Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné

Ford dlouho tvrdil, že žádné nové Mondeo nebude. A nakonec je. Pak se říkalo, že bude vyhrazeno jen jednomu trhu. A nakonec není. Nic to ale nemění na tom, že přinejmenším k nám skutečně nemíří pod žádným jménem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné

26.4.2022 | Petr Prokopec

Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné

/

Foto: Ford

Ford dlouho tvrdil, že žádné nové Mondeo nebude. A nakonec je. Pak se říkalo, že bude vyhrazeno jen jednomu trhu. A nakonec není. Nic to ale nemění na tom, že přinejmenším k nám skutečně nemíří pod žádným jménem.

Před měsícem jsme mohli tak trochu se slzou v oku poinformovat o páté generaci Fordu Mondeo. Ta bohužel již nebude k mání v Evropě či Spojených státech, prodávat se začala jen v Číně. Tamní klientela přitom za větší a pohlednější vůz s výkonnějším motorem zaplatí překvapivě nízké ceny. Těšit se pak mimo jiné může hlavně na masivní 43palcový (neboli 1,1metrový) digitální panel, který nahrazuje klasickou palubku i displej infotainmentu. Složen je ze 12,3palcového a 27palcového displeje.

I ceny startující na zhruba 563 tisících korunách byly důvodem našeho smutku, který nyní může být ještě větší. Už v předchozím článku jsme naznačili, že Mondeo nakonec nebude ryze čínskou záležitostí. K dispozici bude totiž také na Středním východě, ovšem nikoli pod nám známým označením. Místo něj tamní zastoupení modrého oválu zvolilo jiný legendární název, a sice Taurus. Tím ovšem některé zákazníky může poněkud zmást.

Dosud nabízený Taurus totiž vycházel z čínského provedení, jež pro změnu mělo základ v evropském Fordu Mondeo. Oproti němu však došlo na prodloužení platformy, rozvor tak narostl na 2 949 milimetrů a délka dokonce na 4 996 mm. Novinka oproti tomu kompletně kopíruje nové Mondeo, což znamená, že je „jen“ 4 935 mm dlouhá a užívá rozvor 2 945 mm. Rozdíly jsou tak sice nepatrné, ovšem v rámci vnitřního prostoru a komfortu jde oproti Taurusu přece jen o krok zpět.

Ve srovnání s čínským Mondeem se pak nový Taurus nemění ani rozměry, ani designem. Vzadu tak zůstávají světla připomínající Mustang, zatímco na přídi najdeme rozměrnou masku s třídimenzionálním výpletem doplněnou úzkými světlomety. Odlišný pak ostatně není ani prostor za nimi, neboť také verze pro Střední východ bude užívat jedinou motorizaci, a to kombinaci přeplňovaného benzinového dvoulitru a osmistupňové automatické převodovky.

Ford ale kupodivu nezměnil pouze označení vozu, nýbrž i jeho nejvýraznější prvek, tedy výše zmíněný 43palcový digitální panel v interiéru. Místo něj si zákazníci musí vystačit pouze s 8palcovým digitálním přístrojovým štítem a 13,2palcovou obrazovkou multimédií. Necháme přitom jen na vás, která verze se vám líbí více - my bychom nakonec asi hlasovali pro zlatou střední cestu, načež bychom spojili 12,3palcový štít s 13,2palcovým centrálním displejem.

Kdy přesně odstartuje prodej, zatím nebylo zmíněno. Ford nicméně uvedl, že jakkoli se Taurus oproti Mondeu na první pohled vůbec neliší, na některé technické změny došlo. „Prach a písek mohou na vnitřních komponentech motoru způsobit pořádnou paseku, stejně jako mohou způsobit předčasné opotřebení zavěšení. Přidejte k tomu horko, a rázem máte extrémní podmínky, jimž musí toto auto čelit,“ uvedl produktový manažer značky Ziyad Dallalah.

Než tedy Mondeo dorazilo z Číny na Střední východ a změnilo se na Taurus, musel si Ford pohrát s motorem, převodovkou a zejména s chladicími systémy. Zda se mu nicméně povedlo tuto misi splnit, bohužel nezjistíme. Obě novinky modrého oválu totiž dále spojuje fakt, že na evropské opravdu nezamíří. Jak je přitom patrné z diskuzí, zájem v našich končinách by byl, zvláště za výše zmíněné ceny.


Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné - 1 - Ford Taurus 2022 prvni sada 01Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné - 2 - Ford Taurus 2022 prvni sada 02Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné - 3 - Ford Taurus 2022 prvni sada 03Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné - 4 - Ford Taurus 2022 prvni sada 04Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné - 5 - Ford Taurus 2022 prvni sada 05Nový a překvapivě levný Ford Mondeo se dostal na další trh, své legendární jméno vyměnil za jiné - 6 - Ford Taurus 2022 prvni sada 06
Nový Ford Taurus je takřka identickým klonem čínského Mondea. Na rozdíly došlo hlavně v interiéru, kde se objevuje menší digitální panel, technika byla více přizpůsobena provozu v prašném a horkém prostředí. Foto: Ford

Zdroj: Ford

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.