Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři

Bylo by hezké, kdyby si české auto připsalo úspěch v některé z velkých anket tohoto ražení, dle seznamu kandidátů ale bude mít co dělat, aby se mezi nimi prosadila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři

28.8.2020 | Petr Prokopec

Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři

/

Foto: Škoda Auto

Bylo by hezké, kdyby si české auto připsalo úspěch v některé z velkých anket tohoto ražení, dle seznamu kandidátů ale bude mít co dělat, aby se mezi nimi prosadila.

Finále letošní ankety Světové auto roku (WCOTY) nejspíše zaznamenala jen velmi malá hrstka lidí. Na vyhlašování vítěze totiž došlo v dubnu, tedy v době, kdy veškerému zpravodajství vévodily informace spojené s koronavirem. A jelikož aktuálně se organizátoři již soustředí na další ročník, Kia Telluride si užívá tak trochu smutného prvenství. Těžit z něj pak vlastně nemůže ani v rámci prodejů, jakkoli jim prakticky už nich nebrání. Nejistota zákazníků ale sílí, a tak dosud nedošlo ani k vyrovnání loňských listopadových prodejů.

My ale stejně jako organizátoři již zaměříme pozornost na nové kolo, neboť publikován byl seznam kandidátů na vítězství ročníku 2021. Ten se v následujících měsících bude postupně vyvíjet, nicméně se dá předpokládat, že české želízko z něj alespoň v nejbližší době nevypadne. O titul se totiž uchází i Škoda Octavia čtvrté generace. Je nicméně otázkou, jaké má šance, neboť do boje s ní půjde i spřízněný Seat Leon. Stejně jako byl do klání přihlášen i elektrický Volkswagen ID.4. A opomíjet bychom neměli ani spoustu dalších vozů.

Kompletní přehled předběžných kandidátů najdete níže, což platí také o doprovodných kategoriích. Zajímavý je pohled na luxusní auta, kde v podstatě soupeří jen SUV nebo vozy poháněné alternativním ústrojím. Díky tomu se s takovým Astonem Martin DBX utká kupříkladu Toyota Mirai. Japonská automobilka by pak ostatně ráda opanovala i kategorii sportovní, a to s modelem GR Yaris. Proti němu ovšem nastupují těžké váhy jako BMW M2 CS či Porsche 718 GTS a 911 Turbo.

Kategorie městských aut se zatím nese ve znamení písmene „H“, po dvou kandidátech zde totiž má Honda a po dvou Hyundai. Dalším korejským uchazečem je pak Kia, Toyota má nicméně svého zástupce i zde. V případě designového ocenění pak sice nepadlo ani slovo, organizátoři nicméně ještě mají dostatek času. Přihlášky do soutěže budou totiž uzavřeny až 1. prosince letošního roku.

Podmínkou účasti je, aby se veškerá navržená auta prodávala minimálně na dvou stěžejních trzích, a to přinejmenším na dvou kontinentech, navíc před příchodem 1. května 2021. I proto se může stát, že některé aktuálně zmiňované modely ještě během podzimu ze seznamu vypadnou. Dojít totiž může k problémům s náběhem výroby nebo při vývoji, což vyústí v odloženou premiéru. Zmiňované Octavie se to ale samozřejmě netýká, ta už v prodeji je a o titul se ucházet nepochybně bude.

Předběžný seznam kandidátů na titul Světové auto roku (WCOTY) 2021

Audi A3
BMW 2 Gran Coupe
BMW řady 4
Citroën C4/ë-C4
Ford Escape/Kuga
Genesis G80
Honda-e
Honda Jazz/Fit
Hyundai Elantra/Avante
Hyundai i10/Grand i10
Hyundai i20
Kia K5/Optima
Kia Sorento
Kia Sonet
Mazda MX-30
Mercedes-Benz GLA
Nissan Rogue/X-Trail
Seat Leon
Škoda Octavia
Toyota Highlander
Toyota Sienna
Toyota Venza/Harrier
Toyota Yaris/Yaris Cross
Volkswagen ID.4

Předběžný seznam kandidátů na titul Světové luxusní auto roku 2021

Aston Martin DBX
BMW X6
Genesis GV80
Land Rover Defender
Polestar 2
Tesla Model Y
Toyota Mirai
Volvo XC40 Recharge P8 AWD

Předběžný seznam kandidátů na titul Světové sportovní auto roku 2021

Audi RS Q3
Audi RS Q8
BMW Alpina XB7
BMW M2 CS
BMW X5 M/X6 M
Hyundai Veloster N
Mini John Cooper Works GP
Mercedes-AMG GLS 63
Porsche 911 Turbo
Porsche 718 GTS 4.0
Toyota GR Yaris

Předběžný seznam kandidátů na titul Světové sportovní auto roku 2021

Honda-e
Honda Jazz/Fit
Hyundai i10/Grand i10
Hyundai i20
Kia Sonet
Toyota Yaris/Yaris Cross


Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 1 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 03Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 2 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 04Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 3 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 06Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 4 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 10Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 5 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 11Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 6 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 12Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 7 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 20Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 8 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 23Nová Škoda Octavia může být Světové auto roku 2021, čekají ji ale těžcí soupeři - 9 - Skoda Octavia RS 2020 benzin diesel 24Škoda Octavia míří do boje o titul Světové auto roku (WCOTY) 2021, její šance ale nejsou bůhvíjak velké - konkurence je mnoho. Foto: Škoda Auto

Zdroj: WCOTY

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše