Renault Captur: francouzský Juke bez střechy

Ani Renault nelení a pro ženevský autosalon si připravil své novinky. Jednou z nich bude koncept crossoveru Captur, který je trochu kupé, trochu SUV a trochu kabrioletem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Renault Captur: francouzský Juke bez střechy

11.2.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Renault Captur: francouzský Juke bez střechy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ani Renault nelení a pro ženevský autosalon si připravil své novinky. Jednou z nich bude koncept crossoveru Captur, který je trochu kupé, trochu SUV a trochu kabrioletem.

Jistě si vzpomenete na Nissan Juke, vzhledově dosti „ujeté” malé SUV, které se k podivu nejednoho z nás nakonec dostalo do výroby v podobě takřka odpovídající někdejšímu konceptu téhož jména. Nyní před sebou máme koncept Renaultu Captur, který dost možná čeká stejný osud - dnes vypadá jako šílený koncept, vzhledem k rozměrové spřízněnonosti právě s Jukem ale očekáváme, že se coby koncernové dílko dostane dříve nebo později do výroby. V jaké podobě? To je zatím obtížné předjímat, pro tuto chvíli si ale určitě můžeme říci, co nabídne v podobě studie.

Předně je to specifický design, který kráčí ve stopách nedávných konceptů značky. Podle automobilky vznikl Captur na základech vzhledu studie DeZir, ale přidal ji techničtější, rozumějte funkčnější rozměr. Nadto Renault přiznává inspiraci tělem atleta, využívajícího ochranných prvků jako je helma či rukavice. A když se na Captur chvíli zadíváte, vypadá opravdu trochu jako bruslař v parku, navlečený do všemožných chráničů.


Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 1 - Renault Captur 02Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 2 - Renault Captur 03Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 3 - Renault Captur 04

Tím ale specifika zevnějšku nekonční. Velkým překvapením je odnímatelná pevná střecha, která dovolí udělat z vozu tak trochu kabriolet (přesnější by bylo označení targa). Za běžné nelze označit ani dveře, které se vyklápí jako motýlí křídla, a 22" kola z lehkých slitin, obouvající pneumatiky s ultranízkým profilem.

Interiér je pojat podobně futuristicky jako zevnějšek a čtyři samostatná karbonová sedadla pro posádku obklopuje výrazně zbarvenými, trvale prosvětlenými plasty. Podle designéra vozu zajišťuje právě toto pojetí vnímání interiéru jako vřelého a přitom sportovně působícího místa. Inu, posuďte sami.

Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 4 - Renault Captur 08Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 5 - Renault Captur 09

Pod kapotou konceptu najdeme naftový motor o objemu 1,6 litru, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel. Má nabízet výkon až 160 koní a ačkoli se s ním v této podobě v žádném sériovém Renaultu zatím nesetkáme, ve verzi se 130 koňmi by se jménem Energy dCi měl nahradit současné jedna-devítky.

Motor je spojen s dvouspojkovou automatickou převodovkou EDC a jeho výkon je dále přenášen na kola obou náprav přes nový, mechanický diferenciál RX2, schopný poslat výkon i samostatně na jediné z kol, které to zrovna potřebuje. Tato výbava zajistí Capturu s hmotností okolo 1 300 kg zrychlení z klidu na 100 km/h za rovných 8 sekund, spotřeba paliva odpovídá emisím CO2 ve výši 99 g na kilometr jízdy. Přesnou hodnotu ale Renault nezveřejnil.

Renault Captur se světu pochopitelně představí na blížícím se ženevském autosalonu, kde se o něm zřejmě dozvíme ještě o něco více. A i kdyby ne, určitě vám ze Švýcarska přineseme více jeho fotografií.

Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 6 - Renault Captur 01Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 7 - Renault Captur 05Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 8 - Renault Captur 06Renault Captur: francouzský Juke bez střechy - 9 - Renault Captur 07
Renault Captur na fotografiích...


...i na prvním videu.

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše