Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu?

Pokuty za nadlimitní spotřebu paliva resp. emise CO2 jsou dnes alfou a omegou existence zejména evropských výrobců aut. VW říká, že je platit nebude, jenže nebude to zadarmo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu?

14.1.2020 | Petr Prokopec

Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokuty za nadlimitní spotřebu paliva resp. emise CO2 jsou dnes alfou a omegou existence zejména evropských výrobců aut. VW říká, že je platit nebude, jenže nebude to zadarmo.

Letošní rok je vůbec prvním, kdy v Evropě začínají platit opravdu přísná pravidla pro maximální průměrnou spotřebu paliva resp. emise CO2 aut v prodeji. Svým způsobem jde o přechodné období, neboť nový limit 95 g CO2/km se týká „jen” 95 procent produkce toho kterého výrobce, relativní klid ale potrvá jen chvíli. Od 1. ledna 2021 bude nový limit tvrdě vymáhán u všech aut v prodeji, přičemž za jeho nedodržení hrozí pokuty, které mohou být za určitých okolností a u některých výrobců doslova likvidační.

Včera zmiňovaná studie přitom naznačuje, že na nové limity není na starém kontinentu připraven prakticky nikdo. Nejblíže jim je Toyota, ovšem i japonskou automobilku má čekat odvod pokuty na bruselské konto, navíc evropské aktivity jsou pro Japonce jen okrajovou záležitostí. Brusel tak má dle odhadů nejvíce obohatit Volkswagen, který by za nedodržení pravidel měl zaplatit neskutečných 113,4 miliard korun, tedy zhruba na jednu třetinu svého zisku. Sama automobilka však naznačuje, že nic takového dělat nebude.

„Limity splníme. Naší misí dokonce je, že se dostaneme pod ně. Nebudeme proto platit žádné pokuty,“ říká prodejní šéf firmy Jürgen Stackmann. „Chceme podpořit veškeré naše elektromobily, tedy e-up!, e-Golf a ID.3,“ uvedl dále. To jsou jistě zajímavá slova, ovšem je třeba číst mezi řádky. Volkswagen se zjevně hodlá vyhnout placení pokut tím, že bude tratit na elektromobilitě. Suma sumárum budou nová pravidla pro firmu drahá a zisk poklesne tak jako tak, jen z toho nebude profitovat bruselská kasa.

Stackmann dodal, že značka hodlá už letos prodat 100 tisíc elektrických aut. Pokud si přitom uvědomíme, že na každém ID.3 prodělává 70 tisíc korun, rázem se tu bavíme o sedmimiliardové ztrátě jen v rámci výroby. Prodělek nejspíše bude ještě vyšší, neboť oněch 70 tisíc zní jako velmi optimistické číslo. Starší e-Golf je navíc dražší na montáž a jeho prodej je už teď třeba podporovat značnými slevami a podobně na tom bude e-up!. Ostatně, Škoda prodělává na každém Citigo iV přes 200 tisíc Kč.

Jakkoliv vysoké ale budou prodělky spojené s elektrickými vozy, stále nepůjde o tak vysokou částku, jakou by Volkswagen zaplatil na pokutách. Otázkou tedy vlastně je, zda oněch 100 tisíc aut skutečně bude stačit k tomu, aby bylo vykompenzováno CO2 aut osazených výkonnějšími spalovacími motory. Na to však budeme mít odpověď nejdříve za rok. A jelikož navíc letos není třeba splnit limit na 100 %, bude stále pouze částečná.

Přesunout se tedy můžeme k Mercedesu, jenž by dle oné studie měl na pokutách odvést Evropské unii 25,2 miliardy korun. To je citelně méně než VW, nicméně zatímco „lidovému vozu“ lze věřit, že nápomocny mu budou elektromobily, třícípá hvězda se na nic takového spolehnout nemůže. O SUV EQC je momentálně mizivý zájem, který stěží vykompenzuje cokoli. Odvod pokuty do bruselské pokladnice je tak v podstatně neodvratný.

I proto již šéf automobilky Ola Källenius naznačil, že ohlášené propouštění nemusí být konečnou. „Momentálně již nestačí vyrábět pouze nádherné vozy. Musí být také udržitelné, a to nikoliv pouze v rámci emisí, ale také v případě výroby.“ To nejspíše znamená, že doba tučných šeků je u třícípé hvězdy minulostí. Místo toho automobilku čeká opravdu razantní utahování opasků, neboť do elektromobility je třeba investovat dále, jinak budou akcionáři bez dividend dlouhodobě.

EU tedy zjevně našla účinný způsob, jak výrobce donutit k produkci bateriových aut, to jsme ostatně tušili. Problémem však je, že výroba není prodej, poptávka po nich je dále velmi malá a bez dotací zcela minimální. Automobilky tak musí předem počítat s prodejem za ceny pod skutečnou hodnotou a utěšovat se tím, že to je levnější než pokuty. To je ovšem činí mnohem zranitelnějšími vůči konkurenci, hrozba propouštění se tím jen stupňuje, což pro změnu povede k ekonomické nejistotě a tedy dalšímu snížení zájmu o nová auta. Komu tím EU chce pomoci, je otázkou, zvláště když všichni dobře víme, že výroba elektřiny pro ona ohleduplnější auta stejně neprobíhá bez emisí CO2, takže reálný efekt celé změny je velmi malý, pokud vůbec nějaký.


Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 1 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 22Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 2 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 23Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 3 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 24Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 4 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 25Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 5 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 26Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 6 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 27Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 7 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 30Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 8 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 32Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 9 - VW ID.3 2019 prvni oficialni sada 33
Volkswagen říká, že se zvrátí hrozbu pokut ze strany EU za nadlimitní emise CO2, ovšem jen za pomoci ztrát na výrobě elektromobilů

Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 10 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 02Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 11 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 03Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 12 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 04Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 13 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 05Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 14 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 06Prodejní šéf VW říká, že firma EU žádné pokuty platit nebude, ale za jakou cenu? - 15 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 07
Mercedes se momentálně na něco takového spolehnout nemůže, jeho situace je ještě komplikovanější

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše