Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty

Rumunské SUV je všechno, jen ne luxusní auto, když mu ale seberete střechu a pořádně se vyřádíte na jeho interiéru, může i něco takového připomínat. Cena se ovšem původním ideálům Dacie poněkud vzdaluje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty

28.8.2020 | Petr Prokopec

Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty

/

Foto: Auto K9

Rumunské SUV je všechno, jen ne luxusní auto, když mu ale seberete střechu a pořádně se vyřádíte na jeho interiéru, může i něco takového připomínat. Cena se ovšem původním ideálům Dacie poněkud vzdaluje.

V dobách dávno minulých bylo docela normální, že off-roady neměly pevnou střechu. Této tradici nicméně zůstal věrný v podstatě jen Jeep se svým Wranglerem, ve všech ostatních případech začalo s navyšováním požadavků na bezpečnost docházet na zastřešování interiérů. I proto, že taková auta měla nabídnout dostatek komfortu kdekoliv na světě. Tedy i na velmi horkých nebo naopak velmi studených místech, kde by skládací plátno bylo nedostačující.

S ohledem na zkraje zmíněné ale není překvapivé, když výrobci čas od času míří ke kořenům této kategorie, přílišných úspěchů ale obvykle nedosahují. Třeba takový Nissan Murano CrossCabriolet byl z trhu stažen po pouhých třech letech kvůli výraznému nezájmu publika. O trochu více štěstí pak sice má Range Rover Evoque Convertible, ovšem ani v jeho případě nelze vsázet na enormní registrace. A bestsellerem zatím není ani VW T-Roc Cabriolet.

Důvodem neúspěchu nebude ani tak vyšší cena oproti verzím s pevnou střechou, to spíše menší praktičnost, kterou se snaží vyvážit více stylu. Za SUV s pevnou střechou se dnes už prakticky nikdo neohlédne, dvoudvéřový kabriolet s vyšší stavbou karoserie a přizvednutým podvozkem má ale k čemukoli obvyklému daleko. Vlastně se proto nelze divit příchodu Dacie Duster, jejíž kokpit byl otevřen větru a slunci a přitom obdařen pořádnou dávkou luxusu navíc.

Za příchodem novinky ovšem nestojí automobilka, nýbrž rumunská firma Auto K9. Ta již má s úpravami Dacií nemalé zkušenosti, neboť v minulosti proměnila třeba čtyřdvéřový Logan na kupé. A nebo tentýž model zbavila střechy. Nyní ovšem zachází ještě o krok dále, neboť v případě Dusteru došlo na obojí. Minulostí jsou tedy zadní dveře, stejně jako pevná střecha. Nahradily ji elektricky sklopné panely, jež se schovávají za zadními sedadly.

Novinka dostala označení Summer Duster, čemuž odpovídá nejen odstranění pevné střechy, ale také příchod dřevěných dekorů. S odkazem na jachty tak lze počítat jak na zádi, tak v případě podlahy. Dále pak nechybí bílé kožené čalounění, které koresponduje s bílým lakem. Kontrastním prvkem jsou pak zvenčí černá litá kola, zpětná zrcátka nebo maska chladiče, zatímco uvnitř byly ve stejném odstínu vyvedeny veškeré dekory.

Mimo již zmíněné se Summer Duster dočkal také rozměrného tabletu ve stylu Tesel, stejně jako byl kvůli tuhosti zachován střešní oblouk. Tedy věc dnes již příliš nevídaná. Naznačena by jím mohla být omezená sériová výroba - u auta pro parádu by vzhled takovým prvkem nikdo nehyzdil.

S podrobnosti na toto téma ovšem firma Auto K9 nezveřejnila. Uvádí pouze, že projekt vznikl na základech nabouraného SUV první generace, přičemž veškeré práce zabraly zhruba čtyři měsíce a vše vyšlo na nějakých 30 tisíc Eur (cca 788 tisíc korun). Tím se ovšem Summer Duster dostává do poněkud vysokých cenových sfér, které jeho šance na komerční prodej hatí. A nebo byste si koupili Duster skoro za milion?


Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 1 - Dacia Summer Duster 2020 prvni 01Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 2 - Dacia Summer Duster 2020 prvni foto 01Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 3 - Dacia Summer Duster 2020 prvni foto 02Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 4 - Dacia Summer Duster 2020 prvni foto 03Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 5 - Dacia Summer Duster 2020 prvni foto 04Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 6 - Dacia Summer Duster 2020 prvni foto 05Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 7 - Dacia Summer Duster 2020 prvni 02Rumuni stvořili dosud nejluxusnější Dacii Duster, uvnitř připomíná Tesly i jachty - 8 - Dacia Summer Duster 2020 prvni 03
Dacia Duster přišla o střechu a zadní pár dveří, místo toho nabízí jízdu s větrem ve vlasech. Kdo si ji bude moci užívat, teprve uvidíme. Foto: Auto K9

Zdroj: Auto K9

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše