O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu

Designově zamířilo dost odvážným směrem, pouhý facelift změnil předchozí provedení skoro k nepoznání. Novinka se ale zjevně líbí, zájem o ní je zcela mimořádný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu

25.8.2020 | Petr Prokopec

O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu

/

Foto: Hyundai

Designově zamířilo dost odvážným směrem, pouhý facelift změnil předchozí provedení skoro k nepoznání. Novinka se ale zjevně líbí, zájem o ní je zcela mimořádný.

Faceliftované Hyundai Grandeur není tou nejžhavější novinkou, představilo se světu již na sklonku loňského roku. Jeho nejzajímavějším prvkem je neobvyklé řešení čelních světlometů s integrovanými LED do čelní masky, s nímž vůz designově míří k budoucnosti bez viditelných předních světel. Diody ale v tuto chvíli slouží jen pro denní svícení a pomáhají rozbít velkou plochu, do které se maska chladiče vyvinula. V podstatě zde tak máme konkurenci podobně abnormálním ledvinkám, jimiž se v poslední době chlubí nové modely BMW.

Je přitom zajímavé, že pohled na řešení korejské i mnichovské značky je víceméně shodný. Asiaté mají o moderní BMW velký zájem, zatímco Evropa jim dává spíše palec dolů. Nové Hyundai Grandeur pak zcela nepochybně boduje ve své domovině, neboť v letošním roce je tam absolutně nejprodávanějším vozem. Vzhledem k tomu, jak velkým autem Grandeur je, jde o docela zvláštní jev - jako by u nás byla prodejní jedničkou Škoda Superb.

Abychom byli konkrétní, už za první dva letošní měsíce, kdy se Grandeur sotva pořádně dostal do prodeje, se dokázal vyšvihnout do čela korejských prodejů s 16 900 prodanými kusy. Tehdy jen lehce předčil užitkové Hyundai Porter (15 355 aut). V březnu, navzdory situaci způsobené kornavirovou pandemií, si našel za jediný měsíc 16 600 zákazníků a trh zcela ovládl.

Tato situace pokračovala i ve druhém kvartálu, kdy oslovil o 15 551 lidí více než před rokem (celkem 44 104 prodaných aut) a i červencové prodeje 14 381 byly velmi silné a žádným dalším vozem prodávaným v Koreji zdaleka neopakované. Prodat přes 90 tisíc aut tohoto ražení na jediném trhu za 7 měsíců v době všeobecného prodejního úpadku je fascinující počin.

Můžeme už jen dodat, že Grandeur modelového roku 2020 narostl do délky na 4 990 milimetrů (+60 mm). Zajímavější je ovšem posun o 40 mm v rámci kabiny, neboť k takovým zásadním krokům v případě pouhého faceliftu často nedochází. Novinka tak slibuje prostornější kabinu, ze které těží hlavně cestující na zadních sedadlech.

Vpředu je možné počítat s dvěma 12,3palcovými displeji, jimž společnost dělá ještě menší obrazovka pro ovládání klimatizace. Na první pohled se přitom může zdát, že Hyundai eliminovalo většinu tlačítek, nicméně skutečnost je taková, že došlo hlavně na jejich zmenšení. Zachován tak byl přímý přístup k většině funkcí, zatímco elegance šla nahoru. Za tím stojí i přepracovaný volant, nová je pak dále klimatizace či podsvícení až 64 možnými barvami.

Aby toho nebylo málo, rozrostla se také bezpečnostní výbava, do které se nastěhovalo i semi-autonomní řízení. Po stránce motorické pak Korejci mohou vybírat mezi novým 2,5litrovým benzinovým čtyřválcem (198 koní) či hybridem párujícím dva-čtyřku s elektromotorem o výkonu 38 kW. Dále je pak k dispozici třílitr LPi uzpůsobený i spalování plynu, zatímco vrcholný 3,3litrový šestiválec s 294 koňmi již opět spoléhá jen na benzin.

Ceny na korejském trhu pak startují v na 32,94 milionů wonů, v přepočtu asi na 610 tisících korunách, což je opravdu lákavá cena. V takovém případě tedy nelze počítat s vrcholnými 19palcovými litými koly, vyhřívanými a chlazenými sedadly, head-up displejem či panoramatickou střechou. Na druhou stranu, i když zákazník sáhne po nejdražším - tedy hybridním - ústrojí a základní výbavu doplníte veškerými myslitelnými příplatky, stále se s cenou vejde do 44,89 milionu wonů, tedy asi 840 tisíc Kč. Velký zájem Korejců tak lze pochopit, o dobrém poměru výkonu a ceny tady nemá smysl diskutovat.


O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 1 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 04O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 2 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 05O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 3 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 06O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 4 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 07O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 5 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 08O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 6 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 09O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 7 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 10O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 8 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 11O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 9 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 12O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 10 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 13O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 11 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 14O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 12 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 15O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 13 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 16O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 14 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 17O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 15 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 18O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 16 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 19O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 17 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 20O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 18 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 21O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 19 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 22O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 20 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 23O lidový luxus z Koreje je i přes svérázná světla velký zájem, při jeho ceně není divu - 21 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 24
Faceliftované Hyundai Grandeur láká hlavně na netradiční čelní světla, která napomáhají rozbíjet stále větší čelní masku. Zákazníky to kupodivu bere tak moc, že jde o absolutně nejprodávanější auto v Koreji v letošním roce. Foto: Hyundai

Zdroj: Hyundai

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše