Range Rover a Range Rover Sport: ještě lepší

Anglický Land Rover modernizoval své velké čtyřkolky více než byste si mysleli. Majestátní SUV Range Rover a Range Rover Sport dostaly nové tváře, motory i interiér, inovací se dočkaly také podvozky, převodovky a další použité technologie. Navíc se čeští zákazníci mohou těšit na lepší sevis v podobě nového distributora z Rakouska.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Range Rover a Range Rover Sport: ještě lepší

29.1.2010 | Jiří Kaloč | Přidat příspěvek

Range Rover a Range Rover Sport: ještě lepší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Anglický Land Rover modernizoval své velké čtyřkolky více než byste si mysleli. Majestátní SUV Range Rover a Range Rover Sport dostaly nové tváře, motory i interiér, inovací se dočkaly také podvozky, převodovky a další použité technologie. Navíc se čeští zákazníci mohou těšit na lepší sevis v podobě nového distributora z Rakouska.

Kdo se obával útlumového programu v souvislosti s převzetím automobilky indickou společností Tata, může být v klidu. I v době krize v britském Solihullu pečlivě pracují na novém oživovacím programu pro druhou desetiletku třetího tisíciletí, přičemž již v roce 2011 má být uveden na trh nejmenší Range Rover na bázi studie LRX. Připravují se také modely s hybridním pohonem, ale v letošním roce byly zatím od základu přepracovány velké čtyřkolky. Podívejme se proto detailněji na každou zvlášť.

Range Rover

Na první pohled dělí od předchůdce "jachty na kolech", tedy luxusního Range Rover především motor a široká škála prvků výbavy. jak sjme mohli sami vyzkoušet, nabízí tento špičkový automobil při jízdě nevšední zážitek, a jestliže se pohybujeme na poli terénních čtyřkolek, stylověji snad už cestovat nelze. Koncept současného „RR“ pochází z roku 2002, kdy byl Land Rover ještě součástí automobilky BMW. Mezitím se u britského výrobce vystřídali další dva majitelé, ale lehce zbroušené hranaté tvary jakoby nestárnou. Designérům Land Roveru se proto stále daří udržovat jeho vzhled kosmetickými změnami na úrovni doby.

O trochu jiný „vzhled“ modelového ročníku 2010 se postaral přepracovaný nárazník s integrovanými mlhovkami úplně dole. Zatímco mřížka chladiče s lamelami a’la Range Rover Sport je větší a strmější, nové přední LED světlomety jsou mnohem nižší, takže příď Range Roveru nyní působí členitěji, aniž by se nějak měnila například přední celohliníková kapota s plastickým nápisem Range Rover. Společně s přední maskou byl také sjednocen tvar bočních výdechů vzduchu. Skutečným srdcem inovace je však nový motor s označením V8 Supercharged. Kompresorem přeplňovaný zážehový osmiválec se zdvihovým objemem 5,0 litru sice nenabídne „výstavní“ hodnotu emisí CO2, přesto plní normu Euro 5 a přes výkon vyšší o 30 procent má o 7 procent nižší spotřebou než předchozí motor 4,2 litru. Verzi V8 Supercharged doplňuje, stejně jako u jeho předchůdce, vznětová alternativa v podobě osmiválce TDV8 3.6 (200 kW).

Kvalita použitých materiálů uvnitř nového Range Roveru představuje absolutní špičku současné automobilové produkce, v interiéru současně najdete některé technické lahůdky. Za zmínku určitě stojí informační a zábavní systém Dual View. Zatímco řidič sleduje navigaci, spolujezdec se může v klidu dívat na film z DVD - na jediné obrazovce, podobně jako je tomu třeba u Mercedesu třídy S. Mechanické ručičky a ciferníky na přístrojové desce ustoupily LCD displeji s virtuálními stupnicemi. Z dalších novinek stojí za zmínku také podvozek Adaptive Dynamics s možností plynulé regulace tuhosti tlumičů, větraná sedadla s koženým čalouněním, elektricky nastavitelná opěradla zadních sedadel nebo asistent upozorňující na opuštění jízdního pruhu na dálnici či kamerové sledování okolí vozu, které přijde vhod v terénu i ve městě.


Range Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 1 - 2010_Range_Rover_009_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 2 - 2010_Range_Rover_010_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 3 - 2010_Range_Rover_011_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 4 - 2010_Range_Rover_015_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 5 - 2010_Range_Rover_016_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 6 - 2010_Range_Rover_017_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 7 - 2010_Range_Rover_018_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 8 - 2010_Range_Rover_019_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 9 - 2010_Range_Rover_020_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 10 - LR-V8_5.0_Supercharged_02_LR

Range Rover Sport

Také menší Range Rover Sport se dočkal důkladné modernizace, vždyť celkový počet nových dílů dosahuje čísla 3000. Modelový rok 2010 lze rozpoznat podle nižší mřížky chladiče se dvěma lamelami místo tří, a podle nových LED světlometů vpředu i vzadu. Nejrozsáhlejší inovace se však udály uvnitř. Turbodiesel 2,7 litru byl nahrazen novým motorem TDV6 3,0 s výkonem 180 kW a točivým momentem 600 N.m, který se bude nabízet společně se vznětovým osmiválcem 3,6 litru (200 kW, 640 N.m). Špičkové zážehové provedení nabídne pětilitrový osmiválec s kompresorem o výkonu 375 kW. Ten díky přímému vstřikování, variabilnímu časování a kompresoru Twin Vortex spotřebuje přibližně o 8 procent méně paliva než jeho předchůdce, a to při zvýšení výkonu o 30 procent. Potěšení z jízdy umožní přepracovaný podvozek s novou konstrukcí nápravových čepů, velkoryseji dimenzovanými brzdami (u verze V8 Supercharged s šestipístovými čelistmi Brembo) a ještě přesnější řízení s rychlejší odezvou. S motorem V8 Supercharged se ke známým režimům systému Terrain Response přidává další, který poskytuje nejvyšší míru bezpečnosti při jízdě po silnici. Kromě toho zážehový osmiválec podporuje ještě systém inteligentního řízení charakteristiky podvozku Adaptive Dynamics.

Velmi působivý je nový interiér verze Sport. Za volantem sice najdete všechno na svém místě, ale v mnohem ušlechtilejší formě, což mají na svědomí nejen špičkové přírodní materiály (dřevo a kůže), ale také mnohem kvalitnější měkčené plasty. Luxusní eleganci umocňuje osvětlení vnitřního prostoru anglického vozu bílými diodami. K větší pohodě za volantem by mělo také přispět snížení počtu ovládacích prvků na polovinu při zachování stávajícího komfortu. Sedadla se vyznačují novým polstrováním a lepším bočním vedením. Zdokonalení zaznamenal i navigační systém s pětipalcovým displejem. Stejně jako u Discovery 4 si do RR Sport můžete objednat pětikamerový sledovací systém, který pomáhá předcházet poškození laku v terénu a ve městě usnadňuje parkování.

Range Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 11 - 2010_Range_Rover_Sport_001_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 12 - 2010_Range_Rover_Sport_002_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 13 - 2010_Range_Rover_Sport_005_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 14 - 2010_Range_Rover_Sport_006_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 15 - 2010_Range_Rover_Sport_012_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 16 - 2010_Range_Rover_Sport_013_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 17 - 2010_Range_Rover_Sport_014_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 18 - LR-V8_5.0_Naturally-Aspirated_02_LRRange Rover a Range Rover Sport: ještě lepší - 19 - LR-V8_5.0_Naturally-Aspirated_LR

Jiří Kaloč

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše