Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2

Druhá generace X1 se objeví už za dva roky. Využije základy nové dvojky Active Tourer včetně pohonu předních kol a dorazí i jako stylovější X2.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2

24.2.2014 | Adam Šrámek | 1 příspěvek

Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Druhá generace X1 se objeví už za dva roky. Využije základy nové dvojky Active Tourer včetně pohonu předních kol a dorazí i jako stylovější X2.

Je to tak a radost z toho nemáme, z jízdy jistě nebude o mnoho větší. BMW se začalo vydávat cestou masovějšího předního pohonu a po příchodu modelu 2 Active Tourer se na nás budou hrnout další a další. Otázkou už tedy zůstává jen to, kterým modelům se nakonec vyhne. Podle dosavadních informací nástupce současné X1 (interně F48) nebude patři mezi ně. Nový crossovet má totiž vzniknout na stejné platformě pro přední pohon jako právě typ 2 Active Tourer.

Chystaná X1 zkrátka bude „předohrabová“, i když ne tak úplně. Spekuluje se totiž o pohonu všech kol s mezinápravovou elektromechanickou spojkou typu Haldex, která by v některých režimech fungovala jako čtyřkolka, v režimu nízkého zatížení a za dobrých trakčních podmínek jen jako předokolka. Takový hardware by přitom mohly dostat i zcela základní motorizace. Pokud ne, pak se objeví minimálně v silnějších variantách, u kterých by pohon přední nápravy zkrátka nestačil. Hlavní elementy by měla X1 sdílet s příští generací Mini Countrymanu.

Zdroj z nitra mnichovské značky také prozrazuje, že budou použity napříč uložené tří- a čtyřválcové motory, jejichž potenciál bude na kola přenášen prostřednictvím stejných převodovek jako v Active Toureru. Bavíme se o jednotkách s objemem 1,5 až dva litry, dále samozřejmě o manuálním šestikvaltu a osmistupňovém automatu od ZF. Pro nás z toho plyne mimo jiné, že nová X1 přijde jako další bavoráci o šestiválce, ostatně ani dnes jimi nehýří.

Nová menší platforma umožní úsporu provozních nákladů a pohotovostní hmotnosti, ovšem navzdory menším rozměrům prý nedojde ke zmenšení vnitřního prostoru a to právě kvůli napříč umístěným pohonným jednotkám. Než ho úplně zavrhneme, musíme také vzít v potaz, že topverze údajně nabídne ze čtyř válců a dvou litrů objemu díky přeplňování kolem 300 koní (nová rodina motorů B48). Stylovější verze X1 stvořená po vzoru většího modelu X6, která má být nazvána X2, bude v provedení M-Performance možná ještě o něco silnější. Tady nás nutně napadá konkurenční Audi RS Q3 či horká novinka od Mercedesu.

O tom, že X1 už dávno prochází testy není potřeba polemizovat. Fotografie zamaskovaných verzí se na internetu objevují stále častěji, ilustrace zase naznačují podobu s velmi populární X5 a snad i nadcházející X4. Premiéra nové generace X1 zaměřené na mladší klientel by měla proběhnout v roce 2016. BMW se dušuje, že jí hodlá výrazněji odlišit od větší X3, aby mohla budoucím modelem „iks-dva“ tuto mezeru už o rok později zaplnit. Kromě stávajících německých a čínských továren by nová X1 měla vznikat v novém brazilském závodě (Santa Catarina), kde bude probíhat také montáž 2 Active Tourer.


Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 1 - BMW X1 2016 skica perexNové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 2 - BMW X1 2016 skica 01Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 3 - BMW X1 2016 skica 02
Menší a lehčí crossover X1 očekávejme s pohonem předních a všech kol

Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 4 - BMW X1 2016 spy 01Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 5 - BMW X1 2016 spy 02Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 6 - BMW X1 2016 spy 03Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 7 - BMW X1 2016 spy 04Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 8 - BMW X1 2016 spy 05Nové BMW X1 bude menší, lehčí a výkonnější předokolka, přijde i „kupé” X2 - 9 - BMW X1 2016 spy 06
Podle prvních snímků se o chystané nové generaci kvůli bohatému maskování příliš říci nedá, jako menší auto ale zrovna nevypadá

Zdroje: BMW blog, Drive

Adam Šrámek

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.