Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala

Přestože česká automobilka měla mezi kandidáty hned dvě želízka v ohni, nakonec nefiguruje ani mezi deseti nejlepšími. Do pomyslné top 10 WCOTY 2020 pronikli hlavně Japonci, Korejci a Němci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala

6.2.2020 | Petr Prokopec

Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Přestože česká automobilka měla mezi kandidáty hned dvě želízka v ohni, nakonec nefiguruje ani mezi deseti nejlepšími. Do pomyslné top 10 WCOTY 2020 pronikli hlavně Japonci, Korejci a Němci.

Zítra se veřejnosti otevřou brány indického autosalonu Auto Expo, který se koná v Novém Dillí. Média jsou však již nějaký ten den na místě, pročež si mohli prohlédnout třeba Škodu Vision IN. Ta se dočká sériového provedení ve druhé půli letošního roku a oslovit by nakonec neměla jen zákazníky na indickém trhu, ale třeba také v Mexiku. O novém českém SUV ale dnes řeč nebude, místo toho si posvítíme na anketu Světové auto roku (WCOTY) 2020. Na Auto Expo bylo představeno 10 nejlepších aut, a to vůbec poprvé v historii.

Mezinárodní porota složená z šestaosmdesáti novinářů vybírala z 29 kandidátů, mezi nimiž stejně jako v případě evropské volby (COTY) figurovaly i dvě Škody. Nicméně také tentokrát mladoboleslavská automobilka ostrouhá, neboť ani Kamiq, ani Scala nepostoupily do užšího výběru. Pro českou značku to musí být nemalé zklamání, zvláště v případě druhého zmíněného modelu, který si zatím nevede bůhvíjak skvěle ani po stránce prodejní. Světový titul by mohl prodejům alespoň trochu pomoci.

Nad tímto mlékem ale již nemá smysl plakat, proto rovnou přistoupíme k desítce finalistů. Největší šance zabodovat přitom mají Korejci, Japonci a Němci, neboť tu máme Hyundai Sonata, Kiu Soul EV a Telluride, Mazdu 3 a CX-30, Mercedes-Benz CLA a GLB, Range Rover Evoque a VW Golf a T-Cross. Tedy jinými slovy, o prestižní titul v této hlavní kategorii se šestice výrobců spadající do pětice koncernů.

Ocenění se nicméně budou rozdávat také v těch doprovodných, ve kterých již bylo finalistů vybráno pouze pět. Městským autem roku se tak může stát Kia Soul EV, Mini Electric, Peugeot 208, Renault Clio či VW T-Cross, zatímco v rámci sporťáků tu máme BMW M8, Porsche 718 Spyder/GT4, Porsche Taycan a Toyotu Supra. Luxusním vozem pak může být BMW X5 či X7, Mercedes EGC nebo Porsche 911 a Taycan.

Všechna auta nominovaná v těchto čtyřech kategoriích se pak mohou zúčastnit rovněž klání o Designové ocenění roku. Porota přitom již dostala i tip od sedmi předních světových designérů, kteří kromě Mazdy 3 a CX-30, Peugeotu 208 a Porsche Taycan vybrali také Alpine A110S. Francouzské kupé přitom figurovalo mezi původními kandidáty na Sporťák roku, do finále se však nakonec nedostalo.

Tím máme dosavadní volbu zmapovanou, pročež jen dodáme, že nyní porotu čeká volba tří nejlepších aut v každé kategorii. Tato selekce bude oznámena v předvečer autosalonu v Ženevě, na vyhlášení vítězů pak dojde 8. dubna v souvislosti se zahájením newyorské motor show.


Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 1 - WCOTY 2020 finaliste 01Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 2 - WCOTY 2020 finaliste 02Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 3 - WCOTY 2020 finaliste 03Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 4 - WCOTY 2020 finaliste 04Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 5 - WCOTY 2020 finaliste 05Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 6 - WCOTY 2020 finaliste 06Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 7 - WCOTY 2020 finaliste 07Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 8 - WCOTY 2020 finaliste 08Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 9 - WCOTY 2020 finaliste 09Novináři vybrali 10 nejlepších aut světa pro letošní rok, Škoda i tentokrát ostrouhala - 10 - WCOTY 2020 finaliste 10
Světovým autem roku 2020 se může stát Hyundai Sonata, Kia Soul EV či Telluride, Mazda 3 či CX-30, Mercedes-Benz CLA či GLB, Range Rover Evoque a VW Golf nebo T-Cross

Zdroj: WCOTY

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše