Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie

Jeho autor dosud asi nejvíc proslul tím, že jako pilot odmítl skákat podle „vyděračských“ pravidel Mezinárodní automobilové federace, která přišla v návaznosti na ruskou invazi. Nyní se ukazuje, že se během závodnického volna neflákal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie

27.7.2023 | Petr Prokopec

Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie

/

Foto: Rospatent, CC0 Public Domain

Jeho autor dosud asi nejvíc proslul tím, že jako pilot odmítl skákat podle „vyděračských“ pravidel Mezinárodní automobilové federace, která přišla v návaznosti na ruskou invazi. Nyní se ukazuje, že se během závodnického volna neflákal.

Jaká je aktuálně situace v Rusku? To záleží na tom, jaký z úhlů pohledu si vyberete, přičemž o ty nepokřivené je nouze. Taková Lada třeba uvedla, že její červnové prodeje jsou o 272 procent vyšší než ve stejném měsíci loňského roku. A za celé první pololetí pak tato značka má na kontě 92,2procentní růst. Jsou to fakta, je nicméně třeba dodat, že za onen červen má Lada na kontě jen 27 839 registrací a celý růst je dán hlavně nízkou statistickou základnou z loňska.

Takto by šlo komentovat skoro jakékoli úspěchy či naopak neúspěchy země, my se pokusíme zůstat nezaujatí a podíváme se na aktivity tamního závodníka Romana Rusinova a jeho kolegů. Ti si na sklonku loňského roku nechali zapsat ochrannou známku na jméno Rossa, přičemž v té době nebylo jasné, proč tak činí. Většina lidí předpokládala, že se pod tímto názvem bude prodávat kupříkladu závodní oblečení, nově se však ukázalo, že Rusinov s kolegy chystá sporťák, jenž má dorazit jak v ryze okruhové, tak i silniční verzi.

Potvrzují to patentové obrázky z veřejné databáze ruského Rospatentu, krom nich ale o projektu není známo mnoho informací. Dle těch dostupných se pod vizáž auta podepsal Igor Jermilin, bývalý šéfdesignér dnes již zaniklé ruské značky Marussia, jejíž někdejší prodejní fiaska novinka vizuálně připomíná. Marussia po nějaký čas figurovala i ve Formuli 1, do které se ostatně skrze aktuálně taktéž již nefungující tým Midland pokoušel prodrat také Rusinov. Jeho aktivity ale nakonec zmařil nedostatek sponzorů.

Zpět ale ke sporťáku, který skutečně nese jisté rysy Marussie B1. Zvláště pokud se jedná o verzi bez monstrózního zadního křídla. Po stránce technické ale chystaná Rossa ve šlépějích svého duchovního předchůdce nejspíše nepůjde. Marussia totiž používala motory Cosworth, ke kterým se zřejmě nedostane. Rusinov se pro mezinárodní úřady stal už loni nežádoucím, neboť odmítl jezdit za podmínek stanovených FIA. Tedy že by se třeba zřekl ruské vlajky.

Když si nicméně vezmeme, že z domácích výrobců stojí za zvážení snad jen Aurus, a ti čínští nejsou v oblasti výkonných spalovacích agregátů zrovna na špici, je dost možné, že supersport zůstane jen snem zachyceným na přiložených ilustracích. Ostatně se dá očekávat, že vůz by bylo možné prodávat mimo Rusko jen ve spřátelených zemích, které krom Číny zrovna za velká odbytiště supersportů nepatří. Až čas ale ukáže, kam to Rusinov s Rossem dotáhnou.


Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie - 1 - Rossa supersport 2023 patentove obrazky 01Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie - 2 - Rossa supersport 2023 patentove obrazky 02Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie - 3 - Rossa supersport 2023 patentove obrazky 03Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie - 4 - Rossa supersport 2023 patentove obrazky 04Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie - 5 - Rossa supersport 2023 patentove obrazky 05Rusové si nechali patentovat nový vlastní supersport, připomíná někdejší propadáky Marussie - 6 - Rossa supersport 2023 patentove obrazky 06
Roman Rusinov zjevně chystá vlastní sportovní vůz, který by měl dorazit pod označením Rossa. Zda se tak ale skutečně stane a co tento sporťák případně bude pohánět, je otázkou. Autorem designu je stejně jako v případě aut Marussie Igor Jermilin. Foto: Rospatent, CC0 Public Domain

Zdroje: Rospatent, Auto Mail.ru

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.