Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“

Nový speciál vypadá zlověstně a namířeno má kam jinam než na válečná kolbiště. Možná ale bude moci být i váš, a to s motorem z Koreje, převodovkou z USA a redukcí z Kopřivnice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“

27.8.2020 | Petr Prokopec

Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“

/

Foto: MZKT

Nový speciál vypadá zlověstně a namířeno má kam jinam než na válečná kolbiště. Možná ale bude moci být i váš, a to s motorem z Koreje, převodovkou z USA a redukcí z Kopřivnice.

V případě vojenské techniky nedochází na modernizaci až tak často jako u osobních aut. Běloruská značka MZKT se nicméně rozhodla být výjimkou z pravidla. Jakkoliv bychom měli říci, že nový model MZKT-490101 není až tak úplným nástupcem dosavadního armádního speciálu MZKT-490100, který byl představen před pouhými třemi lety, nýbrž spíše jeho doplněním. Původní verze totiž vznikla zejména s ohledem na požadavky těch republik, na které se rozpadl někdejší Sovětský svaz. Novinka oproti tomu míří na Střední východ.

Neznamená to nicméně, že by Bělorusové vůz uzpůsobili pouze jiným teplotním podmínkám. Naopak jde o docela rozsáhlou modernizaci, ke které navíc došlo hlavně v motorovém prostoru. Dá se tedy předpokládat, že některé z vylepšených komponentů dostane i původní provedení. Jednat se přitom bude i o českou techniku, neboť MZKT-490101 dostalo do vínku redukční převodovku od kopřivnické firmy ADS. Kromě toho dorazil i nový odlišný automat, přičemž za šestistupňovou hydromechanickou skříní stojí americký Allison.

Rošády se dočkala také pohonná jednotka, neboť ruský 4,4litrový turbodiesel YaMZ s 215 koňmi nahradil korejský šestilitrový turbodiesel Doosan DL06 produkující 270 koní. Očekávat lze tedy zlepšení dynamiky, žádná konkrétní data ale v tomto ohledu nepadla. MZKT pouze dodává, že nově čtyřkolka operuje v užším pásmu teplot, a to od -15 stupňů Celsia až po +55 stupňů Celsia. To je ostatně logický krok, neboť předchozí odolnost až do -50 stupňů Celsia by mu na Středním východě nebyla k ničemu.

Běloruský obrněnec dále již dle označení disponuje lehkým pancířem, který je dokáže ustát útok několika Kalašnikovů ze vzdálenosti 30 metrů. V případě podvozku byla instalována ochrana proti minám, která zabraňuje i proražení pneumatik. Ty jsou standardně neprůstřelné. Kvůli výbuchům pak navíc všech pět sedadel uvnitř není napevno přišroubováno k podlaze, nýbrž se o ně stará energii absorbující mechanismus. Zmínit lze také automatický hasicí systém.

Zákazníci si mohou vybírat mezi otočným střešním štítem či modulem osazeným kulomety, zatímco dovnitř se kromě klimatizace může nastěhovat také monitorovací systém celého okolí. Tím nám ale informace končí, tedy pokud pomineme přítomnost nezávislého zavěšení, plně uzamykatelných diferenciálů a monitoringu tlaku v pneumatikách. Brodivost 450 milimetrů pak není zrovna rekordní, nicméně na onom Středním východě asi více není třeba.

Zajímavé pak je, že vůz na obrázcích je titulován jako Volat. Pod touto značkou totiž MZKT prodává civilní verze armádních speciálů, za což lze běloruskou novinku považovat stěží. Může to tedy znamenat, že 7,4tunové monstrum byste jednou mohli posadit i na značky a vyrazit s ním do provozu. Což by asi způsobilo větší povyk než křiklavě zelené Lamborghini.


Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 1 - MZKT-490101 2020 prvni sada 01Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 2 - MZKT-490101 2020 prvni sada 02Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 3 - MZKT-490101 2020 prvni sada 03Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 4 - MZKT-490101 2020 prvni sada 04Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 5 - MZKT-490101 2020 prvni sada 05Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 6 - MZKT-490101 2020 prvni sada 06Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 7 - MZKT-490101 2020 prvni sada 07Bělorusové ukázali nový armádní speciál, pod drsnou slupkou skrývá české „vnitřnosti“ - 8 - MZKT-490101 2020 prvni sada 08
Nový běloruský obrněnec míří na Střední východ s redukční převodovkou české firmy ADS, soudě dle způsobu prezentace výrobce možná počítá i s civilní verzí. Foto: MZKT

Zdroj: Drom.ru

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše