Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde

Je to jasně nejpopulárnější auto střední třídy od mainstreamové značky a jeden z mála vozů tohoto ražení schopný odolávat mánii okolo SUV. I proto neskončí, šrámy z boje s okolnostmi si ale zjevně odnese.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde

27.5.2021 | Petr Miler

Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde

/

Foto: Volkswagen

Je to jasně nejpopulárnější auto střední třídy od mainstreamové značky a jeden z mála vozů tohoto ražení schopný odolávat mánii okolo SUV. I proto neskončí, šrámy z boje s okolnostmi si ale zjevně odnese.

Němci to budou svádět na koronavirus a změny, které kvůli němu svět zasáhly, realita je ale jiná. Bývalý šéf Škody už letos v lednu varoval, že koncern VW riskantně sází na jednu kartu a byť není sám v přesvědčení, že je to chyba, Němce už to nezastaví. Nyní jedou plnou rychlostí v elektrickém vlaku, do kterého nastrkali obrovské peníze a budou dělat vše proto, aby regulatorní požadavky EU i její podpora a subvence jednotlivých zemí zkomplikovaly život jakýmkoli jiným řešením. Ať už chce zákazník cokoli.

Volkswagen Group zkrátka vidí jen jednu budoucnost, a tak pálí mosty vedoucí k jakékoli jiné. Pochopitelně, firma není tak bláhová, aby okamžitě poslala do důchodu všechno ostatní, a tak podle informací kolegů z Auto Express dala definitivní zelenou nové, už deváté generaci modelu Passat, která bude nadále konvenčně laděným vozem. To na první pohled výše zmíněné rozporuje, je ale třeba neignorovat důležité detaily.

Němci už totiž nepočítají s tím, že by auto nabídli v provedení sedan. To má dožít se současnou, loni faceliftovanou generací a v roce 2023, tedy 51 let po svém prvním příchodu na trh, nedostat nástupce. Auto bude vyvíjeno současně s dalším Superbem, a tak Britští kolegové připouští možnost, že místo sedanu dorazí alespoň liftback, nebo Superb jím zůstane, podle našich informací se ale nestane ani to. Další Passat má být už jen kombík.

Pokud se to skutečně stane, půjde o poměrně drastickou redukci portfolia. Ačkoli v našich končinách si utrhl slávu hlavně ve své praktičtější verzi, v řadě zemí je to naopak a na celkových prodejích modelu, který se i v dnešní době prodává jen v Evropě v šestimístných číslech (bylo tomu tak i loni a vůz k tomu míří také letos, to je obdivuhodné) se podílí skoro z poloviny. Odstřelit takový vůz z nabídky, navíc s tak slavným jménem, po němž mnoho lidí sahá bez rozmyslu s příchodem každé nové generace, je nepochybně odvážné.

Kombík má oproti zářit jako nikdy dříve, a to zejména ve smyslu vnitřního prostoru. Aby obhájil svou další existenci, rozvor náprav má povyrůst na 2,85 metru, přičemž většina prostoru navíc bude věnována zavazadelníku, nikoli posádce. Motory mají zůstat především konvenční a vedle benzinů a hybridů zachovat i nejžádanější pohon Passatu - diesely 2,0 TDI se 150 nebo 200 koňmi a pohonem předních či všech kol.

Jak jsme již zmínili, Škoda Superb má tuto bouři přežít bez úhony, další modely VW ale nikoli. Současně s Passatem se má poroučet drahý Arteon, u nějž je to o poznání pochopitelnější a který má zejména vedle Superbu těžký život. VW tak podle všeho jedním tahem tužky ukončí život Passatu sedan, Arteonu a Arteonu Shooting Brake, zůstane jen Passat kombi, Superb a Superb kombi. Z jeho nabídky ve střední třídě tak rázem zbude polovina.

Pochopitelně, konečným cílem snah VW je elektrická náhrada, jsme ovšem zvědavi, jak současní, zejména pak firemní zákazníci sahají po elektromobilu, který je pro každodenní dlouhé jízdy prakticky nepoužitelný. O tom dříve hovořil zejména prodejní šéf VW Stackmann, který proti čistě či hlavně elektrické budoucnosti VW bojoval nejhlasitěji, letos v září ale skončil. A jak se stále více ukazuje, nejspíše právě kvůli směru, který VW zvolil a stále více volí.

Pochopitelně, dokud tu nemáme rok 2023, nemá smysl plakat na rozlitým mlékem - oficiální informaci nemáme a za dva roky se toho může stát spousta. Však si jen vzpomeňte, co vše se změnilo za poslední rok. Výroba nového auta je ale něco, co nespustíte ze dne na den a pokud VW dnes s Passatem sedan nepočítá, současný model za tři roky jeho nabídku opustí nevyhnutelně.


Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 1 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 56Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 2 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 57Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 3 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 41Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 4 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 42
VW Passat jako sedan (na snímcích současná verze B8 po faaceliftu) má v roce 2023 skončit bez nástupce. Foto: Volkswagen

Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 5 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 31Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 6 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 33Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 7 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 70Nový VW Passat dostal zelenou, o tradičně populární verzi ale s další generací přijde - 8 - VW Passat 2019 facelift EU prvni sada 47
Kombík Variant má žít dál, obě verze modelu Arteon už nikoli. Foto: Volkswagen

Zdroj: Auto Express

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.