Rusové udělali z Lady Niva drsný armádní speciál, i kvůli němu je teď Polsko v pozoru

Lada Niva po čtyřiačtyřiceti letech života vypadá na všechno, jen ne na adepta na vojenskou službu, přesně tím se stala. A výsledek je od originálu skoro k nerozeznání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové udělali z Lady Niva drsný armádní speciál, i kvůli němu je teď Polsko v pozoru

14.9.2021 | Petr Prokopec

Rusové udělali z Lady Niva drsný armádní speciál, i kvůli němu je teď Polsko v pozoru

/

Foto: OKB Technika

Lada Niva po čtyřiačtyřiceti letech života vypadá na všechno, jen ne na adepta na vojenskou službu, přesně tím se stala. A výsledek je od originálu skoro k nerozeznání.

Lada Niva se v prakticky nezměněné podobě vyrábí již od roku 1977. Původně šlo jen o třídveřový off-road, k němu ovšem posléze přibyla i pětidveřová varianta. Záběr těchto aut pak byl neskutečný, neboť kromě civilních verzí vznikly také sanitky či záchranářská vozidla. Mimo to pak Niva svého času sloužila i nizozemské pobřežní hlídce, stejně jako chorvatské armádě, pro kterou se jednalo o stěžejní čtyřkolku, neboť země si nemohla dovolit skutečné vojenské modely jako UAZ-469 nebo GAZ-69.

Nyní - tedy po všech těch letech - se Niva má stát součástí i ruské armády, což zní velmi zvláštně. Přece jen tu máme starodávný model, který má krátce před důchodem. Navíc Rusové nemají zrovna v tomto ohledu aut s pohonem 4x4 nedostatek. I proto se ostatně Niva nezařadí na seznam bojových prostředků ve standardním provedení, nýbrž jako vůz zvaný Sarmat-2 z dílen firmy OKB Technika. Jde tedy o specifické provedení, které oproti základu přišlo o boční dveře i střechu. Zbývající panely karoserie pak byly vyměněny či upraveny, díky čemuž vůz náležitě zdrsněl.

Modifikacemi prošel rovněž interiér, který nejvěrněji vystihuje slovo „spartánský“. Vpředu je totiž možné najít pouze volant a přístrojový štít, jimž dělá společnost lékárnička, hasicí přístroj a dvojice sedadel. Jedno sedadlo se pak nastěhovalo ještě dozadu, Sarmat-2 je tak určen pouze tříčlenné posádce. Ta však na hlídku může vyrazit v plné polní, stejně jako vůz pobere také 12,7milimetrový kulomet Kord, vrhač granátů AGS-17 a pochopitelně nemalé zásoby munice.

Rusové tento představili v rámci vojenského cvičení Zapad-2021, které se uskutečnilo podél hranic s Běloruskem. A jakkoliv prezident Vladimír Putin uvedl, že není proti nikomu zaměřeno, s ohledem na napjaté vztahy obou zemí se „západem“ je evidentní, že tu máme demonstraci síly. I proto bylo do akce nasazeno přes 290 tanků a řada raketometů, kvůli čemuž takové Polsko dokonce zavedlo stav pohotovosti.

Během cvičení se přitom flotila vozů Sarmat-2 nepředvedla jen na zemi, ale také ve vzduchu. Buggyna byla totiž uzpůsobena i transportu helikoptérami, a to jak v jejich nitru, tak v závěsu. OKB Technika upravila také pohonnou jednotku, kterou je sice i nadále 1,7litrový čtyřválec, ten však nově zvládá operovat i ve výšce 4 500 metrů nad mořem, byť jen krátce.

Výkon benzinového motoru kvůli tomu klesl z 83 na 80 koní, nadále jej však má na starosti pětistupňový manuál. S tím se Sarmat-2 rozjede maximálně na 130 km/h, chybějící dynamiku pak dohání praktičností. Uvézt totiž dokáže až 600 kilogramů nákladu, byť pochopitelně v té chvíli již zadní sedadlo zůstává neobsazeno a musí být demontovány i veškeré zbraně. Maximální hmotnost vozu totiž nesmí překročit dvě tuny.


Rusové udělali z Lady Niva drsný armádní speciál, i kvůli němu je teď Polsko v pozoru - 1 - Lada Niva Sarmat-2 2021 prvni foto 01Rusové udělali z Lady Niva drsný armádní speciál, i kvůli němu je teď Polsko v pozoru - 2 - Lada Niva Sarmat-2 2021 prvni foto 02Rusové udělali z Lady Niva drsný armádní speciál, i kvůli němu je teď Polsko v pozoru - 3 - Lada Niva Sarmat-2 2021 prvni foto 03Rusové udělali z Lady Niva drsný armádní speciál, i kvůli němu je teď Polsko v pozoru - 4 - Lada Niva Sarmat-2 2021 prvni foto 04
Sarmat-2 vzešel z Lady Niva, jejíž ústrojí i používá. To však bylo upraveno kvůli vysokým nadmořským výškám, ve kterých musí operovat. Stejně tak prošel modifikacemi interiér, který kromě tří vojáků v plné polní pobere i kulomet a vrhač granátů. Foto: OKB Technika

Zdroj: OKB Technika

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.