Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh

Všichni ví, že Tesly jsou extrémně rychlé v přímce, mnohokrát už se ale ukázal i to, že takové dokáží být jen krátce a jen párkrát po sobě. Porsche tak výslovně vyzývá novináře týrat Taycan znovu a znovu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh

9.8.2019 | Petr Prokopec

Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh

/

Všichni ví, že Tesly jsou extrémně rychlé v přímce, mnohokrát už se ale ukázal i to, že takové dokáží být jen krátce a jen párkrát po sobě. Porsche tak výslovně vyzývá novináře týrat Taycan znovu a znovu.

Není pochyb o tom, že Tesla Model S P100D je extrémně rychlým vozem, zvlášť v režimu Ludicrous. Je rychlá tak moc, že prakticky nemá konkurenci. Sprint z klidu na stovku totiž dokáže zvládnout dokonce již za 2,28 sekundy, tedy rychleji než Bugatti Chiron s 1 500 koňmi a startovní cenou 2,4 milionu Eur (cca 62 milionů Kč). Problém je jen v tom, že zatímco se Chironem můžete na maximum zrychlovat od rána do večera, s Teslou nikoli - na plný výkon funguje jen chvíli a jen s téměř plně nabitými akumulátory.

Pro okruhovou jízdu je vůz prakticky nepoužitelný, na Nordschleife se přehřeje už po třetině kola a ani sprinty nezvládá dlouho. Kalifornská automobilka ostatně sama přiznala, že systém bateriového managementu konstantně monitoruje vůz a chrání jej před poškozením. Pokud tedy aktivujete rychlý start opakovaně za sebou, technologie vám po určitém počtu vystaví stopku. Respektive vyřadí systém kontroly startu a sníží výkon zhruba o 100 koní.

Tento fakt nevytahujeme proto, že bychom značku s Elonem Muskem v čele chtěli jakkoliv poškodit. Jen poukazujeme na skutečnost, že jakkoliv se Model S P100D často tváří jako král světa, konkurenci za sebou dokáže nechat jen za určitých okolností a po určitý čas. Poté jednoduše narazí na konstrukční limity. A to se nyní pro Teslu stává komplikací.

Nejde o to, že by se kvůli tomu majitelům zhroutil svět, problémem je skutečnost, že na trh míří vůz schopný v tomto ohledu Teslu jasně překonat. A navíc k tomu přihazuje image sportovní legendy. Mluvíme tu o Porsche Taycan, které by mělo být odhaleno již za pár týdnů na autosalonu ve Frankfurtu. Ještě než se tak ovšem stane, automobilka usadila za volant Jonnyho Smithe, který dnes pracuje pro kanál Fully Charged na Youtube.

Smith se dle svých slov stal vůbec prvním člověkem mimo automobilku, který mohl usednout za volant a naplno odzkoušet hlavně dynamický potenciál vozu. Při tom byl výslovně pobízen, aby auto týral dalšími a dalšími ostrými akceleracemi, neboť Porsche už dříve veřejně slíbilo, že Taycan nebude mistrem pár ostrých akcelerací. Smith se tak zaměřil na sprinty z klidu na dvoustovku při využití systému Launch Control. A provedl to 26krát po sobě s časy pod 10 sekund, kdy rozdíl mezi nejlepším a nejhorším činil jen 0,8 sekundy.

Tak konzistentní dynamiky po tolik akcelerací Tesly není schopna za žádných okolností a Porsche se konkurenčnímu stroji očividně vysmívá ještě před uvedením toho svého na trh - dobře ví, že právě tohle americký sedan nezvládá. Je ale pochopitelně otázkou, kdo se bude smát naposledy - jsme nyní ještě více zvědavi na první srovnávací testy mezi elektromobilem ze Zuffenhausenu a z Fremontu. Doufejme přitom, že u toho budou lidé, kteří nebudou nadržovat ani Porsche, ani Tesle.

Závěrem dodejme, že na videu se neobjevuje žádná juniorská verze. Jonny otestoval vrcholné provedení Porsche Taycan, které disponuje dvěma elektromotory, pohonem všech kol a výkonem okolo 600 koní. Baterie o kapacitě 90 kWh by pak měly vystačit na minimálně 500 kilometrů, nejvyšší rychlost přesahuje 250 km/h a zrychlení z klidu na stovku má vůz zvládnout za méně než 3,5 sekundy. Tedy pomaleji než konkurence z Kalifornie, nicméně skutečně neustále.


Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh - 1 - Porsche Taycan 2019 Jonny Smith 01Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh - 2 - Porsche Taycan 2019 Jonny Smith 02Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh - 3 - Porsche Taycan 2019 Jonny Smith 03Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh - 4 - Porsche Taycan 2019 Jonny Smith 04Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh - 5 - Porsche Taycan 2019 Jonny Smith 05Porsche se otevřeně vysmívá Tesle ještě před uvedením svého konkurenta na trh - 6 - Porsche Taycan 2019 Jonny Smith 06
Jonny Smith otestoval jízdní dynamiku Porsche Taycan. Přitom dokázal 26krát za sebou zrychlit z klidu na dvoustovku pod 10 sekund, něco takového Tesla nezvládá

Zdroj: Fully Charged@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše