Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio

Zapomeňte na novátorské tvary konceptu Renault Captur, stejné jméno v sériové podobě převezme jakýsi hypertrofovaný plagiát malého Clia.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio

16.12.2012 | Petr Miler | 3 příspěvky

Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zapomeňte na novátorské tvary konceptu Renault Captur, stejné jméno v sériové podobě převezme jakýsi hypertrofovaný plagiát malého Clia.

Vzpomínáte? Na začátku loňského roku Renault s velkou pompou ukázal světu studii Captur, která měla naznačovat budoucí podobu francouzské variace na Nissan Juke nebo také nástupce nepříliš úspěšného modelu Modus. Dávalo to všechno smysl - SUV jsou dnes populární, Renault si v této třídě prakticky neškrtl a jak jinak se v ní prosadit než spojením osvědčené techniky sesterského Nissanu s výrazným designem ve francouzském střihu?

Realizace tohoto nápadu se zdála být hudbou vzdálenější budoucnosti, už letos v říjnu se ale provalilo, že Renault se sériovou verzí přijde už na začátku roku 2013 a vůz představí na ženevském autosalonu. To znělo nadějně, ale jen pokud jste si zprávu nepřečetli celou - sériová podoba totiž měla hodit za hlavu pozoruhodný design Laurense van den Ackera a místo něj vsadit na řešení použitá na nové generaci Clia. A to nakonec nejen vizuálně, ale i technicky - technika Nissanu Juke měla zůstat na druhé koleji.

Nyní se ukazuje, že všechny tyto zvěsti byly pravdivé. Renaultu totiž unikla montážní příručka, která popisuje způsob instalace jakýchsi polepů vnitřních prahů na sériový Captur. A právě na ní je vidět sériová podoba vozu - sice jen na ilustraci shodné zřejmě s těmi, jaké se podávají na patentový úřad, ale je.

A pohled je to už na první pohled překvapivý. Vsadili bychom si, že vám po něm z úst vypadne jen slovo: „Clio!” a poté možná budou následovat pochybnosti o tom, zda to náhodou není opravdu jen Clio. Ale není, základní designové nápady jsou sice stejné (včetně čehosi jako černé surfařské prkno vnořené do spodní části dveří), detaily se ale liší - vůz nemá zadní kliky v C-sloupcích, jiný je přední nárazník, auto je pochopitelně vyšší a také koncová světla jsou trochu více do kulata. Jinak je to ale Clio jak vyšité, ne nadarmo se autu donedávna říkalo „Clio SUV” v domnění, že Renault na název Captur raději zapomene.

Nezapomněl, vtisknul jej ale úplně jinak koncipovanému autu a podle nás je to škoda. Věříme, že výsledek nebude v celé své kráse ošklivý a možná ani marný z hlediska použitelnosti, jenže jeho název vyvolává očekávání svébytného SUV novátorských tvarů, toto je velmi umírněné přizvedlé MPV.

Na další detaily si musíme počkat, dá se však počítat s tím, že výsledek bude čímsi ve stylu konkurenčního Fordu EcoSport, který je de facto zvýšenou Fiestou. Také Captur tedy zřejmě vsadí na techniku nového Clia a jsme zvědavi, jestli vůbec nabídne pohon všech kol. Snad ano.

Kdy se dozvíme více? Pokud se britští kolegové (a aktuální únik dílenské příručky by tomu napovídal) nemýlili ani v případě ženevské premiéry, pak lze virtuální představení vozu očekávat někdy v lednu nebo v únoru, Renault to tak obvykle dělá. Minimálně design Capturu nás tou dobou ale už určitě nepřekvapí.


Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 1 - Renault Captur 2013 seriovy unik 01Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 2 - Renault Captur 2013 seriovy unik 02
Toto je sériová podoba nového Renaultu Captur, bez větších pochybností

Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 3 - Renault Captur 2013 seriovy unik 03Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 4 - Renault Captur 2013 seriovy unik 04
Z tohoto materiálu snímky pocházejí, i proto nemáme pochybnosti o autenticitě

Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 5 - Renault Captur 01Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 6 - Renault Captur 02Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 7 - Renault Captur 03Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 8 - Renault Captur 04Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 9 - Renault Captur 05Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 10 - Renault Captur 07Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 11 - Renault Captur 08Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 12 - Renault Captur 09
Koncept vozu stejného jména sliboval trochu jiné pojetí

Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 13 - Renault Clio IV 2012 oficialni 30Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 14 - Renault Clio IV 2012 oficialni 34Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 15 - Renault Clio IV 2012 oficialni 33Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 16 - Renault Clio IV 2012 oficialni 37Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 17 - Renault Clio IV 2012 oficialni 38Renault Captur 2013: unikla sériová podoba malého SUV, je to jen přerostlé Clio - 18 - Renault Clio IV 2012 oficialni 39
Realita je ale blízká spíše novému Cliu po mučení na skřipci

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše