového ještě nikdo nenabídl - 14 - Haaks Campers 2020 prvni sada 15
Mobilní dům firmy Haaks Campers nabízí dosud neviděné, nikoliv však levně. Foto: Haaks Campers

Zdroj: Haaks Campers

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše