Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní

Turecká armáda nemá nejlepší pověst už historicky a ani země jako taková neplatí za nejvyspělejší. Přesto tamní armádní Škorpion kráčí na čele vývoje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní

25.4.2019 | Mirek Mazal

Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Turecká armáda nemá nejlepší pověst už historicky a ani země jako taková neplatí za nejvyspělejší. Přesto tamní armádní Škorpion kráčí na čele vývoje.

Turecká průmyslová společnost Otokar za branami průmyslového areálu ve městě Sakarya vyvinula lehké obrněného SUV zvaného Akrep II. Armádní stroj má dvě poháněné nápravy 4x4 a jeho charakteristickým rysem je použití akumulátorů a elektrického pohonu.

Bojový elektromobil má stále status prototypu, ale v budoucnu by měl pokročit do sériové výroby. Plány Otokaru počítají s nahrazením hned dvou modelů zastaralých tureckých obrněnců najednou, novinka by mohla ve službě vystřídat starší Akrep založený na Land Roveru Defender a těžší transportér Cobra z roku 1997. „Vozidlo kombinuje výhody větší ovladatelnosti a nižšího akustického a tepelného podpisu, než mají tradiční obrněná vozidla,“ uvedl při premiéře Serdar Gorguc v pozici generálního ředitele firmy Otokar.

Akrep II (česky Škorpion II) má velmi neobvyklý futuristický design. Prvně zaujmou obrovská kola a nízká silueta. Počítá se s ochranou proti nastraženým minám, různé bojové moduly mají své místo na střeše kabiny. Ukázkový stroj je například vybaven útočným zařízením Bozok s automatickým kanónem ráže 25 mm a kulometem ráže 7,62 mm.

Nejzajímavější je ale pohled do interiéru se sedadlem řidiče umístěným uprostřed a dalším členem posádky sedícím těsně za ním. Kokpit je napěchovaný elektronikou, která krom bojových systémů pracuje výstupem řady kamer snímající všechny myslitelné prostory okolo vozu. Místo je to pochopitelně strohé, nejsme v žádném luxusním autě, ale technicky vyspělé.

Podrobnější specifikace vojenského elektromobilu dosud nebyly zveřejněny. Je znám asi nejzajímavější fakt o motoru na elektrický proud z velkých baterií. Elektromotory jsou umístěny na každém kole. Dojezd po kompletním nabití je odhadovaný na 250 kilometrů dálničního přesunu. Doplnění energie na 20 % by mělo proběhnout do 20 minut. Podle vedení značky by měla také vzniknout hybridní varianta s dieselovým generátorem. Dodávky prvních maskovaných transportérů budou zahájeny pravděpodobně v roce 2020.

Výrobce působí na trhu už od roku 1963, do výzkumu a vývoje padla za posledních deset let 1 miliarda tureckých lir (3,9 miliardy Kč). Vozy tureckého původu nejsou zamýšleny jen pro tamní armádu, už dnes ostatně slouží v 32 zemích světa a vedle obrněných vozidel automobilka vyrábí také civilní autobusy. Podnik je součástí diverzifikovaného holdingu Koç, který je napojen na americký Ford. „Akrep II je první krok Turecka do oblasti elektrických, hybridních a autonomních vojenských vozidel,“ dodal při představení Serdar Gorguc.

Tisková konference se nesla hlavně v duchu výhod alternativního pohonu. Svoji roli hraje jednodušší konstrukce, méně součástek, snadnější nároky na mazivo, nenápadný chod motoru, okamžitý nástup dostupné energie anebo nižší tepelná stopa. Druhá strana mince zatím skrývá nevyřešené otázky dobíjení na bojišti, ochrany baterií v boji či prodejní cenu bojeschopného modelu.


Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 1 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 01Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 2 - Otokar Akrep II dalsi 01Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 3 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 02Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 4 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 03Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 5 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 04Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 6 - Otokar Akrep II dalsi 02Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 7 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 05Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 8 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 06Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 9 - Otokar Akrep II dalsi 03Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 10 - Otokar Akrep II dalsi 04Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 11 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 07Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 12 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 08Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 13 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 09Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 14 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 10Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 15 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 11Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 16 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 12Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 17 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 13Podívejte se do nejnovějšího armádního speciálu Turků, je překvapivě moderní - 18 - Akrep II obrneny elektormobil pro armadu 14
Ředitel firmy Otokar představil turecký armádní automobil jezdící na elektřinu. Je překvapivě moderní, nad jeho praktickou použitelností se ale vznáší otazníky

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše