Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu

Bývá označováno za jeden z technických vrcholů moderního automobilismu a tuto pozici mu nikdo nebere. Podle Američanů je ale vlastně i kvůli tomu tak zbytečný, že jej nelze vnímat kladně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu

6.1.2020 | Petr Prokopec

Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bývá označováno za jeden z technických vrcholů moderního automobilismu a tuto pozici mu nikdo nebere. Podle Američanů je ale vlastně i kvůli tomu tak zbytečný, že jej nelze vnímat kladně.

Čerstvě za sebou máme konec roku 2019 a s příchodem toho označeného číslovkou 2020 se blíží i závěr celé dekády. Není tedy překvapivé, že se začíná klubat opravdu velké množství anket, jež představují různé žebříčky aut posledních deseti let. Výběr těch nejhorších se nyní objevil také na americkém Jalopnik, přičemž většina vybraných aut evropskému publiku buď mnoho neřekne, nebo s takovou volbou bude bez okolků souhlasit. Nicméně jedno auto z výběru budí nemalou kontroverzi.

Američané za jedno z nejhorších aut uplynulé dekády považují Bugatti Chiron, tedy pomyslnou třešničku na celém automobilovém dortu, naprostý vrchol, který umožní jet rychlostmi dalece přesahujícími kdysi nedostupnou čtyřstovku. Něco takového by se tedy naopak mělo těšit pouze výsostnému postavení na vrcholném piedestalu, jak je tedy možné, že Chiron zůstal na zcela opačném konci?

Podle Jasona Torchinskyho z Jalopniku za to mohou hlavně dva faktory. „Pokud by zde byli lidé, kteří nevěří tomu, že když máte nulové limity na výdaje za vývoj a můžete účtovat za jeden vůz miliony dolarů, dokážete vytvořit naprosto úchvatné auto, pak by Chiron splnil svůj účel. Ale počkejte, tento hloupý cíl splnil už jeho předchůdce, Veyon. Jaký je tedy skutečný smysl Chironu?” ptá se Jason s tím, že Chiron opravdu neposunul měřítka takovým způsobem, jako to svého času udělal Veyron.

Vůči svému předchůdci se víceméně příliš nezměnil, v podstatě došlo spíše k evolučnímu doladění veškerých detailů. Sice to vedlo k ještě vyššímu výkonu, ještě větším rychlostem a co by pro majitele mohlo být podstatnější, ke snížení stratosférických provozních nákladů. Nicméně zrovna tyto okolnosti využije pět či možná deset lidí, zbytek produkce bude trestuhodně nevyužit v klimatizovaných garážích.

„Je to technický triumf stejným způsobem, jakým by byl stroj, který dokáže okamžitě pokrýt corn dog (americký pokrm, obdoba hot dogu - pozn. red.) 24karátovým růžovým zlatem. Technicky působivý, ale v zásadě hloupý a zbytečný způsob, jak křičet do světa, že jste bohatí,” říká dále Jason T.

Jakkoli jeho pohled na věc je kontroverzní, něco na něm skutečně je. Bugatti dotáhlo schopnosti svých aut do takových extrémů a oslovuje takovou klientelu, že je prakticky nikdo nevyužívá. Chiron tak patří spíše mezi nejzbytečnější auta uplynulé dekády, než nejhorší, je ale nutné podotknout, že stejnou optikou je zbytečný skoro jakýkoli moderní hypersport zaměřující se na vrcholnou dynamiku a okořeněný nemalou exkluzivitou i cenou. A vlastně za to nemohou ani ona auta, ani jejich autoři.

Je to dílo kombinace evoluce na jedné straně, která dovolila posunout možnosti tak daleko, stále striktnějších omezení pro provoz aut (myslíme tím hlavně povolenou rychlost) na straně, jež činí tato auta nevyužitelnými. A také automobilového sběratelství, které žene ceny těchto vozů výše hlavně v momentě, kdy se s nimi jezdí co nejméně. Takové Porsche Carrera GT nebyl svého času v principu o nic menší nesmysl, ale nebylo zase tak těžké narazit na člověka, který jej využíval, na okruhu či jinde. Kolikrát jste ale viděli v provozu stejně používat modernějšího, podobně vzácného nástupce jménem 918?

Z Bugatti Chiron a jemu podobných aut se tak staly spíše investiční nástroje v horším případě či demonstrace bohatství svých vlastníků v tom alespoň o trochu lepším - tehdy tyto vozy přinejmenším nestojí jen v garážích. K uspokojení řidičských choutek již dávno neslouží, protože takto sloužit vlastně ani nemohou - museli byste být bohatý blázen s reflexy pilota Formule 1 a nulovou sociální inteligenci, abyste auto jako Bugatti Chiron adekvátně využili v provozu. Skutečně lze tedy takové vozy považovat za zbytečné a tím i svým způsobem špatné, jakkoliv chápeme, proč po nich každý touží.


Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 1 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 01Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 2 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 02Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 3 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 03Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 4 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 04Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 5 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 05Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 6 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 06Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 7 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 07Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 8 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 08Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 9 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 09Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 10 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 10Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 11 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 11Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 12 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 12Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 13 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 13Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 14 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 14Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 15 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 15Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 16 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 16Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 17 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 17Podle Američanů je Bugatti Chiron jedním z nejhorších aut dekády, možná mají pravdu - 18 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh rekord 18
Bugatti Chiron sice může jet až 490 km/h, ovšem míst, kde takového tempa můžete dosáhnout, je na této planetě minimum. A lidí, kteří se ho odváží, je ještě méně. A protože měřítka neposouvá tak moc jako předchozí Veyron, skutečně jej můžeme považovat za zbytečný

Zdroje: Jalopnik, Auto Junk

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše