Novou Abramovičovu jachtu za 13 miliard spustili na vodu, je tou nejsilnější na světě

Zapomeňte na auta za stovky milionů, hračky pro nejbohatší lidi světa vypadají ještě jinak. Ruský miliardář Roman Abramovič se vyžívá v jachtách a jeho nový stroj znovu fascinuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Novou Abramovičovu jachtu za 13 miliard spustili na vodu, je tou nejsilnější na světě

6.3.2021 | Petr Miler

Novou Abramovičovu jachtu za 13 miliard spustili na vodu, je tou nejsilnější na světě

/

Foto: Carl Groll, The Yacht Photo

Zapomeňte na auta za stovky milionů, hračky pro nejbohatší lidi světa vypadají ještě jinak. Ruský miliardář Roman Abramovič se vyžívá v jachtách a jeho nový stroj znovu fascinuje.

Romana Abramoviče jistě nemusíme dlouze představovat. Kontroverzní ruský byznysmen, který vydělal miliardy zejména na divoké ruské privatizaci státních těžebních a průmyslových gigantů, podporovatel Vladimira Putina a pro většinu světa hlavně majitel britského fotbalového klubu Chelsea se s majetkem odhadovaným na asi 300 miliard Kč dlouhodobě pohybuje mezi 120 nejbohatšími lidmi světa. A nedá se říci, že by si své peníze šetřil na důchod.

Svět fascinuje hlavně svou zálibou v extrémních jachtách, kterých si za svůj život nechal postavit už sedm a ta osmá se právě blíží dokončení. Nešlo nikdy o žádné bárky, však té poslední, zvané Eclipse, jsme se věnovali už dříve jako svého času největší a nejdražší jachtě světa, která v druhém zmíněném ohledu dodnes nebyla pokořena. Pomalu bájemi opředený, obrněný a vojenskými obrannými systémy vyvedený stroj vznikl v roce 2010 a v roce 2015 si jej Abramovič nechal ještě vylepšit. Leckdo by s takovým vydržel celý život, však jde o 163metrové monstrum o devíti palubách, jehož roční provozní náklady se odhadují na 60 milionů dolarů, tedy skoro 1,3 miliardy Kč. Ne tak „Pan A”, jak prý Abramovičovi důvěrně říkají v Kremlu.

Ten zřejmě přišel na to, že po 10 letech nadešel čas na větší změnu a v loděnicích Lloyd Werft v německých Brémách mu právě dokončují novou hračku zvanou Solaris. Psali jsme o ní poprvé minulý týden, nyní ale můžeme dostupné informace a hlavně pohledy na ni podstatně rozšířit - Solaris byla poprvé spuštěna na vodu a získané záběry dávají slušný obrázek o tom, co je zač.

Podle pořízených záběrů a dostupných informací jde o menší stroj než v případě Eclipse, ani tentokrát nejde o žádného drobka - s délkou 140 metrů jde nadále o megajachtu, o které si i řada velmi bohatých lidí může nechat jen zdát. V případě ceny zdroje hovoří o sumě 430 milionů liber, tedy asi 13 miliard Kč, které padly hlavně na vnitřní technické a luxusní vybavení, jaké nemá mít v současném světě obdoby.

Teď už bezpečně víme, že Solaris používá dva azipodové motory ABB, každý o výkonu 9 megawatt, které z lodi udělají nejsilnější jachtu světa a dovolí ji rozjet se až na 18 uzlů, tedy asi 33 km/h. Směšné ve světě aut, úctyhodné ve světě tak obřích plavidel. Solaris má vnitřní hrubou prostornost 11 000 GT, do které se vejde 8 palub s 48 kajutami, které dokáží pojmout až 36 hostů. Chod lodi na patřičné úrovni pak zajistí neskutečných 60 lidí. Sám Roman Abramovič má mít vyhrazenou celou jednu palubu s veškerou komfortní výbavou, na kterou může člověk pomyslet.

V případě celé lodi mají být k dispozici mj. dva helipady, soukromé kino, bazén se spa, plážový klub, posilovna a salóny starající se o náležitý zevnějšek majitele či jeho hostů. Hračky typu vodní skútry a další menší plavidla mají být samozřejmostí. Jak to všechno vypadá na vodě, můžete vidět na detailních záběrech na videu níže, my můžeme posloužit jen dříve získanými (ale o to detailnějšími) fotografiemi z momentů chvíli před spuštěním na vodu. Jak jsme již zmínili, Solaris má být hotová letos na jaře či nejpozději v létě, aby s jí Abramovič mohl ještě během letošní sezóny vyrazit na první plavbu.


Novou Abramovičovu jachtu za 13 miliard spustili na vodu, je tou nejsilnější na světě - 1 - Solaris nova jachta Roman Abramovic prvni 01Novou Abramovičovu jachtu za 13 miliard spustili na vodu, je tou nejsilnější na světě - 2 - Solaris nova jachta Roman Abramovic prvni 02Novou Abramovičovu jachtu za 13 miliard spustili na vodu, je tou nejsilnější na světě - 3 - Solaris nova jachta Roman Abramovic prvni 03Novou Abramovičovu jachtu za 13 miliard spustili na vodu, je tou nejsilnější na světě - 4 - Solaris nova jachta Roman Abramovic prvni 04
K nové jachtě Romana Abramoviče máme k dispozici fotky jen z momentů, kdy byla ještě v docích, poprvé na vodě ji můžete spatřit na videu níže. Je to skutečně další extrém svého druhu - je prý nejsilnější a s cenou okolo 13 miliard Kč i jednou z nejdražších jachet na světě. Foto: Carl Groll, The Yacht Photo

Zdroj: inselvideo@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše