Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch

Jakkoli automobilky v letošním roce očekávají horší časy, konec toho loňského si mohly ještě užít. Nečekaný růst má své opodstatnění a týkal se i Škody. Už jen pár automobilek ji v Evrooě prodejně překonává.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch

17.1.2020 | Petr Prokopec

Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch

/

Foto: Škoda Auto, koláž Autoforum.cz

Jakkoli automobilky v letošním roce očekávají horší časy, konec toho loňského si mohly ještě užít. Nečekaný růst má své opodstatnění a týkal se i Škody. Už jen pár automobilek ji v Evrooě prodejně překonává.

Prakticky celý loňský rok jsme byli strašeni informacemi, že lépe již bylo a že světlejší zítřky nás rozhodně nečekají. Nyní tu ovšem máme evropské registrace za prosinec i celý rok 2019, které na první pohled ony černé scénáře rozhodně nepotvrzují. Celkově totiž bylo v zemích EU prodáno 15 340 188 aut, tedy o 1,2 procenta více než předloni. To sice není zrovna enormní vzestup, nicméně je třeba vzpomenout na skutečnost, že první měsíce ještě byly ovlivněny zavedením nového způsobu homologací aut. Výsledky proto byly negativní a do pozitiv se začaly překlánět až ve druhém pololetí.

Prosinec pak vypadá jako splněný sen všech automobilových výrobců, neboť vůbec poprvé v historii došlo k protnutí mety 1,2 milionu prodaných vozů. Konkrétně bylo v Evropě zaregistrováno 1 215 076 nových vozů, což představuje meziroční vzestup o enormních 21,4 procenta. Mohlo by se tedy zdát, že veškeré problémy jsou již překonány a auta se znovu začínají prodávat jako housky na krámě. Jenže realita je o trochu jiná, za daným vzedmutím totiž stojí hned několik faktorů, které se již nebudou opakovat.

V prvé řadě je třeba zmínit, že předloňský prosinec rozhodně nebyl spojen s takovými pozitivy jako ten loňský, místo toho se prodeje propadly o 8,4 procenta. Polovina aktuálního růstu tak vlastně připadá na srovnání stavu do toho, který byl dříve v prosinci obvyklý. O další růst se pak nepřímo postarali politici. Francie a Švédsko se totiž rozhodly zásadně zredukovat systém malusů a bonusů navázaných na výši CO2, zatímco v Nizozemsku došlo na větší zdanění elektromobilů.

Všechny tyto legislativní změny přitom byly spojené s počátkem nového roku, před koncem toho starého tedy Francouzi, Švédové a Nizozemci nakupovali jako diví. Do značné míry je tak i vysvětleno, kam mířila velká část z 92 tisíc kusů Modelu 3, jenž Tesla vyprodukovala za poslední loňský kvartál. Pokud přitom tipujete právě zemi tulipánů, kde celkové registrace vzrostly za prosinec o 113,9 %, trefili jste jackpot. Dá se však předpokládat i velký zájem Švédů, kde trh rostl o 109,3 %.

Když přitom všechny tyto okolnosti sečteme, dostáváme se na nějakých zhruba 200 tisíc vozů. Tedy přesně na tu cifru, o jakou se zvedly prosincové registrace vůči poslednímu měsíci roku 2018. Pokud by ovšem tento růst byl vymazán, jsme v rámci celkových prodejů v mínusu. Bude tedy velmi zajímavé sledovat, s jakým reportem vyrukuje asociace výrobců ACEA v polovině února. Vůbec bychom se ale nedivili, kdyby tato horská dráha opět mířila dolů.

Budoucnost ale již ponechme stranou, místo toho se soustřeďme na jednotlivé značky. Jako první si vezmeme na paškál Škodu, která v rámci celého roku prodala 730 218 aut. Rázem jde tak o druhou nejúspěšnější automobilku v celém koncernu, která za sebou nechala i Audi. Přitom ještě před dvěma roky to byly čtyři kruhy, kdo tahal za silnější konec provazu. To samé pak lze říci i o Fiatu, jenž na tom byl lépe dokonce ještě před dvanácti měsíci. Nyní ale již za Škodou výrazně zaostává.

Aktuálně ostatně již není mnoho výrobců, kteří by na tom v rámci Evropy byly lépe. Králem je samozřejmě Volkswagen, za kterým následuje Renault, Peugeot, Ford, Mercedes, Opel a BMW. Poté ale již přichází ke slovu Škoda, která navíc roste rychlejším tempem než mnichovská automobilka. Je tak dost možné, že za pár měsíců se česká značka přesune ze sedmé příčky na šestou. Na kdysi vysmívaného výrobce by se tak jednalo o neskutečný vzestup.

Tím, komu se naopak loňský rok nevyvedl, je Opel. Německé automobilce nepomohly ani ony prosincové stimuly, což vyústilo v 35,1procentní pád. Celkově je pak sice pokles daleko nižší, ovšem i tak zůstává naprosto jasné, proč vedení značky troubí na poplach a mluví o výpovědích. Pokud se totiž automobilce nezvedne výkonnost, pak bude v případě koncernu PSA stejným mlýnským kamenem na krku, jako tomu bylo, když spadala pod GM.

Z dalších značek lze zmínit hlavně Smart, který si v prosinci polepšil o neskutečných 126,9 procenta. To je více než překvapivé zvláště proto, že nabídku automobilky již tvoří pouze elektrické verze. Jak se tedy zdá, sazka na alternativní pohon, který se Smartem bude spojován jako jediný i nadále, se začíná vyplácet. Radovat se z toho může hlavně Mercedes, pro který tento úspěch představuje vidinu výrazných úlev na pokutách EU za nadlimitní emise CO2.

Kde naopak lze očekávat stále vyšší paniku, to je Jaguar. Britové za sebou totiž mají jak neúspěšný prosinec, tak i celý rok. A pokud si to spojíme se skutečností, že o jejich elektrický I-Pace není zájem i přes zisk několika mezinárodních ocenění, pak je zjevné, že tato značka neprožívá dobré časy a bude muset opravdu výrazně zabojovat, aby se vrátila na výsluní. Zda jí na to ale mateřská Tata poskytne finance, není vůbec jisté, neustále se hovoří i o možném prodeji.


Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 1 - Prodeje EU 12-2019 01Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 2 - Prodeje EU 12-2019 02Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 3 - Prodeje EU 12-2019 03Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 4 - Prodeje EU 12-2019 04Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 5 - Prodeje EU 12-2019 05
Prodeje v prosinci 2019 razantně vzrostly, díky kombinaci několika vlivů

Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 6 - Skoda Octavia Combi 2017 cervena 01Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 7 - Skoda Octavia Combi 2017 cervena 03Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 8 - Skoda Octavia Combi 2017 cervena 10
Z daného posunu těžila i Škoda, která se loni stala sedmou nejúspěšnější automobilkou starého kontinentu i s končící Octavií v nabídce

Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 9 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 09Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 10 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 11Prodeje aut v Evropě nečekaně prudce vzrostly, Škodě přinesly historický úspěch - 11 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 14
Ta nová by vzhledem k jejímu vřelému přijetí mohla českou automobilku posunout ještě výš

Zdroje: ACEA, Škoda Auto

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše